منوی اصلی
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
 • مهرداد سه شنبه 31 اردیبهشت 1392 12:21 ق.ظ نظرات ()
  به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،طبیعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهایی در شهرستانهای این استان نیز جالب توجه است، به طوریکه با سفر به شهر سمنان و سپس به شهمیرزاد و مهدیشهر می توان تجربه دو آب و هوای متفاوت را با طی کمتر از 20 کیلومتر داشت.

  کویر، جنگل، مناطق خشک و بیابانی، مناطق سر سبز و جمیع اضداد طبیعت را یکجا می توان در مصافتی به ابعاد 20 کیلومتر مربع در استان سمنان مشاهده کرد.

  طبیعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهایی در شهرستانهای این استان نیز جالب توجه است، به طوریکه با سفر به شهر سمنان و سپس به شهمیرزاد و مهدیشهر می توان تجربه دو آب و هوای متفاوت را با طی کمتر از 20 کیلومتر داشت.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 11:19 ب.ظ نظرات ()

  باسمه تعالی

   

  جاذبه های گردشگری

  شهرستان سرخه


  تهیه و تدوین : محمدحسین احسانی 

  دبیر جغرافیا

  فروردین 1392

  موقعیت جغرافیایی: شهرستان سرخه از شمال به شهرستان مهدی شهر و فیروزکوه از شرق به شهرستان سمنان از غرب به شهرستان گرمسار و از جنوب به استان اصفهان محدود می شود .

  مرکز شهرستان یعنی شهر سرخه در 20 کیلومتری جنوب غربی سمنان قرار دارد . شهرستان سرخه 10 درصد از مساحت استان سمنان را به خود اختصاص داده است .

  1-       جاذبه های طبیعی :

  1-1 تنوع آب و هوایی : دره های خوش آب و هوای البرز نظیر روستای اروانه ، ایج ، امام زاده عبدالله (ع) ، امام زاده محمد زید (ع) ، جوین و ....

  2- 1دامنه ها و ارتفاعات : قرار گیری البرز مرکزی در قسمت شمالی شهرستان که مهم ترین قله های آن کوه مرلوئک به ارتفاع 2513 متر و کوه تنگ مرز 3062 متر می باشد .

  3-1 آب های معدنی - درمانی : آب های گرم معدنی « آب گرم » در حد فاصل شهرستان مهدی شهر و سرخه ، تلخاب در غرب لاسجرد ، دره نمک در شمال غرب روستای بیابانک ، گراب در جنوب روستای اروانه و شورآب در شمال غربی شهر سرخه .

  4-1چشمه ها : چشمه ی « هوا خورسو » در شمال غربی افتر چشمه جوین در 50 کیلومتری سرخه در روستای جوین چشمه های امام زاده شاهزاده محمد زید (ع) در فاصله ی 46 کیلومتری سرخه چشمه امام زاده عبدالله (ع) در 41 کیلومتری سرخه در روستای امام زاده عبدالله (ع) - چشمه ایج در فاصله ی 36 کیلومتری سرخه چشمه اروانه در روستای اروانه چشمه های چاله دان در جنوب روستای اسد آباد با استخری زیبا و .....

  5-1کویر : نزدیک به 60 درصد از مساحت شهرستان سرخه را دشت کویر یا نمک در بخش جنوبی تشکیل می دهد که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است .

  6-1پوشش گیاهی:تنوع ناهمواری ها و آب و هوا منجر به تنوع پوشش گیاهی از شمال به جنوب شده است .

  7-1زندگی جانوری و حیات وحش : انواع حیوانات وحشی کمیاب ، پرندگان ، خزندگان و پستانداران را به صورت پراکنده در قسمت های شمالی ( کوهستانی ) و قسمت های میانی ( دشتی ) و جنوبی ( کویری ) می توان مشاهده کرد .


