منوی اصلی
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
 • مهرداد پنجشنبه 29 اسفند 1392 01:39 ق.ظ نظرات ()
  سمنان همان قدر که طبیعت کویری، جلگه ای اش می تواند جذاب باشد، بناهای تاریخی زیبایی هم دارد که در سفر به این استان می توانید از آنها دیدن کنید. برج چهل دختر یکی از همین بناها است.

  به گزارش سمنان آنلاین به نقل از بیتوته ، این بنا به صورت برج هشت ضلعی که هر ضلع آن در خارج 4/5 و در داخل 2/80 متر است، ارتفاع برج در بعضی قسمت ها 10 متر و در قسمت های نسبتاً سالم دیگر به 12 متر می رسد. ضخامت دیوار تقریبا 50 تا 60 سانتی متر است. هم اکنون برج مذکور به دلیل توسعه شهری و احداث مدرسه، داخل حیاط مدرسه قرار گرفته و کماکان ارزش تاریخی خود را حفظ کرده است.

  در بیرون این برج کتیبه‌ای به خط کوفی قرار دارد که خواندن آن بسیار مشکل است. فقط «امر ببناء هذا لقبة الامیر الجلیل ابوشجاع» و در آخر کتیبه «ثلثمائه» از آن خوانده می‌شود و معلوم می‌شود که از بناهای قرن چهارم هجری است.
  وسط برج، قبر ساده‌ای است که از گچ که صاحب آن معلوم نیست و از قرائن چنان بر می‌آید که تا چندی قبل سطح داخلی برج مرتفع‌تر از زمان کنونی بوده‌است زیرا با اندکی دقت، قسمتی را که در زیر خاک بوده و بعداً خاک برداری شده‌است می‌توان تشخیص داد.


  چرا چهل دختر؟
  در فرهنگ ایرانی «چهل» عددی مقدس است و «دختر» هم به عنوان نمادی از زنانگی، باروری و حیات مطرح می‌شود. در نقاط مختلف ایران مکان‌هایی چون برج‌ها، کوه‌ها، تپه‌ها و آرامگاه‌هایی با نام چهل دختر یا چهل دختران وجود دارد.

  علت این نامگذاری نیز جنگ‌ها و یورش‌های مختلف اقوام دیگر به فلات ایران بوده است. در بیشتر این مکان‌ها افسانه‌ها و روایت‌هایی از پنهان شدن و غیب شدن زن‌ها در این مکان‌ها از دست متجاوزان و مهاجمان وجود دارد. بیشتر این روایات نیز یا به دختران خاندان سلطنتی ساسانیان برمی‌گردد یا به دوران حمله مغول‌ها و افغان‌ها، اما روایت برج چهل‌دختران سمنان کاملا متفاوت است و در آن سکونت زنان و نه غیبتشان مطرح می‌شود.

   

  برج چهل دختران سمنان در اواسط خیابان حکیم الهی، بین دو محله کوشمغان و زاوغان قرار گرفته است. قدمت این بنا به پیش از اسلام و دوره ساسانیان برمی‌گردد. این سازه قدیمی و نیمه مخروبه به صورت برج هشت ضلعی است. درخصوص این برج دو روایت وجود دارد. روایت نخست این گونه است که چهل دختر که برای خدمت در آتشکده انتخاب شده بودند در این برج زندگی می‌کردند. همین است که نام این برج به نام تعداد آنهاست.

  اما روایت دوم به این گونه است که چهل دختر که دست از تعلقات دنیوی کشیده و تارک‌دنیا شده بودند، این برج را با گل و خشت ساخته‌ و به عنوان محل زندگی برگزیده‌اند. جدا از درستی هر کدام از این داستان‌ها، امروزه بنای چهل دختران سمنان به مکانی برای گشایش بخت بدل شده است.

   

  سقف برج و خانه بخت
  طبق اعتقادات مردم محلی، دختران دم بخت به داخل این برج رفته و سه تا هفت سنگ به سقف برج پرتاب می‌کنند؛ اگر این سنگ‌ها به بیرون برود دختر می‌داند که در آن سال به خانه بخت خواهد رفت در غیر این صورت باید هنوز صبر کند. درستی یا نادرستی این حکایت‌ها موضوع این نوشته نیست، برخی از این روایت‌ها گاه می‌تواند لذت تماشای این جاذبه‌های گردشگری را صدچندان کند.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 29 اسفند 1392 01:40 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد پنجشنبه 29 اسفند 1392 01:37 ق.ظ نظرات ()

