مهرداد چهارشنبه 4 تیر 1393 01:41 ق.ظ نظرات ()

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، عباس تجلی دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگاران به‌مناسبت فرارسیدن هفته صرفه‌جویی در مصرف آب اظهار داشت: منابع آبی استان سمنان محدود است و از این رو، شهروندان در این استان باید الگوی مصرف بهینه را مدنظر قرار دهند.

وی تصریح کرد: در صورتی که مصرف آب در استان سمنان در شهرهای مختلف به شکلی منطقی و بهینه نباشد، در فصل تابستان با مشکل کمبود آب مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: سه شهر سمنان، شاهرود و شهمیرزاد در استان سمنان در مرحله تنش آبی قرار دارند و مدیریت مصرف در این شهرها باید بیش از نقاط دیگر مدنظر قرار گیرد.

عباس تجلی اظهار داشت: شهمیرزاد در حالت عادی با توجه به جمعیت آن، مشکل خاصی در حوزه تامین آب ندارد، اما با توجه به اینکه شهری توریستی و مهاجر‌پذیر است، در روزهای آخر هفته و تعطیلات شاهد حضور 30 تا 40 هزار نفر است و این امر به ویژه در فصل تابستان، مصرف آب را در شهمیرزاد افزایش می‌دهد.

وی گفت: همچنین ویلایی بودن شمار زیادی از منازل مسکونی در این شهر، نیازهای آبی را افزایش می‌دهد و این درحالی است که منابع تامین آب در شهمیرزاد محدود بوده و باید کمبودهایی که به خاطر مهاجرت‌ها و اوج مصرف رخ می‌دهد، جبران شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان ادامه داد: در شاهرود نیز شاهد افت سطح سفره‌های آب زیرزمینی هستیم که مقدار آن بیش از سایر نقاط استان است.

تجلی افزود: 23 حلقه چاه و یک دهنه قنات،‌منابع آبی شهرستان شاهرود محسوب می‌شوند و در زمان اوج مصرف، بین 150 تا 180 لیتر در ثانیه در این شهر کمبود آب وجود دارد.

وی تصریح کرد: افت منابع آبی در شاهرود در مقایسه با سایر شهرها باید مورد توجه قرار گیرد و بتوان با مدیریت مصرف، وضع کمبود آب در این شهر را تا حدودی جبران کرد.

تجلی همچنین با اشاره به مشکلات تامین آب در شهر سمنان اظهار داشت: حداقل 25 درصد در منابع آب سطحی که شامل چشمه‌های گل‌ رودبار و روزیه است، کاهش داشته‌ایم و باید راه جبران این کاهش را پیدا کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان افزود: در شهرهای ایوانکی و سرخه، منابع آبی از لحاظ کمی مشکلی ندارند، اما آب موجود به لحاظ کیفی وضع مطلوبی ندارد که در طعم و مزه آب به وضوح قابل لمس است.

تجلی افزود: در این راستا، آب‌رسانی از آلوئک به ایوانکی در دست اجرا بوده که پیش‌بینی می‌شود این طرح تا پایان تیرماه وارد مدار شود.

وی افزود:‌در ارتباط با سرخه نیز در حال تجهیز یک حلقه چاه آب و راه‌اندازی سامانه‌هایی هستیم که بتواند مشکل کیفیت آب در این شهر را برطرف سازد و مردم از خدمات مطلوب‌تری بهره‌مند شوند.