جمعه 4 اردیبهشت 1394 09:52 ق.ظ نظرات ()
 عزیزی: «خشک‌سالی» مهم‌ترین تهدید برای زمین استان سمنان است
خبرگزاری تسنیم: معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: کمبود بارندگی و وجود خشک‌سالی سبب شده حال زمین استان سمنان زیاد خوب نباشد.
سید نقی عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، به مناسبت روز زمین پاک (دوم اردیبهشت) اظهار داشت: استان سمنان در منطقه خشک قرار دارد و کمبود بارندگی و همچنین خشک‌سالی‌های پی‌درپی نیز سبب شده مهم‌ترین تهدید برای زمین استان سمنان خشک‌سالی باشد.
وی بابیان اینکه کمبود بارندگی در استان سبب شده مشکلات زیادی در حوزه‌های گوناگون ایجاد شود تصریح کرد: خشک‌سالی تنوع پوشش گیاهی و همچنین جانوری را تهدید می‌کند و کاهش پوشش گیاهی نیز یک تهدید برای زمین محسوب می‌شود.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی را تهدید دیگری برای زمین عنوان کرد و گفت: استفاده نامناسب و بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی موضوع خشک‌سالی را تشدید می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال وقتی آب زیرزمینی که باید در دسترس گیاه قرار بگیرد کاهش یابد پوشش گیاهی کم می‌شود و نیز نشست زمین و دیگر موارد این‌چنینی از دیگر تبعات استفاده بی‌رویه از منابع آبی است.
عزیزی بر ضرورت مدیریت بر منابع آبی تأکید و تصریح کرد: عدم استفاده از آب‌های جاری نیز مشکلاتی را ایجاد می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال اگر همین مقدار اندک بارندگی نیز که اتفاق می‌افتد اگر به‌درستی مدیریت نشود به‌صورت سیلاب درآمده و از دسترس خارج می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: افزایش پوشش گیاهی و همچنین اجرای طرح‌های آبخیزداری می‌تواند در راستای مدیریت صحیح آب کمک کند.
تخریب جنگل‌ها در سمنان «صفر» است
معاون اداره کل منابع طبیعی استان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در استان سالانه به چه میزان از سطح جنگل استان کاسته می‌شود به تسنیم گفت: خوشبختانه در استان تخریب جنگل‌ها تقریباً صفر است.
عزیزی بابیان اینکه تخریب جنگل در شمال مهدی‌شهر، دامغان و شاهرود صفر است، تصریح کرد: در منطقه کالپوش نیز هرازگاهی برای استفاده سوختی از درختان استفاده می‌شد؛ اما در حال حاضر به علت فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته و نیز گازرسانی به این منطقه، تخریب جنگل نیز در اینجا وجود ندارد.
وی فرسایش خاک را از دیگر تهدیدهای زمین در اثر خشک‌سالی عنوانی کرد و گفت: فرسایش خاک به دو صورت فرسایش آبی خاک و فرسایش بادی وجود دارد که در هردو سبب می‌شوند خاک حاصلخیز از بین بورد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان درباره علت رخ دادن فرسایش خاک ناشی از آب گفت: زمانی که به علت خشک‌سالی پوشش گیاهی کاهش یابد، زمانی که بارندگی اتفاق می‌افتد؛ این میزان آب به‌صورت سیلاب‌ها روان می‌شود و این سیلاب با خود خاک حاصلخیز را به همراه می‌برد.
عزیزی با اشاره به اینکه مهم‌ترین راهکار جلوگیری از کاهش سیلاب‌ها افزایش پوشش گیاهی عرصه است خاطرنشان کرد: اگر در منطقه‌ای میزان پوشش گیاهی بالای 80 درصد باشد روان آب وجود ندارد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: فرسایش بادی نیز دوباره به علت عدم وجود پوشش گیاهی صورت می‌گیرد چراکه این پوشش مهم‌ترین محافظ زمین در برابر وزش باد است و اگر پوشش کاهش یابد هنگام وزش باد در عرصه‌های بیابانی و کویری میزان بیشتری فرسایش خاک صورت می‌گیرد.
عزیزی در پاسخ به این پرسش که آیا بیابانی بودن استان سمنان یک تهدید محسوب می‌شود یا خیر گفت: مساحت بیابان در استان سمنان زیاد است. نمی‌توان به‌طورقطع گفت که عرصه‌های بیابانی برای استان یک تهدید است بلکه یک چالش محسوب می‌شود.
وی درباره سایر تهدیدات زمین گفت: استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، وجود آلاینده‌ها، استفاده بی‌رویه از معادن و صنایعی که موجب تخریب زمین می‌شوند؛ سبب شده امروز در جهان و کشور تهدیداتی برای زمین ایجاد شود.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان درباره نام‌گذاری امروز با عنوان روز زمین پاک گفت: یکی از دلایل نام‌گذاری روزی تحت این عنوان می‌تواند این باشد که مجامع جهانی به این نتیجه رسیده‌اند که امروز زمین پاک نداریم و اگر روند به همین‌گونه پیش رود می‌تواند تهدید مهمی باشد لذا همه باید برای داشتن زمین پاک تلاش کنیم.
عزیزی خاطرنشان کرد: نام‌گذاری روزها با عناوین هوای پاک، زمین پاک و مواردی این‌چنینی قطعاً می‌تواند در نهادینه‌سازی و فرهنگ‌سازی در این زمینه مؤثر واقع شود.