  استان سمنان بواسطه قرار گرفتن در بین دو حرم نورانی امام رضا(ع)در مشهد و حرم حضرت معصومه در قم به بین الحرمین اشتهار دارد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از سمنان، علاوه بر این مردم این استان مردمانی عمیقا مذهبی و معتقد به آموزه های اهلبیت(ع)هستند و همین ویژگی باعث شده مردم استان نگاه وِژه ای به امزادگان مدفون در این استان داشته باشند.
  آنچه در ادامه می آید نگاهی اجمالی به این امامزادگان و اماکن متبرکه در استان است که تعطیلات نوروز امسال فرصت مناسبی است که در سفر به سمنان، دل را در خنکای مهر و محبت این امامزادگان تازه کرد.
  امامزاده یحیی(ع) سمنان
  در مرکز بافت قدیم شهر سمنان و در انتهای بازار جنوبی حضرت و در ضلع جنوب غربی تکیه معروف پهنه ، بقعه ای با بارگاه رفیع و مجلل به نام حضرت امامزاده یحیی(ع) وجود دارد .
  بنا به شهادت "ابن شهر آشوب" در مناقب و صاحب عمدة الطالب و کشف الغمه و کتب دیگر و تأیید مرحوم حضرت آیة الله علامه حائری مازندرانی که سالها در جوار بقعه سکونت داشته و  تحقیقات فراوانی در خصوص این بقعه و سایر بقاع متبرکه سمنان انجام داده است،صاحب بقعه فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر(ع) امام هفتم شیعیان است که در سال 198 هجری قمری هنگام مسافرت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) از مدینه به مرو جزو همراهان حضرت بوده.حضرت رضا(ع) جهت ارشاد مردم این سامان برادر خود حضرت یحیی را مامور این مهم می کند.بعد از شهادت امام رضا (ع) به تحریک مأمون خلیفه عباسی حضرت یحیی(ع) نیز در سمنان به شهادت می رسد و در محل کنونی به خاک سپرده می شود .
  حجت الاسلام والمسلمین عبد الله واحدی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از سمنان ،در همین ارتباط، گفت: در روایتی آمده است که حضرت یحیی(ع) فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر(ع) در سنه 178 ه‍. ق در مدینه منوره دیده به جهان گشود و در پنج سالگی از نعمت وجود پدر محروم شد. ایشان که به شوق دیدار برادر بزرگوارش حضرت رضا(ع) از مدینه به سوی خراسان رهسپار بود در بین راه به این دیار رسیدند .
  وی اضافه کرد: امامزاده یحیی(ع) که تحت تعقیب مأمورین مأمون عباسی لعنة الله علیهم بودند ، به منظور محفوظ ماندن از گزند آنان وارد گرمابه ( گرمابه حضرت واقع در تکیه پهنه ) شدند . درون گرمابه مرد نابینایی را مشغول استحمام دیدند که در جستجوی ظرف آبی بود ، حضرت به آن مرد کمک کردند و ظرف آب را به او دادند . مرد نابینا پس از تشکر، از تنگدستی و نابینایی خود شکایت کرد. حضرت بر چشمان آن مرد دستی کشید و در حق او دعا فرمودند . از برکت دعای حضرت ، مرد نابینا بینایی خود را بدست آورد و با خوشحالی از گرمابه بیرون دوید . مأمورین مأمون که به شکل کشاورزان لباس پوشیده بودند ، از او سبب خوشحالی اش را پرسیدند . او که ایشان را نمی شناخت پس از شرح ماجرا به آنان گفت : سید بزرگواری داخل گرمابه است . مأمورین با شنیدن این سخن به داخل حمام یورش بردند و با بیل هایشان ، حضرت را در سن 25 سالگی مظلومانه به شهادت رسانیدند . این واقعه جانگداز در ماه صفر المظفر سال دویست و سه هجری قمری اتفاق افتاده است . 
  حجت الاسلام والمسلمین واحدی تصریح کرد: یکی از ممتازترین ویژگی این بقعه نسبت به سایر بقاع متبرکه این است که صاحب بقعه، برادر امام رضا (ع) است.
  وی خاطر نشان کرد: در ضلع شمالی حرم حضرت امامزاده یحیی (ع) مراقد مطهر بیش از 270 نفر از شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی سمنان وجود دارد که زینت و اعتبار خاصی به آستانه بخشیده و امت شهیدپرور و متدین به دلیل علاقه و اعتقاد قلبی خود و به منظور بهره گرفتن از فیوضات معنوی و فضای روحانی این مکان مقدس فواصل طولانی را پیموده و با اشتیاق فراوان برای عبادت و برآورده شدن حاجات خود به این مکان مقدس روی می آورند.
  مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان ادمه داد: همچنین در ایوان بقعه تعدادی از علمای معروف و برجستة سمنان چون آیت الله شیخ محمّد علی عالمی،حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ ملا غلامحسین هراتی،آیت الله شیخ محمّد رضا فیض سرخه ای،آیت الله حاج شیخ مهدی شریفی و حجت الاسلام و المسلمین حاج سید علی اکبر سیادتی و حجت الاسلام حاج شیخ علی اکبر ادب و حاجی شیخ هادی شریفی مدفونند.
  مشخصات بقعه و بارگاه؛
  وی پیرامون ساختمان ظاهری بقعه نیز اظهار کرد: بقعه دارای گنبد عظیم و ایوان کاشیکاری شده و حرم و صحن است که ارتفاع ایوان آن حدود 5/12 متر و به شکل زیبایی در سال 1338 کاشیکاری شده است .گنبد که قریب ششصد سال پیش ساخته شده در سنه 1348 مرمت و کاشیکاری شده  و قدمت آن مربوط به قرن هشتم و دوران مغول است .
  مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با بیان اینکه این بنا به ثبت تاریخی رسیده است افزود: قسمت تحتانی ایوان دارای کاشیکاری جدیدتری است شامل چهار طاقنمای کاشیکاری و یک درب ورودی حرم است که دو طاقنما،در سمت غرب و در طرفین درب حرم و دو طاقنمای دیگر یکی در ضلع شمالی و دیگری در ضلع جنوبی ایوان برپا شده است و دو راهروی شمالی و جنوبی ایوان را به صحن مرتبط می سازد .
  وی افزود: دو طاقنمای طرفین درب حرم طاقنمای سمت راست ، زیارتنامۀ حضرت یحیی بن موسی(ع) و طاقنمای سمت چپ دعای اذن دخول با کاشیهای لاجوردی رنگ مزین شده است .
  همچنین بر طاقنماهای جنوبی ، آیۀ شریفۀ الکرسی به خطی زیبا نوشته شده است . بالای راهرو ورودی قسمت جنوبی ، سورۀ مبارکۀ توحید به چشم می خورد.
  گنبد عظیم بقعه ، که بر بالای حرم و بر روی چهار فیل پوش استوار است ، پیازی شکل می باشد و نمای خارجی آن را کاشیهای فیروزه ای پوشانده است .
  همچنین یک کارشناس  مسائل مذهبی،با اشاره به ارادت مردم ایران به خاندان اهلبیت(ع)گفت: شهرستان سمنان بواسطه بهره مندی از فیوضات چندین امامزاده در این شهر می تواند به یک قطب زیارتی و فرهنگی در کشور تبدیل شود.
  بهنام مطلبی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از سمنان ، با اشاره به برنامه های هفتگی در این بقعه متبرکه خاطر نشان کرد: تحویل سال نو، اقامه نماز جماعت،مشاوره و پاسخگویی به مسائل شرعی،اجرای طرح تربیت حافظان و قاریان،اجرای مراسم دعای کمیل و ندبه به صورت هفتگی، اجرای مراسم شب احیاء و جزءخوانی قرآن در ماه رمضان از برنامه ها و مراسما هایی است که به مناسبت های مختلف در این بقعه متبرکه برگزار می شود.
  مدیر روابط عمومی اوقاف و امور خیریه استان همچنین گفت: در این بقعه 5 نفر به عنوان هیئت امنا ، 4 خادم رسمی و حدود 100 خادم افتخاری خدمت می کنند.
  وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بقاع متبرکه به قطب فرهنگی تبدیل شوند افزود: گذشته از این با معرفی امامزاده یحیی (ع) می توان شهرستان سمنان را به یک قطب زیارتی در کشور تبدیل کرد.

