مهرداد چهارشنبه 9 بهمن 1387 10:41 ب.ظ نظرات ()
به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، سفر به شهرستان‌های مختلف ایران اسلامی، فرصتی مناسب و كم‌نظیر برای مسئولان نظام به وجود می‌آورد تا مردم به طور داوطلبانه و خودجوش در صحنه‌های حماسه و ایثار حضور یابند و دیدگاه های خود را در ارتباط با مسائل مختلف به گوش مسئولان برسانند.
اداره نظام اسلامی با حضور و پیوند همه ملت ایران و ایستادگی آنها، قوی‌تر و در حقیقت، سرمایه تمام ملت در دستیابی به استقلال و آزادی و نیز پیشبرد اهداف عالی نظام در بخش‌های داخلی و خارجی در این سفرها نمایانگر می‌شود.
با وجود پیگیری و بررسی تمام مصوبه‌های سفر دولت به استان‌ها از ماه‌ها قبل در وزارتخانه و نهادهای دولتی، تشكیل جلسه‌های شورای اداری در شهرستان‌ها و هیئت دولت در پایان سفرهای استانی توانسته است نقش موثری بر تصمیم‌سازی صحیح داشته باشد.
در این نشست‌ها، مشكلات و موانع توسعه، پیشرفت و آبادانی نقاط مختلف كشورمان شناسایی و بررسی و برای مقابله با آنها راهكارهای مورد نیاز تدوین می‌شود.
استان سمنان در حالی در پایان دور نخست سفر استانی هیئت دولت شاهد تصویب 150 مصوبه اصلی بود كه این استان از جنبه‌های مختلف دارای قابلیت‌های بی‌نظیری است.
سفر رسانه‌ای اصحاب قلم به استان سمنان كه به منظور بررسی روند پیشرفت طرح‌های عمرانی انجام شده است، فرصتی را فراهم كرد تا در این گزارش قابلیت‌های توسعه استان سمنان بیش از گذشته بازشناخته شود.

* سمنان، ششمین استان پهناور ایران اسلامی
استان سمنان با پهنایی برابر با 96 هزار و 815 كیلومتر مربع، 9/5 درصد مساحت كل كشور را داراست.
استان سمنان از نظر مساحت، ششمین استان بزرگ كشور محسوب می‌شود و وسعت آن حدود چهار برابر استان تهران است.
این استان دارای پنج شهرستان معروف سمنان، دامغان، گرمسار، مهدی شهر و شاهرود است و بخش های میامی، بسطام، بیارجمند، امیرآباد، سرخه، آرادان، ایوانكی و شهمیرزاد بر تارك آن می‌درخشد.
جمعیت استان سمنان برابر سرشماری عمومی نفوس و مسكن كه در سال 85 انجام شد، حدود 600 هزار نفر تخمین زده شده است كه در نقاط مختلف این استان پراكنده شده‌اند.

* قومس، مهد پرورش هنرمندان و عارفان
استان سمنان از مراكز قابل توجه صنایع دستی در كشور است و در این استان انواع صنایع ساخت دست نظیر قالی، گلیم، نمد، جاجیم، صنایع چوبی، سفره‌های قلمكاری، دستمال‌های نقشدار، چیت، سرامیك و سفال تولید می‌شود كه هر یك از آن‌ها سوغاتی ارزشمندی برای بازدیدكنندگان از این استان به شمار می‌آیند.
همچنین وجود هنرمندان و نقش آفرینان برجسته و عالمان و عارفان نامی چون بایزید بسطامی، ملاعلی سمنانی، شیخ ابوالحسن خرقانی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی و خود شخص رئیس جمهوری، استان سمنان را به مهد پرورش بزرگان تبدیل كرده است.

