مهرداد چهارشنبه 17 فروردین 1390 01:59 ب.ظ نظرات ()
خبرگزاری موج - مدیركل آموزش و پرورش استان سمنان از اجرای طرح تعطیلی روزهای پنج‌شنبه مدارس ابتدایی، از ابتدای اردیبهشت ماه در این استان خبر داد.

به گزارش موج به نقل از روابط عمومی اداره كل آموزش و پرورش استان سمنان، ابوالقاسم قزوهی امروز گفت: این طرح برای مدارس استان سمنان از ابتدای اردیبهشت اجرا می‌شود.
پس از اتمام بررسی‌هایی كه طرح تعطیل كردن پنج‌شنبه‌های مدارس ابتدایی در سال گذشته از سر گذراند، بالاخره قرار است كه از مهر ماه امسال این طرح اجرایی شود.
طرح تعطیلی مدارس ابتدایی بالاخره نهم اسفند 1389 به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید و قرار شد كه از فروردین‌ ماه سال جدید اجرایی شود اما حالا قرار است اجرای رسمی آن از مهر ماه آغاز شود.
مدیركل آموزش و پرورش استان سمنان از اجرای طرح تعطیلی روزهای پنج‌شنبه مدارس ابتدایی از ابتدای اردیبهشت خبر داد و گفت: تصمیم‌گیری در خصوص اجرای این طرح برای مدارس در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.
قزوهی با بیان اینكه طرح تعطیلی مدارس ابتدایی از اول اردیبهشت در سراسر استان قابل اجرا خواهد بود، ادامه داد: مدارسی كه متقاضی تشكیل كلاس در روزهای پنج‌شنبه طبق روال سابق هستند، می‌توانند با ارائه‌ درخواست مكتوب به مدیریت‌ها و ادارات آموزش و پرورش نسبت به انجام این كار اقدام كنند.
مدیركل آموزش و پرورش استان گفت: اجرای این طرح در سال تحصیلی آینده برای همه مدارس اجباری است.
مسئولان وزارت آموزش و پرورش می‌گویند كه با توجه به مصوبه اخیر شورای عالی آموزش و پرورش و ساماندهی و بهینه كردن زمان آموزشی در مقطع ابتدایی و توجه بیشتر به بحث تعلیم و تربیت در خانواده و تحكیم بنیان خانواده، مدارس ابتدایی سراسر كشور از آغاز سال تحصیلی جدید پنج روزه اداره می‌شود و دانش‌آموزان ابتدایی روز پنج‌شنبه در كنار خانواده خود حضور خواهند یافت.
قرار است در این طرح به ساعات درسی پایه‌های اول و دوم ابتدایی در روزهای شنبه تا چهارشنبه 45 دقیقه و پایه‌های سوم تا پنجم ابتدایی 50 دقیقه افزوده شود و به این ترتیب برنامه درسی آنها در روزهای پنج‌شنبه به این پنج روز منتقل شده و بنابراین با اجرای این طرح یك ساعت به ساعات درسی مدارس ابتدایی افزوده شود.
از ابتدای سال تحصیلی 90 ـ 91 یك ساعت درسی با عنوان انس با قرآن به ساعات درسی دانش‌آموزان دوره ابتدایی افزوده می‌شود.
با اجرای این طرح دانش‌آموزان از كلاس اول ابتدایی با قرآن مأنوس می‌شوند و در دوره ابتدایی حفظ، روان‌خوانی، روخوانی و مفاهیم قرآن را فرا می‌گیرند.
هرچند قرار است به‌زودی این طرح در مدارس ابتدایی كشور اجرا شود ولی همچنان این طرح موافقان و مخالفان زیادی دارد.
مخالفان این طرح معتقدند كه چنین كاری بیشتر از آنكه به نفع دانش‌آموزان باشد، به ضررشان است اما موافقان آن می‌گویند كه چنین طرحی برای تحكیم بنیان خانواده لازم است.