  امامزاده علی بن جعفر(ع) سمنان؛
  امامزاده علی بن جعفر(ع) فرزند امام جعفر صادق(ع) و برادر بزرگوار حضرت امام موسی کاظم(ع) است . تا چند سال قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران،که شجره نامه این امامزاده به خوبی روشن نبود، مردم سمنان این بقعه را امامزاده « آل کی » می نامیدند .
  امامزاده علی بن جعفر در تحقیقات مرحوم  آیة الله علامه حائری مازندرانی
  مرحوم  آیة الله علامه حائری مازندرانی دربارة نسبت این بزرگوار ،تحقیقاتی داشته و نتیجة تحقیق خود را با قصیده ای به عربی سروده و در لوحی ثبت کرده که مفاد آن چنین است :
  « علی بن جعفر( به اتفاق علمای رجال ) از فقهای جلیل القدر و ثقات عظیم الشأن است ، چنانچه شیخ جلیل محدث نوری در مستدرکات فرموده بین سیادت و فضل و جلالت و کثرت روابط و اشتهار چهار امام را درک کرده ، یعنی برادرش موسی بن جعفر(ع) ، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و حضرت جواد(ع) و حضرت هادی(ع) ، و کتاب او اصول معتبر و مشهور است که از برادرش امام موسی کاظم(ع) روایت می کند»
  مجلسی اول و ثانی فرمودند : « فضل و جلالت وی بزرگتر از آن است که محتاج به بیان باشد . ظاهراً آن حضرت در زمان حضرت امام علی النقی(ع) به ایران مسافرت نموده ، پس از ورود به قم و مدتی در آنجا جهت زیارت مرقد حضرت علی بن موسی الرضا(ع) به طوس عزیمت می نماید ، در سمنان نیز مدتی توقف نموده از سادات ابوالفضلی و سجادی ، بخصوص از امامزاده اشرف و زین العابدین علی صالح ، دیدن می کند و به روایتی در مراجعت از طوس در سمنان فوت کرده و در این محل مدفون گردیده است . همچنین مادر این بزرگوار امّ ولد است.
  مشخصات بقعه و بارگاه:
  این بقعة متبرکه در خیابان شهید رجایی سمنان واقع شده است . مساحت فعلی مجموعة عرصه و اعیانی امامزاده حدود 3500 مترمربع است ، مساحت بقعه 40 و مساحت کل بنا 550 مترمربع است .
  ساختمان این بقعة متبرکه شامل گنبد، ایوان و حرم و دو سالن بزرگ در طرفین بقعه است که اخیراً نسبت به بازسازی و کاشیکاری گنبد و دو سالن طرفین بقعه و تعمیرات مهتابی و راهروها اقدام شده است . بنای اصلی بقعه ، که رو به مشرق است ، بر روی صفه ای بزرگ قرار دارد .
  در قسمت جلوی ایوان و پیش فضای آن ، مهتابی بزرگی به طول 22 متر و عرض 15 متر احداث شده که به وسیلۀ 12 پله حیاط امامزاده مرتبط می شود . این مهتابی قریب 2.75متر از صحن بلند تر است .
  ایوان اصلی غربی که 9.5 ارتفاع دارد با کاشی زینت یافته و دهنة ایوان 5.5 متر است .
  قبر حضرت در سال های اخیر با سنگ مرمر بازسازی شده است و ضریح فلزی زیبایی توسط هنرمندان اصفهانی ساخته و در سال 1373 شمسی  نصب گردیده است . ایوان شرقی ، که درب ورودی امامزاده در آن قرار دارد ،5.5 متر بلندی و دارای تزیینات کاشیکاری می باشد که در سال 1330 هجری شمسی مرمت شده است . بنای بقعه به شماره 2339 در تاریخ 8/3/78 در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است .
  صحن امامزاده تقریباً مربع شکل به ضلع 55 متر است که به وسیلۀ یک راهرو به حیاط کوچک کنار بقعه راه می یابد و از آنجا به سمت جنوب درب دیگری اخیراً نصب شده که به خیابان شهید شیخ فضل الله نوری باز می شود . صحن ها ، صفه ، سالن ، راهرو و مهتابی محل دفن اموات بوده و به صورت گورستان عمومی است . در سالن دست راست حرم ، صورت قبر بزرگ و سنگی قرار دارد که مردم سمنان آن را متعلق به" اباصلت"، شاگرد علی بن جعفر(ع) می دانند .
  هر هفته هزاران نفر به این مکان مقدس آمده و به زیارت حضرتش می شتابند . این بقعۀ مبارکه توسط هیئت امناء که از طرف سازمان اوقاف و امور خیریه منصوب شده اند اداره می شود.

