مهرداد دوشنبه 8 تیر 1394 12:45 ق.ظ نظرات ()

ه گزارش خبرگزاری فارس از سمنان ، بهروز اسودی دقایقی پیش در نشست خبری که در سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر در استان سمنان 48 هزار نفر در بخش‌های مختلف صنعت مشغول به کار هستند و این موضوع اهمیت صنعت در اشتغال‌زایی را به ‌خوبی نشان می‌دهد،‌ اظهار کرد: در استان سمنان نزدیک به دو هزار واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری وجود دارد که در حال تولید هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: واحدهای صنعتی با توجه به تعداد نفراتی که در هر واحد مشغول به کار هستند، تقسیم‌بندی می‌شوند و در این تقسیم‌بندی واحدهای صنعتی به سه بخش شامل صنایع کوچک، صنایع متوسط و صنایع بزرگ مجزا شده‌اند که به ترتیب در این واحدها کمتر از 50 نفر، بین 50 تا 150 نفر و بیش از 150 نفر مشغول به کار هستند.

وی افزود: در حال حاضر در استان سمنان، 60 درصد واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی استان و 40 درصد این واحدها در خارج از شهرک‌های صنعتی مشغول به کار هستند و برنامه‌ریزی‌ها به‌ گونه‌ای است که تمام واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی فعالیت کنند.

اسودی همچنین با اشاره به اینکه در استان سمنان در بخش صنعت 17 مشکل اساسی و اصلی داریم و باید این مشکلات با کارشناسی‌های دقیق هرچه سریع‌تر رفع شود تا در این بخش پیشرفت‌های خوبی داشته باشیم، تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین مشکلات موجود در صنعت استان سمنان مسئله کمبود آب محسوب می‌شود که واحدهای صنعتی زیادی را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان خاطر نشان کرد: با وجود اینکه حداقل آب مورد نیاز برای بخش صنعت استان سمنان، پنج درصد از کل آب استان بوده، در حال حاضر تنها دو تا 2.5 درصد از آب استان در اختیار واحدهای صنعتی است.

وی اظهار کرد: از دیگر مشکلات اصلی صنعت استان سمنان می‌توان به موضوع نبود نقدینگی در صنعت و پیامدهای منفی این موضوع و همچنین تحریم‌ها اشاره کرد که امیدواریم این مشکلات هر چه سریع‌تر برطرف شود.

اسودی ادامه داد: بخش صنعت در استان سمنان در رتبه بیستم از نظر سرمایه‌گذاری و رتبه پانزدهم از نظر اشتغال‌زایی بوده که این موضوع خود بیانگر اهمیت این بخش در استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان در پایان گفت: صنایع بزرگ و متوسط از این سازمان خدمات خود را دریافت می‌کنند و خدمات‌رسانی به صنایع کوچک توسط شهرک‌های صنعتی استان سمنان انجام می‌شود.