منوی اصلی
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
 • مهرداد سه شنبه 30 مهر 1392 06:44 ب.ظ نظرات ()

  بزرگترین مجموعه تجاری ، گردشگری سمنان


  بزرگترین مجموعه تجاری - گردشگری سمنان

  پروژه ققنوس بزرگترین مجتمع گردشگری اقامتی توریستی استان سمنان

  نظر به عدم وجود فضای مناسب و درخور و شایسته مردم استان در بخش گردشگری و تجاری و تفریحی به ویژه در مرکز استان، شرکت نگین نما در سال 1389 احداث چنین مجموعه ای را در دستور کار خود قرار داد.

  پس از بررسی و امکان سنجی در مناطق مختلف و مد نطر قرار دادن کاربری های مختلف طرح، در نهایت مکان احداث این برج به جهت استقرار در نقطه ارتفاعی مناسب، دسترسی آسان و غیره در حاشیه میدان امام علی (ع) و بلوار شهید اخلاقی که بزرگترین بلوار فعلی شهر محسوب می شود گزینش شد که در مسیر داخلی تردد زائرین و مسافرین مشهد مقدس و شمال شرق کشور نیز قرار دارد.

  بدینوسیله طراحی و اجرای برج ققنوس بعنوان بزرگترین پروژه تجاری - گردشگری استان سمنان با اخذ موافقت اصولی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان سمنان در زمینی به مساحت حدود 11000 مترمربع با زیر بنای 60000 متر در 18 طبقه آغاز گردید که ارتفاع آن از سطح خیابان 95 متر و با احتساب دکل مخابراتی به بیش از 110 متر خواهد رسید. ارتفاع نقطه مبنای پروژه از سطح دریا 1180 متر بوده که به آسانی تا شعاع 15 کیلومتر قابل رویت خواهد بود.

  برج ققنوس با بهره گیری از تیم های تخصصی مختلف اعم از :

  1. گروه طراحی سازه
  2. معماری داخلی
  3. معماری خارجی و نما
  4. گروه بررسی متریال و مصالح مصرفی
  5. گروه تاسیسات مکانیکی
  6. تاسیسات برقی
  7. تامین انرژی
  8. نورپردازی و آب نما
  9. سیستم های ایمنی
  10. سیستم مخابراتی، صوت و ...
  11. مشاورین تخصصی کاربری های مختلف مانند فست فود، استخرف سالن همایش تالار، هتل، فروشگاه هایپر، آسانسور ها، پله برقی و...
  12. مدیریت مالی و اداری
  13. مشاورین فروش و تامین منابع مالی و...

  تحت مدیریت واحد مدیر عامل شرکت نگین نما مابق برنامه زمان بندی معین در حال احداث است و می رود تا آینده روشن و تحولی ماندگار را در سطح استان رقم زده و بعنوان نماد شهر در کنار بناهای ماندگار همچون دروازه ارگ، مسجد جامع، هتل سنگسر متجلی ذره ای از دریای هنر معماری و فرهنگ مردم آن خطه گردد.


  آدرس وبسایت برج ققنوس http://ghoghnoos-tower.com

  آخرین ویرایش: شنبه 3 اسفند 1392 02:03 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد سه شنبه 30 مهر 1392 02:52 ب.ظ نظرات ()

   شبکه ایران/ شهرستان شاهرود  علاوه بر مناطق حفاظت شدۀ خوش ییلاق و منطقۀ شکار ممنوع تپال، وجود "خارتوران" بزرگترین منطقۀ حفاظت شدۀ خاورمیانه و گونه های جانوری نادر و منحصر به فرد آن تحت حفاظت ویژه و تحقیقات ملّی و بین المللی قرار دارد که گونه گور ایرانی به نام کشورمان در مجامع جهانی ثبت شده است؛ گورهایی که راه راه نیستند.به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مظاهر گردشگری ماجراجویانه، جستجو و تماشای نمونه های حیات وحش در زیستگاه آنهاست، به خصوص هنگامیکه نسل برخی از آنها در معرض انقراض قرار گرفته باشد. امروزه برگزاری تورهای ماجراجویانه و بسیار جذاب و دیدار از حیات وحش از رونق خوبی برخوردار است. این مهم با توجه به علاقه فراوان مردم به طبیعت با بالا بردن سطح فرهنگی در حفاظت از حیات وحش و محیط زیست اهمیّت توسعۀ آن را لازم می نماید.