  امامزاده علی اشرف سمنان؛
  امامزادگان جدای از جایگاه معنوی آنها ، نماد اعتقادات عمیق مردم ایران به اهلبیت رسول اعظم(ص) هستند.
  و از این رو در دوره های مختلف توجه ویژه ای به آنها می شده است.
  گذشته از اینکه این امزادگان،کانون های معنوی بوده اند،معماری و هنر بکار رفته در این بقاع و امزادگان، تجلی هنر و معماری در آن دیار نیز بوده است و درست از این منظر است که از هر منظری که به این بقاع متبرکه نگاه کنیم،از اهمیتی مضاعفی برخوردارند.

  امامزاده علی اشرف

  حضرت امامزاده علی اشرف از نوادگان حضرت امام زین العابدین (ع) است.نام شریفش علی اشرف،فرزند عمر اشرف بن امام زین العابدین (ع) ، از علماء علم حدیث بوده است . وی جد اعلی مادری سید مرتضی و سید رضی(گردآورنده نهج ابلاغه) است و ناصر کبیر ، پادشاه دیلم و طبرستان  فرزند اوست . بقعه متبرکه حضرتش در محلات خیابان امام حسین(ع) زاوقان و در غرب شهر سمنان واقع شده است .
  عمر اشرف پدر علی اشرف از روحانیون و عباد و زهاد عالیقدر بود. مادر امامزاده اشرف ، ام سلمه دختر حضرت امام حسن (ع) است  و از این رو امامزاده علی اشرف از طرف مادر حسنی و از طرف پدر حسینی است.
  شیخ مفید درباره علی اشرف می گوید : " او فاضل جلیل،پارسا،باسخاوت و متولی صدقات حضرت رسول(ص) و حضرت علی(ع) بوده است. "
  صاحب کتاب بحر الانساب در ذکر اولاد حضرت امام زین العابدین (ع) می نویسد : "... اما رضی و اشرف در شهر سمنان افتادند و در محلۀ زاوقان وطن ساختند و ذریات ایشان بسیار شد به القاب حسینی ".

