مهرداد سه شنبه 19 اردیبهشت 1391 12:20 ق.ظ نظرات ()
عضی از سوابق آموزشی و پژوهشی دكتر علی‌اكبر جلالی در یك نگاه

دكتر علی اكبر جلالی، فوق دكترای برق در رشته كنترل و متخصص فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) از دانشگاه ویرجینیای غربی آمریكا می‌باشند. در حال حاضر ایشان به عنوان دانشیار دانشگاه علم و صنعت ایران، در پژوهشكده الكترونیك و دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ایران به تدریس و تحقیق مشغول بوده، و استاد پاره وقت دانشگاه ویرجینیای غربی می‌باشند.
دكتر جلالی جزء محققان آینده‌نگر بوده و نظریه موج چهارم، عصر مجازی را برای اولین بار در دنیا مطرح كرده‌اند. ایشان در طول 15 سال گذشته بیشترین تلاش را برای توسعه فناوری اطلاعات و كاربردهای آن در كشور داشته است و در حوزه فرهنگ سازی این پدیده شاخص می‌باشند. بخشی از خدمات ایشان در قسمت بعد آمده است.

لیست بخشی از خدمات ایشان به شرح ذیل است:
1-  طراحی شهر الكترونیك كیش (این پروژه در سال 1379 شروع شد و در فرهنگ سازی توسعه ICT كشور نقش مؤثری داشته و هم اكنون توسط یك شركت ایرلندی دنبال می‌شود).

2-  طراحی همایش جهانی شهرهای الكترونیكی و اینترنتی (این همایش با حضور 1500 نفر در اردیبهشت 1380 در جزیره كیش برگزار شد و نقطه عطفی در توسعه ICT كشور گردید).

3-  طراحی همایش كاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در روستا (در اسفند ماه 1382 با حضور 700 نفر از مدیران و كارشناسان كشور برگزار شد و آغازگر فعالیتهای ICT روستایی در كشور گردید).
 

4-  طراحی اولین مركز جامع خدمات كاربردی اینترنت در ایران، ASP (حاصل این پروژه تحقیقاتی یك كتاب تألیفی و چندین مقاله كاربردی شد؛ و منشاء راه‌اندازی ICP ها در كشور گردید).

5-  طراحی اولین روستای اینترنتی ایران "شاهكوه" كه تاكنون بیش از یك میلیون نفر از سراسر جهان از طریق وب سایت از آن بازدید كرده‌اند و اغلب رسانه‌های جهان آنرا مورد توجه قرار داده‌اند.

6-  طراحی اولین مركز جامع خدمات كاربردی فناوری اطلاعات و ارتباطات روستائی كشور كه در پنجم خردادماه 1383 توسط رئیس قوه قضائیه بصورت مجازی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بصورت حضوری افتتاح گردید.

7-  طراحی مقدماتی كریدور ICT شمال كشور (شامل استانهای گیلان، گلستان و مازندران).

8-   از فعالان توسعه فرهنگ ICT در كشور، با ارائه بیش از 1000 برنامه رادیو و تلویزیونی و بیش از 1200 سخنرانی علمی و ارائه دهها مقاله و مصاحبه در روزنامه‌ها و مجلات علمی كشور و در سطح بین‌المللی.
 

9-  مجری سند راهبردی شهر الكترونیك مشهد با محوریت شهرداری
10-  مجری تدوین سند راهبردی ICT روستائی كشور
11- مجری تدوین سند راهبردی ICT استان مازندران

12-  مجری، تهیه و تدوین RFP سند راهبردی ICT سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران

13- مجری، تهیه نرم افزار آموزش مجازی ضمن خدمت دبیران كشور در وزارت آموزش و پرورش.
14- مشاور و ناظر تدوین سند راهبردی ICT استان قم

15- بانی، مشاور و طراح پروژه ملی تجهیز ده هزار  روستا به دفاتر خدمات كاربردی فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح كشور.

16- مشاور آموزش و فناوری اطلاعات بانك ملی ایران
17- مجری پروژه دولت الكترونیكی و پروژه كار از راه دور در شركت فولاد مباركه اصفهان
18-  ارائه دهنده اولین درس مجازی بر روی شبكه اینترنت در ایران
19- عضو مستقل یونسكو در آموزش و فناوری منطقه آسیا و اقیانوسیه
20- عضو كمیته آموزش مجازی كشور
21- عضو هیئت مدیره انجمن ICT ایران
22- عضو هیأت مدیره انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی
23- عضو چندین انجمن علمی بین المللی و تخصصی داخلی و خارجی
24- عضو شورای پژوهشی آموزش و پرورش كشور
25- پژوهشگر و محقق نمونه سالهای 78 و 79 دانشگاه علم و صنعت ایران
26- پژوهشگر و محقق برتر صنعت IT كشور در سال 1382.
27- استاد نمونه دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ایران در سالهای 76 و 75
28- رتبه اول مدیریت در پژوهشكده الكترونیك دانشگاه علم و صنعت ایران سالهای 78 و 79

29- مؤلف و مترجم 26 كتاب در زمینه مهندسی برق و ICT كه كتاب PLC ایشان مقام اول ترجمه كتاب سال 1378 را در سطح كشور را داشته است، و كتاب Reduced Order Systems ایشان به زبان انگلیسی در سال 2006 توسط انتشارات Springer در آمریكا به چاپ رسیده است و در NASA و دانشگاههای معتبر جهانبه عنوان كتاب مرجع استفاده می‌شود.
 
30- مؤلف بیش از 100 مقاله علمی ارائه شده در مجلات و كنفرانسهای علمی داخلی و خارجی در حوزه مهندسی برق و كنترل  و ارائه 1200 مقاله در حوزه فناوری اطلاعات

31- استاد راهنمای 5 دانشجوی دكترا، 40 فارغ‌التحصیل كارشناسی ارشد و 15 دانشجوی كارشناسی در دانشگاه علم و صنعت ایران و تعداد دیگری در سایر دانشگاههای کشور
 
32- پژوهشگر نمونة دانشكده برق در سال 1382 ، 1384 و 1385

 33- کسب جایزه eASIA 2007 منطقه آسیا و اقیانوسیه در نوآوری و خلاقیت در پروژه اولین مرکز ICT روستایی کشور از طرف AFACT ، سازمان ملل و یونسكو

 34- برگزیده بزرگترین جایزه بین‌المللی روابط عمومی سال 2009 توسط انجمن تخصصی زوابط عمومی ایران و موسسه كارگزار روابط عمومی

بر گرفته از سایت جامع بسطام نیوز