  برگرفته از
  جغرافیای محمد حسین احسانی 


  آخرین ویرایش: دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 11:30 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 11:06 ب.ظ نظرات ()
  شاهرود – خبرگزاری مهر: رئیس فرودگاه شاهرود با بیان اینکه برخی اقدامات نه تنها کمکی به این فرودگاه نمی کند بلکه به فعالیتهای ما ضربه نیز می زند، گفت: راه اندازی قطار سریع السیر تهران – مشهد درست در زمانی که پروازهای همین مسیر راه اندازی شد ضربه ای بود به تمام فعالیت هایی که ما ایجاد کرده بودیم.
  بلی كاملا درست شنیده اید  برقراری همزمان پرواز و قطار سریع السیر در شاهرود نه تنها كمكی به اقتصاد شاهرود نكرده است بلكه باعث شده است هم قطار سریع السیر شاهرود به تهران از حیض انتفاع بیفتد و هم فرودگاه همواره فشل شاهرود یكی دو مسافر پرواز خود را از دست بدهد به عبارتی هم قطار شاهرود خالی حركت كند وهم پرواز شاهرود با یكی دو مسافر اتفاق بیفتد و در این میان جستجو كنید منافع ملی و استانی را و نیز آنكه به سبب هوچیگری همیشگی بیت المال آن پیرزن مظلوم سمنانی و پیرمرد فقیر دامغانی و بیمار دردمند بسطامی و دانش آموز محروم میامیی و دانشجوی تنگدست شهمیرزادی را به باد هوا داد .
  در استان ما چه میگذرد چرا هیچكس را یارای اندیشیدن به اتفاقات تاسف بار حوزه راه  و راه آهن نیست؟
  چرا نمایندگان استان فقط نظاره گر تبعیض كشنده در این حوز ه اند و دم فرو بسته اند؟
  آیا هیچ سازمان نظارتی نباید پیگیر حیف و میل عجیب و گسترده در بخش راه و راه آهن و فرودگاهی استان و انباشت فربه گونه این امكانات فقط و فقط در شاهرود باشد.
  سهم سایر شهرستانهای نه گانه استان سمنان از این امكانات چیست؟
  ورودی مركز استان و خروجی بیغوله مانند آن را بهانه ای به نام كمبود بودجه و اعتبارات میدانند و داد رییس فرودگاه شاهرود از انباشت امكانات اعم از ریلی و فرودگاهی در شاهرود  و نبود مسافر در آمده است.
  دقت كنید این حرفها به نقل از رییس فرودگاه شاهرود است و نه رییس فرودگاه سمنان.
  خدایا چرا در این استان هیچكس به فریاد مركز مظلوم آن و سایر شهرستانهای نحیف آن در برابر ظلم مسلمی كه از طرف  مسئولین شاهرود روا داشته میشود نمیرسد؟
  آقایانی كه دم  از عدالت در استان میزنید و فریاد تظلم شاهرودتان دنیا را فرا گرفته است چرا ساكتید و دم برنمی آورید. -البته حساب مردم نجیب و ولایتمدار شاهرود را از شما جدا میدانیم-
  و هزار چرای دیگر
  خدایا قوتمان ده در دفاع از حقوق مسلم استان در برابر زیاده خواهی  افراطی و شارلاتان گونه دشمنان قسم خورده استان همیشگیمان سمنان

  برگرفه از مظلومیت های سمنان


  آخرین ویرایش: دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 11:08 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 11:05 ب.ظ نظرات ()
  سمنان - خبرگزاری مهر: معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان از برپایی نمایشگاه بزرگ کتاب استان در آذر ماه امسال خبر داد.

  به گزارش خبرنگار مهر، امیر هوشنگ باهنر ظهر یكشنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان افزود: نمایشگاه بزرگ كتاب با حضور ناشران استان و شماری از ناشران شاخص و معتبر کشور آذر ماه  امسال در سمنان برگزار می‌شود.

   وی، هدف از برگزاری این نمایشگاه را دسترسی آسان علاقمندان به کتاب و در معرض دید قرار دادن آخرین کتب منتشره و تازه های نشر دانست.

  معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با بیان اینکه از هر شش نفر در این استان یک نفر دانشجو است، افزود: جمعیت بالای دانشجویی و نگاه فرهنگی حاکم در استان ایجاب می‌کند که سالانه نمایشگاه های بزرگ کتاب در این استان برگزار شود.

  باهنر، با اشاره به اهمیت کتاب در نظام جمهوری اسلامی گفت: از آنجا که انقلاب اسلامی ایران منشأء فرهنگی دارد، باید کتاب و کتابخوانی نیز در آن گسترش و توسعه بیشتری بیابد و برگزاری نمایشگاه های معتبری نظیر کتاب بین المللی در استانها نیز در همین راستا است.