  بقعه امامزاده علی اشرف:
  بنای بقعه شامل حرم، رواق،ایوان و صحن و گنبد است.
  حرم مطهر به صورت محوطه چهارگوشی است به ضلع 4.5 × 4.5 متر که در سال 64 پس از ساخت و نصب ضریح فلزی مشبک نفیس اقدام و ضمن ساخت درب چوبی بزرگ و بازسازی قبر با سنگ مرمر در قسمت جلوی درب ورودی به داخل حرم توسعه یافته نصب شده است .
  در طرفین حرم دو رواق وجود دارد که رواق سمت چپ حرم را اتاقی به طول 7 متر و عرض 4 متر و رواق سمت راست مستطیل شکل که درب جدیدی نیز در ضلع شمالی آن نصب و آن را به گورستان جدید ارتباط داده است  دارای طول 6 متر و عرض 3.5متر است . این رواقها به دو گوشواره طرفین ایوان باز می شود .
  در چهار گوشۀ حرم چهار تربنه و در چهار ضلع حرم چهار طاقنما دیده می شود که گنبد بر روی آن ساخته شده و بر وسط طاقنماهای بالای حرم پنجره هایی برای نورگیری تعبیه شده است.
  گنبد دارای گریو کوتاه و استوانه ای شکل است که گنبد مخروطی کوتاهی بر روی آن استوار است . نمای خارجی گنبد را کاشی های فیروزه ای زیبایی می پوشاند.
  صحن امامزاده مستطیل شکل و محل دفن اموات و شهدای گرانقدر محلات سمنان است ، به همین دلیل هر هفته تعداد زیادی از زائرین و خانواده های معظم شهداء خصوصاً در ایام تعطیل به زیارت امامزاده علی اشرف می شتابند.
  مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از سمنان گفت: امور بقعه توسط هیئت امناء منتخب زیر نظر مدیریت اوقاف و امور خیریه استان سمنان اداره می شود.
  حجت الاسلام و المسلمین عبدالله واحدی افزود: همه امامزاده های شهرستان سمنان دارای 5 هیئت امنا هستند که این افراد مراکز فرهنگی و قرآنی امامزاده ها را نیز اداره می کنند.
  وی با بیان اینکه حضور گلزار شهدا باعث شده هر روزه تعداد زیادی زائر به دیدار این امامزاده بشتابند خاطر نشان کرد: نزدیکی مکانی این امامزاده به دو امامزاده زین الدین و امامزاده سید مهدی از دیگر دلایل استقبال مردم از زیارت این امامزده شریف است.
  مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان خاطر نشان کرد: در تمامی امامزاده های استان به فراخور ایام و مناسبتهای مختلف برنامه های متفاوت برپا می شود و امسال نیز در طرحی با عنوان آرامش بهاری مراسم تحویل سال در این امامزاده نیز بر پاست و مردم با حضور در این مکان مقدس سال جدید خود را آغاز می کنند.
  وی تصریح کرد: طرح آرامش بهاری و دعای تحویل سال، امسال در امامزاده یحیی،علی بن جعفر،علی اشرف و امامزاده روستای لاسجرد برگزار می شود.
  وی همچنین در خصوص بازسازی و تعمیرات فقعه این امامزاده گفت: در سال های اخیر نسبت به تملک باغات مقابل امامزاده و بازگشایی و احداث بلوار از خیابان اصلی به محل بقعه با همکاری شهرداری و بنیاد شهید اقدام گردیده و سر درب جدیدی جلوی درب ورودی به صحن آستانه نیز به طرز زیبائی در دست ساخت است.
  گفتنی است این امامزاده شریف با شماره 2420 در تاریخ یکم شهریور سال 77 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .
  "قدمگاه"حضرت ابوالفضل(ع) در سمنان
  حدود یکصد سال پیش ،در یکی از روزهای دهه اول محرم ذاکری در تکیه ای در سمنان مشغول به ذکر مصیبت است و مردم هم حال و حالی گرفته اند . ناگهان فریاد و شیون بخشی از عزاداران بلند می شود. یکی از جمع از هوش رفته و به حالت اغماء افتاده .کم کم به کمک مردم به هوش می آید و موضوع و علت را از وی سؤال می کنند .
  آن شخص با گریه اظهار می کند:" حضرت ابوالفضل علیه السلام را به عینه مشاهده کردم و محل توقف آن حضرت را همین مکانی نشان می دهد که در حال حاضر به نام قدمگاه عباس بن علی علیه السلام نامگذاری شده است .
  قدمگاه عباس بن علی(ع) یکی از اماکن متبرکه سمنان است که بسیار مورد توجه و علاقه مردم شهر است و تعداد زیادی از مردم خصوصاً در شبهای جمعه به این مکان متبرکه می آیند . 
  فضای داخل قدمگاه بصورت اتاق کوچک 2×2 است. در داخل اتاق 2 سنگ وجود دارد که می گویند که وسط آنها جای پایی مشاهده می شود . این امکنه متبرکه ما بین خیابان طالقانی و راسته بازار سمنان ، داخل کوچه عباسیه واقع شده است .
  حدود 80 سال قبل تکیه قدمگاه توسط یکی از افراد خیر و معتمد محل به نام مرحوم حاجی محمد حسن دانایی بازسازی شده است .
  در سالهای 1371 و 1372 قمری (حدود 32 سال قبل) به دلیل ازدیاد جمعیت،معتمدین محل تصمیم می گیرند به منظور رفاه حال عزاداران حسینی نسبت به توسعه تکیه اقدام کنند لذا خانه ای را در جنب قدمگاه از فرد خیری خریداری و با کمک مردم به طرز آبرومندی احداث کرده و عملیات ساختمانی آن تا سال 1375 قمری به پایان رسیده می رسد.
  با توجه به اینکه تکیه فاقد موقوفات و درآمد بود،لذا نسبت به نصب صندوق نذور در جوار قدمگاه اقدام شد تا درآمد حاصله توسط هیئت امناء صرف روضه خوانی و هزینه های ضروری گردد .
  در سال 1366 شمسی از بین معتمدین محل طی احکام جداگانه ای پنج نفر از سوی مدیریت اوقاف و امور خیریه برای اولین بار به عنوان هیئت امناء قدمگاه منصوب شدند و تعدادی هم اکنون نیز به عنوان هیئت امناء زیر نظر این اداره کل بکار اشتغال داشته و خدماتتی جهت توسعه و رفاه حال مراجعین و عزاداران در محل انجام داده اند.
  گفتنی است: مساحت قدمگاه بانضمام سالن ساخته شده جنب قدمگاه 450 متر مربع است .
  منبع: اسناد اوقاف و امورخیریه استان سمنان
  پنج بقعه منسوب به پیامبران در استان سمنان

  اشاره:
  مدفن شماری از ۱۲۴ هزار پیامبری که ما مسلمانان به برگزیده شدن آنها معتقدیم در ایران واقع شده است.مدفن 33 پیامبر در 15 استان کشورمان واقع شده و استان سمنان یکی از استان هایی است 5 بقعه منسوب به پیامبران در آن قرار دارد.
  بقعه پیغمبران سمنان که منسوب به سام و لام نبی است از معروفترین این بقاع هستند. همچنین بقعه ارمیای نبی در روستای ارمیان شهرستان میامی واقع شده و همانطور که از نام روستا پیدا است ، زیارتگاهی در روستای ارمیان قرار دارد به نام  ارمیای نبی ، این زیارتگاه در بین انبوهی از درختان چنار قرار گرفته و از پای این چنارها جوی آبی روان است .مردم منطقه و مسافران و گردشگران زیادی سالانه از این بقعه متبرکه دیدن می کنند.
  ارمیای نبی از پیامبران بنی اسراییل است که واقعه مرگ وی و زنده شدنش بعد از صد سال در منابع ذکر شده است.
  علاوه بر این مقبره جرجیس نبی، در  بیارجمند شاهرود، دانیال در روستای سوداغلن شهرستان میامی،و بقعه ای به نام دانیال پیغمبر در کالپوش میامی نیز از جمله بقاع منسوب یبه پیامبران در استان سمنان هستند.

