مهرداد دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 01:14 ق.ظ نظرات ()

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مهدی‌شهر، کرم‌علی قندالی صبح امروز در جمع عشایر مهدی‌شهری در هتل دربند مهدی‌شهر اظهار داشت: شیوه دامپروری، مرتع‌داری و رمه‌گردانی ایل سنگسری به گونه‌ای است که امروزه با متدهای روز دنیا مطابقت دارد.

وی افزود: امروز ایل سنگسری به عنوان مرتع‌داران پیش‌رو در کشور شناخته شده هستند و آمار و ارقام حاکی از این است که عشایر سنگسری همواره یکی از بهترین بهره‌برداران از مراتع بوده‌اند.

رئیس سازمان امور عشایری ایران با اشاره به اینکه براساس آمار موجود؛ استان سمنان یکی از معدود استان‌هایی بوده است که همواره تعادل نسبی بین دام و مرتع در آن رعایت شده است تصیح کرد: این مهم در مناطقی که ایل سنگسری بهره‌بردار آن محسوب می‌شود؛ به صورت ویژه ملموس و مشهود است.

قندالی با اشاره به اینکه روش پرواربندی و رمه‌گردانی ایل سنگسری منحصر به فرد و نمونه است بیان کرد: چرای متناوب و چرای استراحتی که امروزه از سیوه‌های به روز و مدرن رمه گردانی به شمار می‌رود؛ از گذشته‌های دور از سوی ایل سنگسری استفاده می‌شد.

وی با اشاره به فعالیت منحصر به فرد ایل سنگسری در زمینه تعداد وام در هر ایل خاطرنشان کرد: ایل سنگسری 5 برابر میانگین کشور دام سبک در اختیار دارند.

رئیس سازمان امور عشایری ایران با بیان اینکه میانگین تعداد دام در عشایر کشور 111 رأس است عنوان کرد: این در حالی است که ایل سنگسری به طور متوسط 550 رأس دام در اختیار دارد.

قندالی تصریح کرد: ایل سنگسری از نظر سطح مراتع مورد استفاده نیز نسبت به میانگین کشوری جایگاه بهتری دارند.

وی با اشاره به مشکلات موجود بر سر راه دامداری‌ها و خشکسالی‌های پی‌درپی کشور خاطرنشان کرد: در حالی که امروز دام و دامداری در کشور به نحو مطلوب فعال نیست؛ اما ایل سنگسری با وجود همه این مشکلات بسیار فعال بوده و امروز فعال‌ترین واحد اقتصادی در حوزه عشایری و دامداری، ایل سنگسری است.