مهرداد چهارشنبه 8 دی 1389 03:10 ب.ظ نظرات ()
جام جم آنلاین: مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از آغاز مرمت دروازه تاریخی ارگ سمنان خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، «حمید یزدانی» گفت: كار مرمت دروازه ارگ سمنان پس از انجام مطالعات آسیب‌شناسی و شستشوی سطوح آجری این بنای تاریخی آغاز شده است.

وی با بیان این‌كه برای شناسایی منبع رطوبت در جداره‌ها اقدام به شناسایی كانال زهكشی اطراف دیواره دروازه ارگ شده است، گفت: پس از حفر كانال و تشخیص عیوب، نسبت به مرمت نهایی این بنای تاریخی اقدام می‌شود.

یزدانی افزود: به‌رغم وجود مشكل در وضعیت اعتبارات، این اداره كل تلاش دارد رفع مشكل این بنای ارزشمند تاریخی را تسریع بخشد.

وی با بیان این‌كه مرمت دروازه ارگ سمنان تا حد تثبیت بنا انجام می‌شود، گفت: برای حفاظت بیشتر از این بنای تاریخی به طور مستمر و سالانه اقدامات حفاظتی نیز انجام می‌شود.

دروازه ارگ یكی از آثار تاریخی با ارزش و زیبای سمنان و بازمانده هنر دوره قاجاریه است و بر روی كاشی‌های این دروازه تاریخی نام ناصرالدین شاه قاجار درج شده است.

دروازه ارگ سمنان كه حدود 130 سال پیش ساخته شده، دارای دو نمای شمالی و جنوبی است، در بخشی از نمای شمالی و  بر سردر آن، تصویر نبرد رستم و دیو سپید كاشیكاری شده است.

كاشی‌های 7 رنگ و مناره‌های تزیینی جلوه خاصی به دروازه ارگ سمنان كه بازمانده ارگ قدیم سمنان است داده‌اند.

دروازه ارگ سمنان اكنون در بین مردم به نام میدان ارگ نامیده می‌شود و در مركز شهر سمنان واقع است.