مهرداد شنبه 21 شهریور 1394 10:50 ب.ظ نظرات ()
نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی از روند مرمت آثار تاریخی به ویژه كارخانه تاریخی پنبه پاك كنی گرمسار ابراز رضایت كرد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «غلامرضا كاتب»  در دیدار با مدیر كل میراث فرهنگی استان سمنان در محل این اداره كل اظهار داشت: مرمت این بنای تاریخی اتفاق مهمی در شهرستان گرمسار است و زمینه جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و گردشگر را فراهم می‌كند.

وی در این نشست كه با حضور سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمسار و معاونان و كارشناسان اداره كل برگزار شد، در جریان روند مرمت آثار تاریخی و فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی آرادان و گرمسار قرار گرفت.

مدیر كل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان نیز اظهار داشت: پس از مرمت كارخانه پنبه پاك كنی گرمسار، تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری گرمسار اعلام آمادگی كرده اند.

«حسین خواجه بیدختی» از همكاری اداره جهاد كشاورزی استان و شهرستان گرمسار برای در اختیار قرار دادن این فضا برای مرمت و احیا قدردانی كرد.

وی افزود: مالكان بسیاری از بناهای مشابه كارخانه پنبه پاك كنی گرمسار در سایر نقاط استان، نسبت به واگذاری كار احیا و مرمت اصولی بناها به اداره كل اعلام آمادگی كرده اند.

مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان ابراز امیدواری كرد: با پایان كار مرمت، بنای تاریخی كارخانه پنبه پاك كنی به یك مجتمع گردشگری- تاریخی تبدیل شود.

كارخانه پنبه پاك كنی گرمسار در سال 1304 هجری شمسی فعالیت خود ر ا آغاز كرده است، مساحت این كارخانه بالغ بر چهار هزار متر مربع است و شامل قسمت‌های مختلفی از جمله بخش كارگذاری موتورها، انبار پنبه، بخش تبدیل پنبه و .... است.

این كارخانه در ضلع غربی میدان معلم شهرستان گرمسار واقع شده و در دو طبقه و با پلان مستطیل شکل ساخته شده است.

نمای ساختمان بسیار ساده است و فقط در لبه فوقانی آن كنگره‌های آجری در یك ردیف دور تا دور ساختمان به غیر از ضلع جنوبی آن وجود دارد.

مصالح تشكیل دهنده اصلی در انبارها خشت و گل است كه یك ردیف آجر، نمای خارجی ستون‌های آن را شامل       می‌شود که در نگاه اول به نظر كاروانسرایی درون شهری می‌رسد كه بعدها تغییر كاربری پیدا كرده اما از همان ابتدا به عنوان انبار پنبه ساخته شده است و الگوی ساخت آن از پلان كاروانسراهای این منطقه نشات گرفته است.