مهرداد پنجشنبه 25 آبان 1391 10:38 ب.ظ نظرات ()

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: هفت حفار غیرمجاز در شهرستان دامغان، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، حمید یزدانی، امروز، 25 آبان، با اعلام این خبر افزود: این حفاران غیرمجاز، روز جمعه 19 آبان در یکی از محوطه‌های باستانی شهرستان دامغان دستگیر شده اند.

وی اضافه کرد: این متخلفان در شب 18 آبان سال جاری با یک دستگاه بیل مکانیکی اقدام به تخریب و حفاری در یک تپه باستانی کرده بودند که مأمورین یگان حفاظت شهرستان دامغان با مشاهده حفاری با همکاری کلانتری محل اقدام به دستگیری متخلفان می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان افزود: حفاران با ادواتی شامل بیل، کلنگ، طناب، نردبان فلزی، موتوربرق، تهویه هواکش بزرگ و به همراه دو دستگاه خودرو وانت نیسان و وانت پیکان به دام افتادند. ادوات مذکور در کلانتری آن منطقه، توقیف و با سایر مستندات برای انجام امور قانونی به دادسرای شهرستان دامغان فرستاده شده است.

وی ضمن تشکر از همکاری نیروی انتظامی در برخورد با مهاجمان به آثار تاریخی، بیان کرد: آثار و ابنیه تاریخی متعلق به مردم هر منطقه است که نشان از قدمت فرهنگی و سابقه تاریخی منطقه دارد؛ انتظار می‌رود مردم استان با مشاهده هرگونه تخلف و تعرض به بناهای تاریخی، مامورین یگان حفاظت این اداره کل را در جریان قرار دهند تا با اقدام به موقع مانع از تخریب آثار تاریخی شوند.