مهرداد یکشنبه 28 آبان 1391 01:41 ب.ظ نظرات ()
سمنان- روزنامه پیام استان سمنان
انتخابات مجمع عمومی خانه مطبوعات استان سمنان با حضور مسئولین و اعضای خانه مطبوعات استان روز گذشته در محل سالن تئاتر شهر فرهنگسرای کومش سمنان برگزار شد.
معاون سیاسی امنیتی استاندار سمنان و رئیس شورای اطلاع رسانی استان به ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت سالار شهیدان و 72 تن از یارانشان  از زحمات خبرنگاران به منظور آگاهی رسانی به مردم تقدیر و تشکر کرد.
خلخالی اظهار امیدواری کرد: تا خانه مطبوعات جدید بتواند شرایط مساعد برای همراهی، همکاری، انسجام و وحدت بین تمام آحاد اصحاب مطبوعات فراهم کند.
وی از واقعه عاشورا به عنوان یک موضوع تکلیفی یاد کرد و افزود: یکی از درس های مهمی که باید از عاشورا فرا  گیریم آماده سازی اطلاع رسانی و روشنگری است.
رئیس شورای اطلاع رسانی استان اذعان داشت: اگر اتفاقات را به خوبی اطلاع رسانی کنیم نقش مطبوعات و کسانی که در این عرصه فعالیت دارند به خوبی نمایان می شود.
خلخالی افزود: مطبوعات بحث چالش برانگیزی دارد و ما باید در جایی گردهم آییم تا با دستگاه های اجرایی ارتباط داشته باشیم و حق و حقوق اصحاب رسانه را ادا کنیم.
رئیس شورای اطلاع رسانی استان تاکید کرد: اختلافات جزیی باعث مخدوش شدن جایگاه خانه مطبوعات می شود.
خلخالی ادامه داد: خانه مطبوعات باید به رسالت اصلی خود توجه نماید و مبنای کار باید بر طبق اساسنامه باشد و اگر هم اشکالی در اساسنامه وجود دارد باید پیگیری، مطرح و اصلاح شود.
معاون سیاسی امنیتی استاندار سمنان تصریح کرد: خانه مطبوعات باید مشکلات اصحاب رسانه را به بهترین نحو ممکن پیگیری و در جهت رفع آنها اقدام نماید.
خلخالی در پایان از زحمات دوستانی که در جشنواره و نمایشگاه کشوری رتبه برتر را کسب کردند، تقدیر نمود.
همچنین در این مراسم مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان رسالت مطبوعات، خبرنگاران و اصحاب قلم را اطلاع رسانی و کشف خبر عنوان کرد و افزود: این رسالت محدود به جریان های سیاسی، اقتصادی و نیازهای روزمره نیست و خبرنگاران بار اصلی اطلاع رسانی و انتقال آن به دیگر نسل ها را برعهده دارند.
سوقندی تصریح کرد: برگزاری مجمع عمومی خانه مطبوعات فرایندی برای تشکیل جامعه مطبوعاتی در استان است و جامعه مطبوعاتی یعنی شکل گیری یک جریان فرهنگی و رسانه ای برای تغییر و تحول در جهت رسالت است.
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان افزود: امروزه شکل گیری تمدن اسلامی باید جایگاه رسانه را ترسیم کند و در میان رسانه جایگاه مطبوعات را پیدا کرده و نقش مطبوعات را در شکل گیری زندگی به عنوان رسالت مدنظر قرار دهیم.
وی افزود: متاسفانه گاهی مشاهده می شود مطبوعات استان از مسائل اصلی و اساسی دور شده و بیشتر به حاشیه ها می پردازند که باید سعی شود تا اقتصاد مقاومتی ترویج پیدا کند.
سوقندی مردم استان سمنان را مردمی با فرهنگ خطاب کرد و افزود: استان سمنان در مسیر جاده ابریشم حوزه تمدنی قومس (کومش) قرار دارد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در پایان از حضور مسئولین مدعو در جلسه تقدیر کرد.
همچنین در ابتدای این جلسه باهنر معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان ضمن عرض خیرمقدم به حضار جلسه، گفت: انتخابات خانه مطبوعات استان بر اساس آئین نامه و اساسنامه جدید برگزار می شود.
در ادامه جلسه انتخابات هئیت رئیسه و بازرسان خانه مطبوعات استان با حضور میرزایی مسئول امور استان ها و مطبوعات داخلی، ابوالقاسم کواکبیان سرپرست روزنامه پیام استان سمنان، حسین عمادی از روزنامه کیهان، جعفر اخلاقی از روزنامه جمهوری اسلامی، سید محمود ساداتی از روزنامه شما، علی اکبر بابا محمدی از فعالان مطبوعاتی و خانم رجبی به عنوان نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان به عنوان بازرس برگزار شد; که اسامی کاندیداها و تعداد آرا به شرح ذیل می باشد:
در بخش مدیران مسئول نشریات محلی:
دکتر مصطفی کواکبیان  با 115 رای
عبدا... فخار   با 90 رای
علیرضا امینی  با 56 رای
طاهرکرد   با 31 رای
ریاحی با 31 رای
عاطفیان  با 7 رای
در بخش روزنامه نگاران مطبوعات محلی
منصور فرزامی راد با 110 رای
محمد علی یحیی زاده با 88 رای
سلماز عرب عامری با 86 رای
بیاریان  با 53 رای
ایمانی  با 45 رای
ریاحی  با 45 رای
سمیه معلمیان با 18 رای
در بخش مسئولین نمایندگی ها و سرپرستی های نشریات سراسری و غیر محلی استان:
حسن یزدانی با 102 رای
منصوریان  با 14 رای  
بیدقی با 13 رای
در بخش مسئولین نمایندگی خبرگزاری ها:
صدیقه قدم با 130 رای
در بخش بازرسان:
میرزا بابا مطهری نژاد با 109 رای
سید محمد رضا هاشمی با 103 رای  
عزیزی با 54 رای
بر همین اساس در بخش مدیران مسئول نشریات محلی دکتر مصطفی کواکبیان و عبدا... فخار به عنوان اعضای اصلی و علیرضا امینی به عنوان عضو علی البدل، در بخش روزنامه نگاران مطبوعات محلی منصور فرزامی راد، محمد علی یحیی زاده و سلماز عرب عامری به عنوان اعضای اصلی و بیاریان به عنوان عضو علی البدل، در بخش مسئولین نمایندگی ها و سرپرستی های نشریات سراسری غیر محلی استان حسن یزدانی به عنوان عضو اصلی و منصوریان عضو علی البدل، در بخش مسئولین نمایندگی خبرگزاری ها صدیقه قدم  و در بخش بازرسان میرزا بابا مطهری نژاد و هاشمی به عنوان اعضای اصلی و عزیزی به عنوان عضو علی البدل منصوب شدند.
شایان ذکر است در این مراسم; خلخالی معاون سیاسی امنیتی استاندار سمنان، سوقندی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، میرزایی مسئول امور استان ها و مطبوعات داخلی، کارخایی رئیس روابط عمومی استانداری و دبیر شورای اطلاع رسانی استان حضور داشتند.
لازم به ذکر است 221 نفر عضو خانه مطبوعات استان سمنان هستند که 163 نفر در انتخابات شورای مرکزی خانه مطبوعات شرکت داشتند.
پخش کلیپ و نوحه خوانی توسط کربلایی محمد بقا از دیگر برنامه های جنبی این مراسم بود که پس از صرف نهار به پایان رسید.