   وی، میزان انتشار کتاب را یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها عنوان کرد و افزود: امروزه در هر کشوری که میزان انتشار و شمارگان آن بیشتر باشد از آن به عنوان کشوری توسعه یافته تر یاد می‌شود.   

  معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، با اشاره به اینکه طی سال گذشته تعداد 131 عنوان کتاب تألیفی و 30 عنوان کتاب ترجمه شده توسط ناشران این استان به چاپ رسیده اند، خاطرنشان کرد: از سوی ناشران استانی 102 تقاضای چاپ کتاب به این اداره کل ارائه شد که برای تعداد 105 مورد، کارت مجوز کتاب صادر شده است.

  باهنر در خاتمه، ضمن بیان اینکه با وجود افزایش هزینه ها، تقاضای چاپ کتاب از سوی ناشران استان سمنان و نیز میزان صدور مجوز چاپ در قیاس با سال ماقبل آن افزایش داشته است، گفت: عمده آثار منتشر شده در این استان به فرهنگ و ادبیات بومی با حدود 40 درصد، کتب علمی و دانشگاهی با حدود 40 درصد و ادبیات کودک و نوجوان با حدود 10 درصد و ... اختصاص دارد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 11:04 ب.ظ نظرات ()

  عرش نیوز:
  به گزارش خبرنگار مرآت ،‌ این برنامه ساعت 15 با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز شد ، در ادامه برنامه مجری از دو گروه مخالف و موافق با موضوع نشست دعوت کرد تا به بیان دیدگاههای خود بپردازند.

  با گسترش جامعه بشری این اتفاق نمی افتد امکان آن صفر است که رضایت آحاد مردم را به دست آوریم طبق این نظر رای با اکثریت است و در این صورت ما نمی توانیم کل جامعه را راضی کنیم ولی خوشبیانه ترین صورتی است که اتفاق می افتد.

  تاریخ در ادوار مختلف دموکراسی بر انواع مختلف اجرا می شد تا اینکه این وضعیت خیلی دوام نیاورد چون بزرگان مثل ارسطو و افلاطون معتقد بودند که حکومت باید دست کسانی باشد که علم و مهارت بالایی دارند.

  در عصر حاکمیت کلیسا عده ای بودند که به اسم خدا و دین هر کاری که می خواستند انجام می دادند مثلاً بهشت و جهنم می فروختند مردم به این نتیجه رسیدند دینی که کلیسا در جامعه رواج می دهد مخالف پیشرفت است دراینجا تضاد بین دین و سیاست به وجود آمد و با شرایطی که وجود داشت مردم هم علم را انتخاب کردند و دین کنار رفت اما دموکراسی که الان در غرب است این هم نیست و به اینصورت است که مردم همه چیز بخواهد بجز دین.

  مردم سالاری انتخاب نماد مردم سالاری است انتخابات ما آزاد نیست، در قانون هم خصوصیاتی در رابطه ریاست جمهوراست که نامزد ها به همین معیارها حذف می شوند .

   سران فتنه موسوی و کروبی و بیانات همسرموسوی رهنورد در بی بی سی و جبهه گیری های موسوی که نیازی به آنها هم ها نبود بی اساس بود،آنها اگر بیانیه هم نمی دادند دیگر چه عملی می توانستند انجام دهند.

   درست است که با آزادی موافق هستیم ولی مثلاً در سال 76 کلاه کمی سر مردم نرفت  با استفاده از امتیاز منفی هاشمی و جوی که علیه گفتمان سازندگی ایجاد شده بود گفتمانی به نام آزادی به کار آمد و بعد از آن خاتمی روی کار آمد و او به خلاف گفتمان سازندگی برای اینکه جو را آزاد کند سر کار می آید کسی سئوال نمی پرسد چطور شد اتاق فکر هاشمی یکباره در مقابل ایشان قرار می گیرند منتقل شد کابینه خاتمی و چطور شد که سال 88 و 84 کلاه بردار و کلاه گذار روبروی هم قرار گرفته هاشمی و خاتمی که در گفتمان 76 مقابل هم قرار گرفته بودند.

  جمهوری اسلامی یک حکومتی است که قالب آن مردم تشکیل می دهند و محتوای آن اسلام است که این طرز تفکر در علمای قبل از امام خمینی هم وجود داشته از جمله مرحوم نائینی، مدرس، آیت ا... کاشانی که اینها نظراتشان به امام نزدیک بوده و این نظرات از قبل بوده که در زمان امام عملیاتی شده است.