  سام و لام نبی در سمنان
  از اصل و نسب و شجره مدفونین این مقبره اطلاع دقیقی وجود ندارد ولی با توجه به کتیبه موجود در ایوان شرقی که در حال حاضر قسمتی از آن به علت بی توجهی از بین رفته و همچنین اعتقادات مردم سمنان ، صاحب مدفون در بقعه دو نفر به اسامی ‹ سام › و ‹ لام › از فرزندان حضرت نوح پیغمبرند که مشهور به ‹ سام النبی › و ‹ لام النبی › هستند.
  مفاد مطالب نوشته شده بر روی کتیبه چنین است : ‹ در بیان نسب شریف پیغمبران سیم و لام علیه السلام بدان که دو بزرگوار دو پیغمبرند از نسل نوح ، یکی سام و یکی لام پسران عراق بن عالم بن سام بن نوح اند ، بنای سمنان از ایشان شده . از راه البرز به سمنان آمده و قلعه جنبدان و اسفنجان و ناسار و کوشمغان و زاوغان (اسامی محلات قدیمی شهر سمنان) را بنا نهادند و بعضی از مردم سمنان از نسل سام و لامند و وجه تسمیه سمنان آن است که باعث آن سمنک پیغمبر شده و این کوه را سیمنک می نامند.
  این بقعه در 18 کیلومتری شمال شرقی سمنان و بر فراز کوه مرتفعی واقع شده  است.
  زائرینی که قصد رفتن به محل این بقعه را با وسیله نقلیه دارند پس از پیمودن 27 کیلومتر با اتومبیل و گذشتن از چند کلاته و مسیر رودخانه و جاده خاکی پرپیج و خم به پای کوه مرتفعی می رسند که در گذشته زائرین بایستی تا فراز کوه که محل مقبره است را با اسب و الاغ و یا پیاده طی می کردند.
  اما در سالهای اخیر با همت هیئت امناء و پیگیری اداره کل اقاف و امور خیریه  و مساعدت استانداری نسبت احداث جاده جدید از پای جاده تا محل بقعه و تامین برق بقعه اقداماتی به عمل آمده است.
  مشخصات بقعه:
  این بقعه متبرکه دارای گنبد مخروطی شکل به شعاع 20 متر و با گریو کوتاهی است که ارتفاع آن از سطح بام مقبره حدود 5/4 متر است. فاقد کاشی بوده و از داخل دارای آینه کاری بسیار زیبایی است.
  حرم به صورت مربع شکل به ضلع 5.5 متر است که در وسط ضریح، فلزی سبز رنگ مشبک به طول 3 متر و عرض 2 و به ارتفاع 2.70 متر بر روی قبر ساخته و نصب شده است و زیر آن سنگ مرمر قرار دارد و روی آن نسب پیغمبران حک شده است.
  در سمت جنوبی و شرقی بقعه ،بیرون مقصوره دو ایوان و دو پیش فضا وجود دارد و دو طرف دیگر آن پرتگاه و دره است .
  در سال 89 نسبت به ساخت حسینیه و مسجد و زائرسرا در این بقعه متبرکه اقدام شده است.
  همچنین در اطراف صحن شرقی 9 حجره برای سکونت زائران وجود دارد که تعداد 3 حجره آن در ضلع شمالی و 3 حجره و یک انباری در ضلع شرقی و دو حجره در ضلع جنوبی بوده که برای استفاده زائرین مرمت شده است .
  در سال های 80 ـ 84 هیئت امناء به علت استقبال زائرین و کمبود فضای اسکان و آب مورد نیاز مراجعین منبع آب جدیدی با گنجایش 200 هزار لیتر ذخیره آب در کنار این فقع ساخته است.همچنین تعدادی سکوی سیمانی جهت اسکان موقت زائرین و استفاده از چادر در آن محل ها پیش بینی شده است .
  علاوه بر این در سال 85 تعداد شش باب زائر سرای جدید جنب بقعه متبرکه به ابعاد 4×3 و در ضلع شمالی بقعه حسینیه ای به مساحت 50 متر مربع احداث شده است .
  همچنین در سال 1372 با پیگیری های هیئت امناء و مساعدت فرمانداری و کمک های علاقمندان به آستانه ، چهار اطاق اسکان موقت زائرین در منتهی الیه جاده (پایین کوه) احداث و توسط اداره بهداشت محیط ،نیز امکانات بهداشتی نیز در این زایرسراها فراهم شده است.
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 29 اسفند 1392 01:38 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد چهارشنبه 28 اسفند 1392 12:33 ب.ظ نظرات ()

  یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار  یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال

   

  پیشاپیش حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید


  حیات طبیعت می باشد رابه شما و عزیزانتان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی


  سرشار از برکت و معنویت را


  ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شما  مسئلت دارم.

   

  با آرزوی بهترینها


  سایت جامع سمنان
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 28 اسفند 1392 01:03 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد سه شنبه 27 اسفند 1392 02:48 ق.ظ نظرات ()
  پایگاه خبری تحلیلی روز نو:رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدارِ مجمع نمایندگان استان سمنان با اشاره به تلاش دولت برای رفع مشکلات استان سمنان بر استفاده از ظرفیت‌ها و استعدادهای این استان در جهت حل مسائل و مشکلات مردم تأکید کرد.

  به گزارش ایسنا،‌ حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار با اشاره به اینکه بیشتر استان‌های کشور از مشکل کم‌آبی رنج می‌برند و معضل آب در کشور مشکلی عمومی برای همه استان‌ها به شمار می‌رود، گفت: به طور کلی منابع آب در کشور محدود است اما باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که به بهترین شکل از همین منابع محدود استفاده مطلوب را داشته باشیم.

  رییس جمهوری افزود: گرچه امیدواریم بارش‌های بهاری تا حدودی معضل کم‌آبی را جبران کند اما دولت برنامه‌ریزی‌های خود را برای افزایش بهره‌وری آب انجام می‌دهد و طرح‌هایی را در این خصوص در دست بررسی دارد که انتقال آب از منطقه شمال می‌تواند به عنوان یکی از راه‌حل‌ها مطرح باشد.

