مهرداد جمعه 1 خرداد 1394 10:50 ق.ظ نظرات ()
مسئول موزه های استان سمنان گفت: موزه مهر و سكه سمنان از سوی ایكوم(كمیته موزه های ایران) در سه شاخص به عنوان موزه برتر معرفی شد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان،«سروش هاشمی» اظهار داشت: موزه مهر و سكه سمنان در سه عنوان شامل "توسعه مدیریت"،"تلاش برای بقا" و "نگهداری و حفاظت" از سوی ایكوم به عنوان موزه برتر معرفی شد.

وی گفت: همزمان با روز جهانی موزه، موزه‌های برتر سراسر کشور توسط ایکوم (کمیته موزه های ایران )انتخاب شدند.

وی افزود: آموزش، بازدید از موزه، گردآوری، معرفی، نگهداری و حفاظت، پژوهش، اعمال استاندارهای فنی و توسعه فیزیکی، توسعه مدیریتی، خلاقیت و نوآوری، تلاش برای بقاء، روز جهانی موزه  و کودک و نوجوان از شاخص‌های مورد نظر کمیته موزه های ایران برای انتخاب موزه های برتر بود.

موزه مُهر و سکه کومش، نخستین موزه تخصصی سکه و مُهر در استان سمنان است که همزمان با هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها، در بیست و هشتم اردیبهشت ماه سال 1392 هجری خورشیدی به همت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان و مشارکت بخش خصوصی (مهندس حسن پاکزادیان) گشایش یافت.

در این مجموعه تخصصی، مُهرها، ابزارهای مبادلاتی کالا از قبیل حلقه های مبادلاتی، پول های اولیه، سکه، اسکناس، سفته و برات و ابزارهای نگهداری پول، از ابتدای تاریخ ایران تا عصر حاضر به نمایش در آمده است.

در این مجموعه تعداد بیش از 500 قطعه سکه، 24  برگ اسکناس، 80 قطعه مُهر و تعدادی ابزار در معرض دید عموم قرار گرفته است.

موزه مهر و سكه در سمنان، خیابان امام خمینی، جنب مسجد امام (سلطانی)، تیمچه تکیه پِِهنه واقع شده است.

این موزه همه روزه از ساعت 9 صبح تا 13 و عصر ها از ساعت 16 تا 20 به غیر از روزهای سوگواری تعطیل رسمی به روی علاقمندان گشوده است.