  هر جا که علم اسلام بخواهد بلند باشد بزرگترین مخالفان آن سران لیبرال دموکراسی هستند، مثل انقلاب لیبی، مصر، و ... در نطفه خفه شد.

  در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا به غیر دو کاندیداهایی که خودشان می خواهند بقیه حق تبلیغات ندارند و اصلاً بالا نمی آیند و هیچ کس به غیر حزب لیبرال و دموکرات حق نمود پیدا کند.

  بهترین نوع دموکراسی در ایران وجود دارد، نمونه آن برگزاری انتخابات های گذشته با کیفیت است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 11:02 ب.ظ نظرات ()

  به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جلسه پرسش و پاسخ مصطفی کواکبیان نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته در سالن ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی سمنان برگزار شد.

  کواکبیان در آغاز این جلسه با اشاره به آیه 30 سوره مبارکه بقره، گفت: در عصر غیبت امام زمان (عج)، کارشناسان و علمای دین، متخصصان دانش الهی به عنوان جانشین آن حضرت خواهند بود که البته انتخاب این جانشین با واسطه یا بی‌واسطه بر عهده مردم است و کسانی که حکومت را در زمین بر عهده می‌گیرند باید بندگان شایسته خداوند باشند.

  وی با اشاره به اینکه انسان اسلام دو بعد مادی و معنوی دارد، گفت: ما در نظام جمهوری اسلامی مدعی هستیم که علاوه بر معیشت مردم، معنویت را هم در جامعه رشد و گسترش می‌دهیم.

  دبیرکل حزب مردم‌سالاری علت انتخاب نام اخلاق برای دولت یازدهم را گسترش معنویت عنوان کرد.

  او بر اساس اصل 121 قانون اساسی، وظیفه دولت را معنویت، اخلاق و کمالات انسانی عنوان کرد و ادامه داد: حکومت دینی موظف است بستر لازم برای رشد انسان و تعالی همه بشریت را فراهم کند.

  کواکبیان از رونمایی 50 برنامه دولت اخلاق خبر داد و تصریح کرد: با این 50 برنامه 50 گل شکفته خواهد شد که البته از بدو ثبت‌نام، این برنامه‌ها را به شورای نگهبان ارائه داده‌ایم.

  دبیرکل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: در برنامه اقتصادی خود قصد داریم در یک دوره 4 ساله نرخ بیکاری را به زیر 10 درصد برسانیم که یک طرح اساسی و ضربتی برای این کار لازم است و بخشی از آن، حفظ اشتغال موجود است.

  «بانک مرکزی در تنظیم سیاست‌های پولی و بانکی در کشور باید مستقل باشد و ارزش پول ملی تقویت شود».

  وی با اشاره به اینکه ارزش پول ملی باید حفظ شود، گفت: ما قصد داریم مدیریت نظام ارزی کشور را کنترل و نرخ تورم را به زیر 20 درصد برسانیم.

  در ادامه جلسه، کواکبیان در پاسخ به این سؤال که خلیفه‌الله در عصر غیبت امام زمان (عج) کیست؟ گفت: برخی معتقدند ما برای ارتباط با امام زمان (عج) نیازی به واسطه نداریم و این یعنی انکار روحانیت، ولایت و رهبری و من در سال 87 این مسائل را در مجلس مطرح کردم.

  وی افزود: هر چند انتخاب خلیفة‌الله توسط مردم صورت می‌گیرد و نقش مردم نقش موضوعی است و اگر هم نباشد، حکومت شکل نمی‌گیرد و مردم در عصر غیبت همه‌کاره هستند و انتخابات برای مردم است اما مردم برای رعایت موازین شرعی و برای انطباق قوانین و امور اجرایی حتما باید علمای برجسته و کارشناسان دین را انتخاب کنند. دانشجوی دیگری با طرح سؤالی از کواکبیان پرسید «سال 1388 عده‌ای گفتند که دولت اصلاحات روی کار بود تنها 30 درصد قدرت اجرایی در دست دولت بود در حالی که در زمان دولت احمدی‌نژاد 80 درصد قدرت در دست دولت بود؛ آیا فکر نمی‌کنید با روی کار آمدن مجدد اصلاح‌طلبان دوباره این اتفاق بیافتد؟».

