مهرداد چهارشنبه 24 مرداد 1386 08:08 ق.ظ نظرات ()

والیبال ورزشی پرطرفدار است که در آن تیمها که بوسیله یک تور از هم جدا شده‌اند توپی را با زدن ضربه میان دو تیم رد و بدل می‌کنند. هر تیم برای رد کردن توپ به سوی دیگر تور تنها اجازه سه بار ضربه زدن را دارد. به هنگام برخورد توپ به زمین حریف یا در اثر خطای یک تیم، امتیازی به تیم مقابل داده می‌شود.

پیشینه   

ورزش والیبال که نخست مینتونت (Mintonette) نامیده می شد در سال 1895 - یعنی چهار سال پس از پیدایش بسکتبال - توسط فردی بنام ویلیام جی مرگان (William G. Morgan) ابداع شد. مرگان زاده سال 1870 در شهر نیویورک بود که پس از تحصیل در آموزشگاه جوانان مسیحی مسئولیت تهیه برنامه‌های ورزشی برای سلامت و تندرستی مردان به او واگذار شد.

این بازی از ترکیب بازی‌های بسکتبال، تنیس و هندبال بدست آمد و هدف اولیه آن بود که برای افرادی که تمایل به تحرک کمتری دارند ابداع شود. قوانین ابتدایی بسیار ساده بود چرا که بیشر از آنکه شبیه ورزش باشد یک تفریح بشمار می‌آمد اما رفته رفته پس از آنکه این ورزش در کشورهای دیگر - بویژه فیلیپین - نیز بصورت جدی بازی شد لزوم تدوین آیین‌نامه رسمی برای آن احساس شد.

تور اولیه‌ای که برای این بازی در نظر گرفته شده بود با ایده از تنیس دو متر انتخاب شد و با توپ بسکتبال شبیه به بازی هندبال انجام می شد. این ورزش تا سال 1900 توپ ویژه‌ای برای خود نداشت و با هر توپی - از جمله توپ بسکتبال - آنرا بازی می کردند. هدف هر تیم آن بود که توپ را در زمین حریف به زمین بیندازند و در این راه ممکن بود هر چند بار توپ را در دست یاران خودی بچرخانند. در سال 1912 امتیازهای هر بار بازی به 21 ثابت شد و بلندای تور بالاتر رفت.

شاید تعجب کنید اما فیلیپینی‌ها اولین قوانین مدون برای این بازی را در سال 1916 تهیه کردند و به دنبال آن در سال 1928 اتحادیه والیبال ایالات متحده تشکیل شد و به وضع قوانین این ورزش اقدام کرد. از جمله رویدادهای مهمی که در ارتباط با این ورزش به مرور زمان رخ داد می‌توان به این موارد اشاره کرد:

قوانین و مقررات

در سال 1922 قوانینی برای ورزش والیبال قرار داده شد از جمله اینکه هر تیم فقط سه ضربه می تواند به توپ بزند و سپس باید توپ به زمین حریف منتقل شود.

· زمین والیبال در ابعاد 9×18 متر برگزار می شود و تور والیبال یک متر عرض و5/9 متر طول دارد.

· زمان بازی : زمان بازی والیبال نامحدود است به طوری که ممکن است که یک مسابقه حتی دو الی سه ساعت طول بکشد. هر مسابقه حداکثر در پنج ست یا دور انجام می شود. هر تیمی که زودتر به سه ست برسد برندهٔ مسابقه می شود.

· تعداد بازیکنان و توپ : هر تیم والیبال شش بازیکن اصلی و تعدادی بازیکن ذخیره دارد. جنس توپ والیبال از جنس چرم یا لاستیک یک رنگ می باشد محیط دایرهٔ توپ 65 تا 67 سانتی متر است و وزن توپ 260 تا 280 گرم است زمان استراحت بین ست دوم و سوم و چهارم دو دقیقه منظور می شود و بین ست چهارم و پنجم دو دقیقه الی پنج دقیقه متغیر است.

· خطاها : خطاهای عمده عبارتند از

1. بازیکن از بالای زمین حریف به توپ ضربه بزند

2. بازیکن تیم از خط افقی زیر تور بگذرد و زمین و یا یکی از بازیکنان حریف را لمس کند .

3. بازیکن تیم مانع بازی یکی از بازیکنان تیم حریف شود .

4. توپ به زمین بخورد.

5. بازیکنان یک تیم بیش از سه بار توپ را لمس کنند .

6. بازیکنان تیم دوبار پی در پی توپ را لمس کنند.

7. توپ به جایی پایین تر از کمر یک بازیکن اصابت کند.

8. بازیکنان یک تیم در جای خودشان قرار نگرفته باشند.

9. توپ بیرون از خط های مرزی به زمین بخورد.

· 1917: امتیازهای هر گیم از 21 به 15 تغییر کرد.

· 1920: تعداد ضربات برای هر طرف به 3 محدود شد.

· 1922: نخستین دوره رسمی مسابقات در بروکلین با حضور 27 تیم از ایالت امریکا برگزار شد.

· 1930: نخستین بازی والیبال ساحلی دو نفره انجام شد.

· 1947: فدراسیون بین المللی والیبال بنام Federation Internationale De Volley-Ball با اختصار FIVB تشکیل شد.

· 1948: نخستین دوره مسابقات رسمی والیبال ساحلی انجام شد.

· 1949: نخستین دوره مسابقات جهانی والیبال در شهر پراگ چک اسلواکی برگزار شد.

· 1964: والیبال برای نخستین بار به جمع بازی‌های المپیک در ژاپن پیوست.

· 1987: FIVB والیبال ساحلی را نیز به مجموعه مسابقات جهانی ورزشهای گوناگون افزودند.

1996: والیبال ساحلی دو نفره نیز بعنوان ورزش رسمی المپیک شناخته شد.

منبع: http://www.amirvolleyball.mihanblog.com