مهرداد یکشنبه 17 خرداد 1394 12:31 ق.ظ نظرات ()
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان شاهرود با اشاره به تأثیرات خشک‌سالی‌های اخیر در استان سمنان گفت: متأسفانه براثر این خشک‌سالی‌ها خاک استان سمنان در حال گرایش به شوری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، علیرضا توکلی عصر امروز در ششمین جلسه شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان سمنان در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شاهرود اظهار داشت: باید با مدیریت مصرف بر چالش خشک‌سالی در استان سمنان غلبه کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید به‌سرعت راهکارهای کشاورزی با بهره‌وری بالا به سیستم کشاورزی کشور وارد شود عنوان کرد: روش‌های نوین و مدرن کشاورزی در دنیا باید به‌سرعت جایگزین روش‌های سنتی کشاورزی استان سمنان شود و این مهم تنها با ترغیب کشاورزان ممکن است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شاهرود مدیریت مصرف آب را مهم‌ترین راهکار ایجاد بهره‌وری بالا در این منابع در استان سمنان برشمرد و گفت: مصرف آب در بخش کشاورزی باید در استان سمنان مدیریت شود.

توکلی با اشاره به اینکه بخش قابل‌توجهی از منابع آبی کشاورزی در استان سمنان صرف مصارف غیرمفید می‌شود عنوان کرد: باید از این مصارف غیرمفید جلوگیری شود.

به گفته وی مهم‌ترین منابع مصارف غیرمفید آب و آسیب‌های بخش کشاورزی در موضوعات تبخیر مستقیم باران، تبخیر آب آبیاری و تعرق ناشی از علف‌های هرز است که آسیب زیادی را به کشاورزی وارد می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شاهرود با اشاره به اینکه دوره خشک‌سالی در استان سمنان طولانی شده و استمرار یافته است تصریح کرد: ازاین‌رو اصلاح باید با حرکت‌هایی مانند تعیین الگوی کشت مناسب با میزان آب قابل‌دسترسی، کیفیت آب و روند رو به افزایش شوری به این معضل مواجه شد.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان سمنان نیز در این نشست از اجرای طرح  کشت نیابتی در استان سمنان خبر داد.

مرتضی متعمد با اشاره به اینکه این طرح در راستای مشارکت بهره‌برداران بخش کشاورزی برای توجه بیشتر به تولید محصولات کشاورزی و افزایش بهره‌وری اجرایی می‌شود گفت: کشت نیابتی به‌صورت پایلوت کشوری در استان سمنان اجرایی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در استان سمنان امسال آغاز می‌شود و در صورت موفقیت‌آمیز بودن در سال‌های آینده باقوت بیشتری ادامه می‌یابد.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان سمنان با اشاره به لزوم استفاده از اراضی شیب‌دار این استان به‌منظور توسعه باغات این استان بر تسریع در مطالعه خاکشناسی نیمه تفضیلی 12 هزار هکتار از اراضی استان سمنان برای توسعه باغ در اراضی شیب‌دار در آن خبر داد.