  وی با بیان اینکه استان سمنان به لحاظ وجود معادن و منابع غنی و گسترده و به واسطه دشت‌ها و استعدادهای فراوان اقلیمی می‌تواند به قطب صنعتی و کشاورزی کشور تبدیل شود، گفت: در بخش معادن این استان نیاز به سرمایه‌گذاری است و باید بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه تشویق شده و این توانمندی به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

  روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اقتصاد مقاومتی را به معنای استفاده صحیح از امکانات داخلی و خارجی دانست و تصریح کرد: تلاش دولت آن است که در سال آینده منابع کافی را فراهم کند و با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از منابع و توانایی‌های داخلی و خارجی استفاده کند.

  وی با اشاره به توفیق دولت در مهار رشد تورم و ایجاد رشد اقتصادی در کشور در مقایسه با سالهای گذشته گفت: دولت در عین آن که مصوبات مجلس نسبت به ارز را اجرا کرده رشد تورم را نیز کنترل و متوقف کرد.

  رییس جمهوری ایجاد ثبات در بازار را هدف دیگر دولت دانست و گفت: دولت توانسته است آرامش بازار را بدست آورد و همین فضای آرام هم به بهبود فضای کسب و کار کمک کرده است و مسئولان باید دست به دست هم بدهند تا کشور از این وضعیت عبور کند.

  روحانی ادامه داد: متأسفانه گاهی مسائل اساسی کشور و منافع مردم در منازعات و بازی‌های سیاسی و جناحی فراموش شده است. اصل جذب و تأمین منابع برای همه وظیفه است و همه باید برای حل معضلات و مشکلات مردم تلاش کنیم.

  وی با بیان اینکه برای توسعه و پیشرفت علاوه بر سرمایه داخلی باید سرمایه‌های خارجی و فن‌آوری‌های نوآورانه را جذب کنیم، خاطر نشان کرد: نباید اجازه دهیم منابع و انرژی کشور و مسئولان بیهوده تلف شود و در این راستا همه قوا باید کمک کرده و مجلس و دولت دست به دست هم بدهند تا فضای خدمت به مردم در کشور روز به روز گسترش یابد.

  رییس جمهوری با بیان اینکه مجلس در عین حالی که به وظایف قانونی خود عمل می‌کند می‌تواند کمک حال دولت باشد، ادامه داد: باید از دعواهای بی‌حاصل پرهیز کنیم و به گونه‌ای تدبیر کنیم که بتوانیم از این شرایط عبور کنیم. در مدت شش ماه بیش از پیش‌بینی جلو رفته‌ایم و به آینده نیز کاملاً امیدواریم.

  رییس جمهوری با اشاره به گام‌های رو به جلوی دولت تدبیر و امید در سیاست داخلی و خارجی و مسائل اقتصادی و فرهنگی در ماه‌های گذشته گفت: بنده به تعامل با مجلس، کمک مردم و حل مسائل و مشکلات کشور بسیار امیدوارم و معتقدم در این راستا همه باید با یکدیگر هماهنگ بوده و به یکدیگر کمک کنند.

  رییس جمهوری همچنین مردم استان سمنان را انسان‌هایی پرتلاش، زحمتکش، متدین و شهیدپرور دانست و تصریح کرد: امیدواریم دولت بتواند در مسیر خدمت به مردم موفق باشد.

  در این جلسه نمایندگان استان سمنان نیز به بیان مسائل و مشکلات این استان و ارائه پیشنهادات و نظرات خود در خصوص رفع این مشکلات پرداختند.

  استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان از جمله معادن گوناگون و تنوع محصولات کشاورزی، توجه به شهرک های صنعتی، تکمیل پروژه‌های ناتمام استان که از دولت گذشته برجا مانده، توجه به قابلیت‌های ترانزیتی استان و تلاش در جهت برطرف شدن مشکل کم آبی استان سمنان از جمله مباحثی بود که نمایندگان این استان با رییس جمهوری در میان گذاشتند.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 25 اسفند 1392 12:23 ب.ظ نظرات ()

  عضو کمیسیون قضایی و حقوقی کمیسیون شورای اسلامی از میزبانی استان سمنان در روزهای نوروز خبر داد.

  حیدر عرب سرهنگی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی کمیسیون شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار شهریران گفت: استان سمنان برای زائران امام رضا (ع) که از مسیر استان سمنن به خراسان رضوی می‌روند بنرهای خوش آمدگویی گوناگونی نصب کرده و از سوی شهرداری امکانات لازم در خدمت مسافران و زوار امام رضا (ع) پیش بینی شده است.
   وی افزود: با آماده سازی شهر برای پذیرایی از مسافران نوروزی از آن‌ها تقاضا می‌شود به بازدید از مناطق دیدنی شهر سمنان بپردازند.
   به گفته این نماینده شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه استان سمنان نقاط گردشگری و اماکن زیارتی فراوانی دارد و بهار امسال می‌تواند فرصتی برای بازدید از نقاط گردشگری کشورمان باشد.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 25 اسفند 1392 12:23 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد پنجشنبه 22 اسفند 1392 10:49 ق.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان،  استان‌تشنه و کویری‌سمنان‌که‌در سال‌جاری‌با کاهش 67درصدی بارش نسبت‌ به‌ مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است، شب گذشته از این نعمت و موهبت الهی سیراب شد.

  بارش باران در مرکز استان سمنان به حدی بود که در بسیاری از معابر عمومی این شهر آب گرفتگی شدید ایجاد کرد.

  این‌بارش‌که از غروب روز گذشته‌ به‌ صورت  ملایم‌ آغاز‌ شده بود‌ در‌ نیمه شب گذشته و بامداد امروز به شدت آن افزوده شد، به طوری که عبور و مرور برای شهروندان سمنانی در معابر این شهر مشکل شد.

