مهرداد دوشنبه 4 مرداد 1389 03:54 ب.ظ نظرات ()
سمنان - دوران پرافتخار دفاع مقدس برگهای زرینی در خود دارد که در تاریخ ماندگار شده و از آنها به عنوان اوج مقاومت و ایثار رزمندگان اسلامی در سالهای حماسه و خون یاد می شود.

این برگها که از آن به عنوان عملیات مختلف یاد می شود هر کدام در زمان و موقعیت تاریخی خود تاثیر بسزایی در مقابله با استکبار جهانی و روند رو به رشد انقلاب اسلامی ایفا کرده اند.
از جمله این برگها می توان به عملیات ظفرمند مرصاد در پایان هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر و حتی کم نظیر است و دشمنان زبون ایران به تصور باطل قصد تسخیر تهران و پیروزی خلق الساعه داشتند.
عملیاتی که فروغ جاویدان آنها را به ذلت و خواری دشمنان و منافقان و افتخار و پیروزی برای رزمندگان اسلام و ملت ایران تبدیل کرد.
در این میان استان سمنان که همواره در دوران دفاع مقدس نقشی موثر و گسترده داشته است در عملیات مرصاد از خود سابقه ای درخشان برجای گذاشت که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سفر تاریخی خود به سمنان به نیکی از آن یاد کردند.
این استان به رغم جمعیت کم آن همواره از افتخارآفرینان دوران دفاع مقدس بوده و نیروهای آن در عملیات های مختلف نقش آفرینی کردند.
رزمندگان این استان در طول هشت سال حماسه و خون از عملیات طریق القدس تا آخرین آنها که مرصاد بود حضوری تاثیر گذار داشتند.
از جمله افتخارات رزمندگان استان سمنان عملیات مرصاد است که نقش نیروهای اعزامی استان سمنان در قالب تیپ 12 قائم (عج) در آن بارز و ماندگار شد.
این ماندگاری به حدی است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در وصف آن در دیدار ایثارگران و رزمندگان دوران دفاع مقدس با ایشان در سمنان در فرازی فرمودند "اگر نبود نقش تیپ قائم در عملیات مرصاد دشمن ممکن بود تا کرمانشاه پیش بیاید و کسی که ایستاد تیپ قائم بود و این در تاریخ می ماند."
به گفته مسوولان و فرماندهان دوران دفاع مقدس ایستادگی و ایثار رزمندگان استان سمنان در عملیات غرورآفرین مرصاد کمر منافقان را شکست و عملیات فروغ جاودان آنها را به ذلت و حقارت تبدیل کرد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان سمنان در این مورد می گوید: رزمندگان استان سمنان در این عملیات در قالب چهار گردان به مقابله با منافقان پرداختند.
سرهنگ "حسینعلی احسانی" گفت: یک گردان از سمنان، یک گردان از شاهرود و دو گردان از دامغان در این عملیات مشارکت داشتند و در مدت کوتاهی تنگه مرصاد را به گورستان منافقان تبدیل و آرزوی رسیدن سه ساعته آنان به تهران را به کابوس مرگ و نیستی و تباهی تبدیل کردند.
وی گفت: در این عملیات نیروهای سمنان ساعت 9 شب به مقر رسیدند و در ساعت چهار صبح به مقابله به منافقان برخواستند.
فرمانده گردان سمنان در این عملیات نیز گفت: اولین خاکریزی که توسط نیروهای سمنان در منطقه زده شد باعث توقف منافقان در منطقه شد.
"ابراهیم غریبشاهیان" گفت: این تنها عملیاتی بود که عرض آن 20 متر و طول آن به کیلومترها می رسید.
فرمانده دیگر استان سمنان در این عملیات گفت: مقاومت و تهاجم نیروهای استان سمنان به منافقین به گونه ای بود که منافقان را مجبور به تخلیه اسلام آباد کرد.
به گفته فرماندهان نظامی حضور و عملیات نیروهای سمنان در منطقه به گونه ای بود که برخی از آنها فرصت دریافت کارت و پلاک نداشتند و بلافاصله پس از ورود به منطقه به مقابله با منافقان پرداختند.
برخی از شهدا در این عملیات با هم عهد و پیمان جاودانه ای بستند که رهبر معظم انقلاب در سمنان آن را نقل کردند.
رهبر معظم انقلاب در این زمینه فرمودند "سه نوجوانی که از مهدیشهر با هم پیمان می بندند که هر کدام شهید شدند یکدیگر را در روز قیامت در پیشگاه خداوند شفاعت کنند".
عضو خانواده یکی از این شهدای نوجوان که در عملیات مرصاد شهید شد، بیانات رهبر معظم انقلاب در این زمینه را موجب افتخار برای همه شهدا و مردم سمنان دانست و گفت: با این فرمایشات آقا به افتخارات ما افزوده شد.
پنجم مرداد سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد است و استان سمنان در این عملیات غرور آفرین 68 شهید را تقدیم اسلام و انقلاب اسلامی کرد.
مدت زمان اعزام ، عملیات و تشییع شهدای استان سمنان در عملیات مرصاد به یک هفته نیز نمی رسید.
استان سمنان در طول هشت سال دفاع مقدس در 25 عملیات حضور داشت که اوج این حضور مرصاد بود.
در حماسه دفاع مقدس این استان بیش از سه هزار شهید تقدیم اسلام و انقلاب اسلامی کرد.