مهرداد چهارشنبه 19 فروردین 1394 05:40 ب.ظ نظرات ()

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، مصطفی یغمائیان اظهار داشت: گلدسته مناره این مسجد تاریخی بر اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب و باد و باران، دچار آسیب شده بود كه توسط یكی از مجرب‌ترین استادكاران استان سمنان مرمت شد.

 وی گفت: مسجد جامع سمنان یكی از مساجد قدیمی كشور است كه سابقه آن به دوره سلجوقی می‌رسد.

 یغمائیان با بیان اینكه این بنا یكی از مساجد تك ایوانی است كه دارای دو ورودی است، افزود: این بنا دارای سه شبستان است.

 وی گفت: مناره مسجد نیز حدود 32 متر ارتفاع دارد و با گره چینی و با آیاتی از كلام الله مجید به خط كوفی مزین شده است.

 وی افزود: این بنا به شماره 163 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 استادكار مرمت گلدسته منار مسجد جامع سمنان نیز اظهار داشت: با انجام سه ماه كار مداوم، گره‌چینی دور گلدسته‌ها مرمت شد.

 زین‌العابدین رحیمی اعلایی گفت: تعویض پل و مرمت و تعویض ستون‌ها و گره چینی‌ها از جمله فعالیت‌های انجام شده برای مرمت بخشی از منار این مسجد تاریخی است.

 وی با اشاره به اینكه گره چینی‌ها در اثر عوامل طبیعی دچار فرسایش شده بودند، گفت: گره چینی‌های قدیمی و آسیب دیده در حال مرمت و بازسازی است تا در موزه به نمایش گذاشته شود.

 وی طی كردن به صورت رفت و برگشت مسیر بیش از 32 متری مناره در هر روز و قرار گرفتن در بالای مناره و انجام كار زیر آفتاب و مقاومت كردن حین اجرای كار در برابر باد را به عنوان بخشی از سختی كار مرمت این بنا عنوان كرد.

 مسجد جامع سمنان در خیابان امام، داخل بازار شیخ علاءالدوله، ضلع غربی تكیه پهنه واقع شده است. مناره مسجد جامع برای نخستین بار در عهد صفوی و سپس در سده اخیر توسط مرحوم استاد فرج الله معمار بازسازی شده است.