مهرداد پنجشنبه 18 آبان 1391 09:19 ب.ظ نظرات ()
سمنان- خبرنگار روزنامه پیام استان سمنان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: نمایشگاه استانی کتاب هفته نخست بهمن ماه در شهرستان شاهرود برگزار می شود.
محمدرضا سوقندی در نشستی با خبرنگاران و اصحاب رسانه که به مناسبت بیستمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد، اظهار کرد: نمایشگاه استانی کتاب هفته نخست بهمن ماه با حضور ناشران کشور در شهرستان شاهرود برگزار می شود.
وی ضمن گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی، اضافه کرد: هدف از برگزاری این هفته ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.
سوقندی با بیان این که اسلام پرچم دار علم، قلم و کتابت است، تصریح کرد: بعثت پیامبر اسلام (ص) با خواندن آغاز شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با اشاره به این که معجزه پیامبر (ص) نیز از جنس کتاب بوده است، تاکید کرد: کتاب مادر تمدن است.
سوقندی با تاکید بر این که انسان در مقابل کتاب عقل خود را شکوفا می کند، افزود: هیچ قومی بدون کتاب پیشرفت نمی کند و هیچ چیزی جایگزین کتاب نمی شود.
وی اضافه کرد: همچنین از دیگر اهداف برگزاری هفته کتاب و کتابخوانی قرار گرفتن کتاب در سبد کالای زندگی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان ادامه داد: ستاد هفته کتاب در استان سمنان تشکیل شده است.
وی همچنین با اشاره به برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی در استان سمنان اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب ویژه دانشگاه ها، برگزاری جشن کتاب و تقدیر از خادمان نشر و سایر فعالان این حوزه، اهدای 10 هزار جلد کتاب به مدارس، کتابخانه ها و دیگر اماکن، برگزاری برنامه های مشارکتی با ادارات آموزش و پرورش و امور کتابخانه ها، افتتاح سه کتابخانه باز و... از دیگر برنامه های این هفته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان اعلام کرد: غرفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها به عنوان یکی از سه استان برتر کشور انتخاب شده است.
سوقندی غرفه آرایی مطلوب، اطلاع رسانی مناسب در زمینه نشریات محلی، دادن پاسخ مناسب به پرسش های نامحسوس در نمایشگاه و... را از جمله عوامل برتر شدن غرفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها عنوان کرد.
رونمایی از 9 عنوان کتاب در استان سمنان
وی گفت: همچنین امسال همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی 9 عنوان کتاب در استان سمنان رونمایی می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان ادامه داد: عناوین این کتاب ها شامل گنجینه های مثل های سمنانی، بابونه های سمفونی سرخ، مجموعه شعر، داستان کوتاه، مرد مجرد، این داستان ویار دارد، رباعی، آیین چاوشی خوانی و شعر حجم است.  
سوقندی تصریح کرد: همچنین هم زمان با هفته کتاب و کتابخوانی از ناشران، نویسندگان و سایر دست  اندرکاران حوزه نشر تجلیل می شود.  بیستم تا بیست و ششم آبان ماه به عنوان هفته کتاب و کتابخوانی نام گذاری شده است.