مهرداد دوشنبه 30 تیر 1393 05:44 ق.ظ نظرات ()
بر اساس آمارهای ارائه شده سرانه مصرف آب در کشور بین 75 تا 150 لیتر در شبانه روز است در حالیکه این رقم در سال 91 در استان سمنان 160 لیتر و در سال 92 به 169 لیتر در شبانه روز رسیده است.

افزایش سرانه مصرف آب در استان سمنان در حالی رخ داده است که رشد جمعیت در این استان بسیار محدود بوده و یکی از بحرانی ترین سالها را در وضعیت منابع آبی می گذراند و لزوم صرفه جوئی و مدیریت مصرف آب در این استان بسیار ضروری و حیاتی است.

در حالی که 85 درصد مشترکان آب در استان سمنان را بخش خانگی به خود اختصاص داده است توجه به فرهنگ صرفه جوئی و پرهیز از انجام اموری که مصرف آب را افزایش می دهد می تواند تاثیر بسزایی در پشت سر گذاشتن این بحران داشته باشد.

مسوولان آب و فاضلاب شهری استان سمنان بر بحرانی بودن وضعیت تامین منابع آبی و نیز کاهش سطح سفره های زیر زمینی تاکید دارند و خاطرنشان می کنند اوج بحران آب در این استان مرداد ماه خواهد بود.

آب شویی به جای جاروکشی حیاط منازل، شستشوی ماشین و آبیاری فضای سبز با استفاده از آب آشامیدنی از جمله معضلاتی است که مصرف آب را افزایش داده و مسوولان در استان سمنان بر آن تاکید دارند.

مسوولان استان سمنان معتقدند که بانوان با 10 درصد صرفه جوئی در مصرف آب می توانند کمک مهمی به تامین آب و گذر از بحران در این استان خشک نمایند.

از سوی دیگر سه شهر سمنان، شاهرود و شهمیرزاد امسال با تنش آبی مواجه هستند و رعایت صرفه جوئی در مصرف آب در این شهرها بیش از دیگر نقاط ضروری است گرچه مردم سایر شهرها نیز نباید از مدیریت مصرف آب غافل باشند.

بخش کشاورزی استان سمنان بیش از 87 درصد منابع (معادل بیش از یک میلیارد مترمکعب آب) را به خود اختصاص داده و مصرف می کند و تنها یک درصد صرفه جوئی در این بخش معادل 10 میلیون مترمکعب می شود.

سال ها است که لزوم توجه به پرهیز از آبیاری سنتی و توسعه روش های آبیاری نوین مورد تاکید مسوولان کشوری و استانی قرار می گیرد و این مهم در شرایط بحرانی کنونی بیشتر خود را نشان داده است.

تنها 9 درصد از منابع آبی استان سمنان در بخش شرب و چهار درصد در بخش صنعت مصرف می شود.

ادارات استان سمنان از مشترکان پرمصرف آب به شمار می روند بطوریکه آبفای شهری این استان با دادن تذکر به برخی ادارات پرمصرف اقدام به کاهش فشار آب اینگونه مشترکان کرده است.

پرهیز از آبیاری فضای سبز ادارات با استفاده از شبکه آب آشامیدنی و استفاده از شیرآلات کاهنده مصرف از توصیه های جدی مسوولان به ادارات پرمصرف است.

میزان بارندگی در استان سمنان در سال جاری 48 درصد کاهش دارد و هم اکنون 40 درصد از منابع آبی مورد نیاز این استان از منابع سطحی و 60 درصد سفره های زیرزمینی تامین می شود.

منابع آبهای سطحی استان سمنان امسال در مقایسه با سال قبل 25 درصد کاهش دارد و دستیابی به آب در حفر چاه عمیق در این استان به عمق 300 تا 350 متر رسیده که بیانگر وضعیت بحرانی سفره های زیرزمینی است.