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 09:55 ب.ظ نظرات ()
  سمنان - خبرگزاری مهر: مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان ضمن اشاره به 51 مورد توسعه و زیبا سازی فضای سبز شهری در این شهر، گفت: این فضاها به 300 هکتار رسید.

  به گزارش خبرنگار مهر، امیر مظاهری عصر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان با بیان اینکه سرانه فضای سبز هر شهروند سمنانی از 13 متر ‌مربع به 15 متر مربع در سال 91 افزایش یافته، گفت: در سال گذشته با همت و تلاش سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری، 527 هزار و 823 متر‌مربع فضای سبز ایجاد شد که شامل احداث هفت میدان جدید و 9 بلوار و همچنین 13 بوستان و 22 مورد فضای سبز حاشیه بلوار و لچکی‌های آن بوده که در مجموع مساحت کل فضای سبز شهر را از 250 هکتار به 300 هکتار افزایش داده است.

  وی افزود: با این روند سرانه فضای سبز هر شهروند سمنانی دو متر ‌مربع در سال 91 افزایش یافته است که این رقم با توجه به شرایط آب و هوایی و کویری بودن شهر سمنان و در مقایسه با شهرهای (مراکز استان) و شهرهای حاشیه‌ای با وضعیت اقلیمی یکسان رقم بسیار متعادل و خوبی است.

  مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان خاطر نشان کرد: با توجه به شروع فصل تابستان و استفاده بیشتر مردم از فضاهای سبز در این شهر از شهروندان می خواهیم تا با این سازمان همکاری لازم را داشته باشند و از آسیب رساندن به درختان و همچنین روشن کردن آتش در مجاورت درختان جداً خودداری کنند تا امسال نیز تابستان زیباتری را نسبت به گذشته در پیش رو داشته باشیم.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 29 اردیبهشت 1392 12:02 ب.ظ نظرات ()

  مستند تالم به تهیه کنندگی و کارگردانی اسماعیل رمضانی از تولیدات صدا و سیمای مرکز سمنان به بخش مسابقه جشنواره شانگهای چین که خردادماه سال جاری در حال برگزاری است راه یافت . به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان این مستند موفق شد به بخش مسابقه راه پیدا کرده و یکی از نامزدهای دریافت جایزه مگنولیای این جشنواره در بخش مستند شود .

  تالم سال 1388 درسیمای مرکز سمنان تولیدشده و به موضوع یکی از رسوم باران خواهی مردم کویردر استان سمنان می پردازد .

   این رسم در روستای " رضا آباد " منطقه خارتوران بیارجمند شاهرود وجود دارد . در این منطقه هنگام خشکسالی ، بچه های 10، 12 ساله روستا با چوب و پارچه، عروسکی را به شکل مترسک ساخته و آنرا در دست گرفته و بصورت گروهی در کوچه ای  روستا حرکت کرده و شعر خاصی را می خوانند.

  قابل ذکر است مستند " تالم " در سال 1389 در جشنواره میراث فرهنگی کشور مقام سوم را کسب کرده و در جشنواره رشد هم به بخش مسابقه راه یافته است .

  تاری خانه نیایشگاه کهن (رتبه دوم فیلم مستند جشنواره ملی دانشجویی کشور) ، مستند غار شیربند(راهیابی به بخش مسابقه جشنواره سینما حقیقت) ،مستند " گل غلتان "و کوچندگان خوار "  از دیگر آثار این هنرمند است.

  قابل ذکر است مستند تالم پیش از این در جشنواره های بین المللی یاهورینای بوسنی ، بار مونته نگرو و مستند الجزیره قطر حضور داشته است .

   اسماعیل رمضانی استارمی متولد 1356 و کارشناس کارگردانی ویدیو از دانشکده سازمان صدا و سیما است .

  وی فعالیت رسمی خودرا ازسال 1385 در صدا و سیمای مرکز سمنان آغاز کرد.

  تصویربرداری مستند تالم بعهده سید کاظم سرور بوده  و صدابرداری آن را عباس ایمانیان انجام داده است.

  با احترام

  علی شهسوار

  مدیر روابط عمومی صدا و سیمای مرکر سمنان

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 5 1 2 3 4 5
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic