مهرداد یکشنبه 20 اردیبهشت 1394 11:34 ب.ظ نظرات ()
به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه‌بیدختی» در جلسه بررسی نحوه ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی در سمنان گفت: زمین مورد نیاز برای ایجاد این بازارچه در اختیار این اداره كل است و  این مركز در یكی از بهترین نقاط شهر سمنان ایجاد می‌شود.

وی افزود: این بازارچه در زمینی به مساحت حدود یك هزار متر مربع، جنب اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان و در مسیر دسترسی به بافت تاریخی، ارگ سمنان و .... ایجاد می‌شود.

بیدختی با بیان اینكه استان سمنان با وجود ظرفیت بالا از نظر گردشگران عبوری و تولیدات صنایع دستی، تا كنون فاقد بازارچه دائمی بوده است، گفت: اجرای این پروژه می‌تواند در زمینه حمایت از هنرمندان و رونق گردشگری استان سمنان موثر باشد.

وی گفت: این مجتمع به صورت چند منظوره در زمینه تولید، آموزش، ترویج و فروش صنایع دستی فعالیت كرده و با فرم معماری سنتی استان طراحی می‌شود و مكان مناسبی برای عرضه محصولات، تولید زنده صنایع دستی، موزه صنایع دستی شامل آثار فاخر هنرهای دستی و صنایع دستی، سالن اجتماعات و .... خواهد بود.

مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: استان سمنان با وجود 52 رشته صنایع دستی و حدود چهار و هزار و 500 هنرمند نیازمند مكان‌هایی برای عرضه مستقیم تولیدات هنرمندان است و بر اساس اولویت‌بندی در سایر شهرهای استان نیز این مراكز ایجاد می‌شود.

فرماندار سمنان نیز گفت: تداوم تولیدات و حمایت از صنایع دستی استان نیاز به ایجاد بازارچه دائمی دارد.

«حسن سعدالدین» افزود: فرمانداری سمنان نیز از ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی در سمنان حمایت می‌كند.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و بودجه استانداری سمنان نیز در این جلسه با بیان اینكه برخی از صنایع دستی استان رو به فراموشی است، گفت: ایجاد بازارچه صنایع دستی زمینه ساز اشتغال پایدار است.

«رقیه نانگیر» افزود: این مركز به دلیل قرار داشتن استان در مسیر زائران امام رضا(ع)، مورد استقبال قرار می‌گیرد و در جذب گردشگر نیز موثر است.