  در مناطق‌شمالی استان سمنان و در ارتفاعات جنوبی‌رشته کوه البرز‌ نیز این بارش‌ به صورت‌برف بوده و راه‌داران پرتلاش این‌مناطق استان‌ سمنان را به مناطق‌ برف‌گیر‌ کشاند.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 22 اسفند 1392 10:50 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد پنجشنبه 22 اسفند 1392 10:47 ق.ظ نظرات ()
  به گزارش عرش نیوز،  آرامگاه پیر نجم‌الدین سمنانی در شرق سمنان در مجاورت دروازه قدیم خراسان و در محلی معروف به قبرستان پیر نجم‌الدین واقع است.

  درباره تعیین نسب و تاریخ زندگانی پیر نجم‌الدین که به نام شیخ نجم‌الدین تاج‌بخش (یا دادبخش) معروف می‌باشد، فقط در تذکره صبح گلشن چاپ هند از ملا نجم‌الدین سمنانی متخلص به «نجم سمنانی» نام برده شده و آمده است که «ملا نجم‌الدین سمنانی متخلص به «نجم» از اجله استادان سخندانی و نکته‌رانیست» و ۳ بیت از اشعار فارسی وی را نیز نقل کرده است ولی سال تولد و وفات او مشخص نیست و به نظر نیز نمی‌رسد که همان باشد. مردم سمنان نجم‌الدین را یکی از سرداران ملی در حمله مغول می‌دانند و وی را سردار ملی این شهر می‌شناسند.

  آرامگاه پیر نجم الدین آرامگاه پیر نجم الدین

   

  مقبره پیر نجم‌الدین از بناهای قرن هفتم هجری است که شامل ایوان، حرم و گنبد می‌باشد و به علت این که در گذشته وسط گورستان قرار داشته، فاقد صحن می‌باشد. ایوان آن رو به جنوب و متصل به بقعه ساخته شده و ۷ متر ارتفاع و ۳/۵ متر عرض دارد. در ایوان دو درِ ساده چوبی به چشم می‌خورد یکی از سمت شرق به اتاق مقبره باز می‌شود و دیگری در سمت شمال که به باغ بزرگی راه می‌یابد. نمای داخلی بقعه عبارت است از محوطه چهارگوشی به ضلع ۵/۷۰ متر که در قسمت فوقانی به صورت هشت ضلعی درآمده است و یک ضلع در میان دارای پنجره‌های بزرگی است که برای نور گرفتن تعبیه شده است. ساقه گنبد عظیم بقعه از زیر پنجره‌ها شروع شده و نزدیک ۳/۵ متر ارتفاع دارد. کاسه گنبد به صورت مخروطی و از آجر ساخته شده و فاقد هرگونه پوشش کاشی‌کاری است. کف اطاق بقعه تقریباً ۳۰ سانتی‌متر از سطح ایوان پایین‌تر است و قبر ساده گچی در وسط آن و زیر گنبد قرار دارد. پوشش روی مرقد را صندوق مشبک چوبین به طول ۲/۶۰ و عرض ۱/۳۵ و ارتفاع ۱/۳۰ متر تشکیل می‌دهد. در سمت غرب حرم و رو به قبله، محراب بلند و ساده‌ای به چشم می‌خورد. در سه گوشه بقعه طاقچه‌های بسیار کوچکی جهت روشن کردن شمع ایجاد نموده‌اند. روبروی آرامگاه پیر نجم‌الدین دو ستون خشتی بسیار بزرگ از خشت خام وجود دارد که برخی از مردم آن را مقبره فرزندان امیرتیمور گورکانی می‌دانند.

  آرامگاه پیر نجم الدین4 آرامگاه پیر نجم الدین

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 22 اسفند 1392 10:48 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد سه شنبه 20 اسفند 1392 02:16 ب.ظ نظرات ()

  استاندار سمنان از ایجاد شهرک فناوران در شهرکهای صنعتی استان خبر داد.

  به گزارش سرویس علمی ایسنا، مهندس وکیلی که در جشن پایان دوره واحدهای فناور دانشگاه سمنان سخن می‌گفت، با اعلام این خبر افزود: شهرک فناوران در جوار شهرکهای صنعتی و با هدف حمایت از شرکتهای دانش بنیانی که ایده‌های آنان به محصول تبدیل شده، ایجاد خواهد شد.

  وی ضمن درخواست از مسؤولان برای همکاری در ایجاد شهرک فناوران، اظهار کرد: این شهرک مخصوص فناوران است تا بتوانند از کمکهای کامل آن بهره مند شوند تا مشکلاتی از قبیل هزینه زمین و ... را نداشته باشند.

  وکیلی ضمن تاکید بر حمایت بیشتر از شرکتهای دانش بنیان افزود: مسؤولان مربوط به حوزه صادرات استان باید زمینه‌های صادرات کالاهای تولیدی شرکتهای دانش بنیان را فراهم کنند.

  وی با بیان اینکه نمی‌توان با تکیه بر نفت کشور را ساخت، تصریح کرد: جوانان و نخبگان باید تلاش کنند تا وابستگی اقتصاد کشور به نفت را با تولید محصولات دانش بنیان قطع کنند.

  استاندار سمنان بر حمایت جدی از مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری تاکید و خاطرنشان کرد: تولیدات شرکتهای دانش بنیان می‌تواند در اقتصاد مقامتی نقش بسیار مهمی داشته باشد.

  وکیلی با اشاره به نبود رابطه میان صنعت و دانشگاه‌ها در کشور گفت: دانشگاه‌ها باید نیازهای بازار کار و صنعت را بشناسند و مطابق با آن دانش فنی تولید کنند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 3 1 2 3
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات