مهرداد سه شنبه 17 شهریور 1394 01:02 ق.ظ نظرات ()
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: نمایشگاه نتایج كاوش‌های انجام شده در محوطه باستانی میرك سمنان آبان ماه امسال در سمنان برپا می‌شود.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه‌بیدختی» اظهار داشت: در این نمایشگاه 50 قطعه از ابزار بدست آمده در محوطه باستانی میرك سمنان معرفی می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

وی افزود: این نمایشگاه با هدف معرفی هر چه بیشتر محوطه باستانی میرك و تبیین اهمیت این منطقه به عنوان یكی از بزرگترین محوطه های باستانی پارینه سنگی ایران در محل فرهنگسرای كومش سمنان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینكه بسیاری از آثار بدست آمده از مناطق تاریخی استان سمنان در موزه های مهم كشور از جمله موزه ملی نگهداری می‌شود، گفت: در صورت راه اندازی موزه مناسب و برخورداری از مخزن امن، امكان بازگرداندن و نگهداری این اشیا و آثار در استان فراهم می‌شود.

محوطه میرك در اطراف روستای دلازیان در هشت کیلومتری جنوب سمنان واقع شده است و بر اساس یافته‌های باستان شناسان این محوطه بیشتر منتسب به ادوار پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است.

نتایج حاصل از این فعالیت میدانی که در قالب چندین مقاله، سخنرانی و پایان نامه به چاپ رسیده حاکی از آن است که میرک به لحاظ نوع و پراکنش دست افزارها و همچنین ابعاد محوطه در زمره یکی از بزرگترین محوطه های روباز پارینه سنگی در ایران و چه بسا خاورمیانه است.

تخمین‌های ابتدایی حاکی از وجود بالغ بر صدها هزار قطعه سنگ بر روی سطح است.

از منظر گاهنگاری و باتوجه به حضور شاخص‌های ادوار مختلف پارینه سنگی، میرک دارای بیشترین استقرار از دوران پارینه سنگی میانی (حدود 250 هزار تا 40 هزار سال پیش) و همچنین پارینه سنگی جدید (حدود 40 هزار تا 18 هزار سال پیش) بوده است.

در تیر ماه امسال نیز برای بررسی بیشتر در این محوطه باستانی، مرحله جدید كاوش در محوطه پارینه سنگی میرك سمنان با حضور باستان شناسان ایرانی و متخصصین مرکز ملی علوم کشور فرانسه به سرپرستی دكتر"حامد وحدتی نسب" انجام شد.