مهرداد شنبه 20 آذر 1389 03:43 ق.ظ نظرات ()
به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان بررسی و توصیف گویش سرخه‌ای عنوان پایان‌نامه كارشناسی‌ارشد حسن یعقوبی، از مدرسان حال حاضر دانشگاه سمنان است كه در دانشگاه علامه طباطبایی به راهنمایی اورنگ ایزدی و مشاوره سیدمحمد ترابی دفاع شد.
این پایان‌نامه را می‌توان نخستین كار تحقیقی نسبتاً جامع درباره بررسی گویش سرخه‌ای برشمرد.
مجری این طرح پژوهشی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سمنان اظهار داشت: سرخه یكی از شهرهای استان سمنان است كه در فاصله 20 كیلومتری جنوب غربی شهر سمنان در حاشیه نمكزارها قرار دارد.
یعقوبی ادامه داد: ردپای فارسی باستان هنوز در جای‌جای این گویش آشكار است.
وی تصریح كرد: بسیاری از واژگان هنوز همان‌گونه كه در فارسی میانه تلفظ می‌شده‌اند، به كار می‌روند و وجود شباهت‌هایی در برخی از ویژگی‌های صرفی نیز گواهی دیگر بر این سخن است.
مجری این طرح پژوهشی ادامه داد: گویش سرخه‌ای و واژگان آن می‌تواند پشتوانه‌ای برای قدمت این دیار باشد.
یعقوبی انگیزه اصلی خود را از انتخاب این موضوع، گذشته از علاقه‌مندی به زادگاه خویش، تلاش برای انجام یك پژوهش جامع در زمینه بررسی گویش سرخه‌ای عنوان می‌كند.
وی افزود: تا پیش از ارائه پایان‌نامه‌، تحقیق جامعی در این باره انجام نشده و تنها جسته و گریخته مطالبی در كتاب‌های مختلفی از جمله زبان‌های ایرانی تالیف ارانكسی، راهنمای زبان‌های ایرانی تالیف رودیگر اشمیت و فرهنگ سمنانی، سرخه‌ای، ‌لاسگردی، سنگسری و شهمیرزادی تالیف منوچهر ستوده آمده است.
مجری این طرح پژوهشی افزود: البته به دلیل گویشور نبودن مولفان و مترجمان این آثار، اشتباهاتی در آوانگاری و صرف افعال دیده می‌شود.
وی گفت: در پایان‌نامه مذكور بررسی نظام آوایی، صرفی و نحوی گویش سرخه‌ای چارچوب كار را تشكیل می‌دهد.
مجری این طرح پژوهشی افزود: در این پژوهش ضمن بررسی و توصیف نظام آوایی، صرفی و نحوی گویش سرخه‌ای،‌ ویژگی‌ها و نكات مهم و ارزنده‌ای به دست آمده كه درخور توجه و تامل است.
یعقوبی گفت: وجود مصوت‌های خاص در این گویش، ویژگی‌های حروف اضافه، صرف دوگانه افعال لازم و متعدی در زمان ماضی، مسائل نحوی و ویژگی اركتیو از جمله این نكات است.
حسن یعقوبی در همایش بین‌المللی گویش‌های مناطق كویری ایران كه در آذر ماه 89 در دانشگاه سمنان برگزار شد، مقاله بررسی اسم و ضمیر در گویش سرخه‌ای و همچنین مقاله دیگری با عنوان بررسی ویژگی‌های معنایی و آوایی چند وام واژه تركی در گویش سرخه‌ای با همكاری مقصود پرهیزجوان ارائه كرد.