* توانمندی زیست محیطی، بی‌نظیر در جهان
توانمندی‌های زیست محیطی استان سمنان تا آنجا جالب توجه و نادر است كه بسیاری از كارشناسان آن را در ایران و حتی جهان بی‌نظیر می‌دانند.
هنگام یادآوری تنوع زیستی مطلوبی كه در استان سمنان وجود دارد، می‌توان به مهم‌ترین گونه‌های جانوری موجود در این استان شامل یوزپلنگ آسیایی، گورخر آسیایی، هوبره، زاغ بور، قوچ و میش، كل و بز و آهو اشاره كرد.
این در حالی است كه مسئولان استان سمنان، در راستای گسترش زیستگاه‌های جانوری در این استان، پیشنهادی مبنی بر پرورش گونه‌های بومی هر منطقه در چهار شهرستان اصلی استان ارائه داده و در حال پیگیری هستند.
25 درصد وسعت این استان را مناطق مدیریت شده تشكیل می‌دهد و سمنان از این نظر در جایگاه نخست كشور قراردارد.
وجود جنگل ابر كه پوشیده از گیاهان سرسبز است، زیست كره خارتوران و نیز كویر سمنان به این استان جلوه‌ای دیگر داده است.
از وسعت 96 هزار كیلومتر مربعی استان سمنان، 23 هزار كیلومتر مربع حفاظت شده است.
دو ذخیره گاه جهانی توران و كویر به تنهایی دارای 19 هزار كیلومتر مربع وسعت هستند و در آنها انواع گونه‌های طبیعی و جانوری كمیاب مشاهده می‌شود.

* سمنان پیشگام در صنعت و معدن
صنعت و معدن گرچه در سالیان گذشته جهش مناسبی در استان سمنان داشته اما سفر استانی هیئت دولت این امكان را برای توسعه هرچه بیشتر و پرشتاب سمنان در این دو حوزه بیش از گذشته مهیا كرد.
استان سمنان هم‌اكنون در حالی استانی صنعتی خوانده می‌شود كه توانمندی‌های تولیدی و معدنی این استان به خصوص در بخش تولید نمك، گچ و سولفات سدیم بسیار مطلوب است.
استان سمنان در تولید نمك و گچ، رتبه اول و در تولید سولفات سدیم، رتبه دوم كشور را دارد و سمنان، یكی از سه استان برتر كشور در تولید ذغال سنگ است.
در سال های اخیر بیش از 100 میلیارد ریال در 20 واحد صنعتی استان سمنان سرمایه‌گذاری شده است.
بیش از هفت طرح صنعتی با سرمایه‌‌گذاری حدود 5/16 میلیارد دلار با مشاركت بخش خارجی در این استان در دست اجراست.

* سمنان، امن‌ترین شهر كشور
براساس یك نظرسنجی كشوری كه چندی پیش مركز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان سمنان آن را منتشر كرد، شهر سمنان به‌عنوان امن‌ترین شهر در كشور معرفی شده است.
این نظرسنجی عمومی با عنوان «بررسی میزان احساس امنیت اجتماعی در بین شهروندان» در مراكز استان‌های كشور انجام شد.
طبق این نظرسنجی شهر سمنان از نظر شاخص ناامنی در مقایسه با سایر شهرهای كشور كمترین میانگین را داشته است.

*عشایر سمنان، منبع اصلی تامین گوشت كشور
استان سمنان دارای 15 هزار نفر عشایر است و یكی از منابع اصلی تامین گوشت قرمز در كشور محسوب می‌شود.
در استان سمنان بیش از یك میلیون و 300 هزار راس دام سبك وجود دارد كه 700 هزار راس آن در اختیار عشایر است.
در سند توسعه استانی، صنعت و معدن و كشاورزی از اولویت‌های كاری استان سمنان عنوان شده است و سالانه 32 هزار تن انواع طیور و گوشت سفید در این استان تولید می‌شود.

* نزدیكی به تهران و پذیرایی از زائران رضوی
نزدیكی استان سمنان به پایتخت و فاصله‌ای كمتر از 220 كیلومتر تا تهران به این استان امتیاز ویژه‌ای از حیث حمل و نقل و پذیرش سرریز جمعیت تهران داده است.
بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی به علت این فاصله اندك در نقاط مختلف استان سمنان سرمایه‌گذاری كرده‌اند و یا در حال سرمایه گذاری هستند.
همچنین استقرار استان سمنان در مسیر تردد زائران حرم رضوی و بارگاه ملكوتی امام رضا (ع) نیز دیگر ویژگی برجسته استان سمنان است و برابر آمارهای موجود، سالانه 14 میلیون مسافر حرم امام هشتم (ع) از راه‌های استان سمنان عبور می‌كنند.