  شهرستان شاهرود علاوه بر جاذبه های متعدد تاریخی، عرفانی و طبیعی در بخش تورهای ماجراجویانه و دیدار از حیات وحش نیز از قابلیّت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر مناطق حفاظت شدۀ خوش ییلاق و منطقۀ شکار ممنوع تپال، وجود "خارتوران" بزرگترین منطقۀ حفاظت شدۀ خاورمیانه و پارک ملی توران دومین ذخیره گاه بزرگ زیست کره بعد از سرنگیتی تانزانیا و گونه های گیاهی و جانوری نادر و منحصر به فرد آن تحت حفاظت ویژه و تحقیقات ملّی و بین المللی قرار دارد. گونه هایی که با نام گور ایرانی و یوز ایرانی و زاغ بور (زاغ ایرانی) به نام کشورمان در مجامع جهانی ثبت شده است.

   

  خارتوران شاهرود مشهور به "آفریقای ایران"

  یکی از گونه های حیات وحش منطقۀ خارتوران شاهرود که به "آفریقای ایران" مشهور است و در اینجا به معرفی آن می پردازیم گورخر ایرانی است.

  گورخر ایرانی (Persian Wild Ass) نوعی گورخر آسیایی (Equus Hemionus onager) و جانوری از خانوادۀ اسب‌ سانان (Equidae) و بومی بیابان‌های ایران، سوریه، هند و تبّت است.

  این حیوان در گذشته در ایران زیستگاه وسیعتری داشته و حتی در پارک ملّی کویر نیز دیده می شد، امّا اینک زیستگاه آن در ایران به منطقۀ توران شاهرود و منطقۀ بهرام گور در نیریز منحصر شده و تحت حمایت شدید است. در استان سمنان هیچ منطقه ای به جز توران شاهرود پذیرای این حیوان منحصر به فرد و بسیار باهوش نیست.

  نکته قابل توجه که ذخیره‌گاه زیست کره توران شاهرود را نسبت به منطقۀ بهرام گور متمایز می کند سطح بسیار وسیع با مساحت یک میلیون و 470 هزار و 640 هکتار به عنوان بزرگترین ذخیره گاه زیست کره ایران است که بعد از سرنگتی آفریقا واقع در کشور تانزانیا دومین منطقه بیوسفر جهان به شمار می آید و مکانی بسیار مناسب برای جولان دادن انواع گونه های نادر حیاط وحش از جمله گور و یوز ایرانی است.

  گورخر ایرانی در وضعیت بحرانی یا شدیداً در معرض خطر انقراض

  گورخر ایرانی در فهرست سرخ (IUCN) در وضعیت بحرانی یا شدیداً در معرض خطر انقراض (CRC1) سازمان های بین المللی قرار دارد.

  در گذشته ای نه چندان دور گله های بزرگ گور در بیشتر مناطق کویری و نیمه کویری ایران مشاهده می شد. جمعیّت این گونه حیات وحش در اوایل انقلاب در حدود 450 رأس ذکر شده که این تعداد روز به روز سیر نزولی داشته و امروز به کمتر از 200 رأس می رسد. این روند نزولی در اثر چرای بی رویه دام، شکار غیرمجاز و عوامل طبیعی مانند خشکسالی و افزایش جمعیّت انسانی در خوارتوران بوجود آمده و نسل آن را در خطر انقراض قرار داده است. دغدغه ای که نباید آنها به سرنوشت شیر و ببر ایرانی (مازندران) دچار شوند.

   

  گورخر توران شاهرود بسیار قوی و گریزپا است

  رئیس اداره پارک ملی توران بیارجمند شاهرود در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اینکه گور ایرانی شباهت زیادی به الاغ دارد، گفت: این حیوان جثّه اش بزرگتر، گوش هایش بلند، باریک و نوک تیز، جمجمه اش کشیده، گردنش کلفت و دمش بلند است و در انتهای آن یک دسته موی سیاه رنگ به صورت منگوله روییده است.

  علی اکبر قربانلو با یادآوری اینکه گور ایرانی دارای یال سیاه رنگی روی گردن و پشت و لکۀ گرد و سیاهی در قسمت دست های این جانور دیده می شود و رنگ بدن آن زرد مایل به نارنجی است افزود: برخی گورخر ایرانی را با جانوری که در فیلم های راز بقا با خطوط راه راه سیاه و سفید نشان داده می شود اشتباه می گیرند آن جانوران که دارای خطوط راه راه سیاه و سفید است "گور اسب" نام دارند و فقط در آفریقا زندگی می کنند.

  وی تصریح کرد: گورخر منطقۀ توران شاهرود بدنی یک دست قهوه ای روشن یا نخودی رنگ دارد؛ حیوانی بسیار قوی و گریزپا که می تواند با سرعت برابر 60 تا 70 کیلومتر در ساعت بدود.

  گورخر ایرانی حدود 40 سال عمر می کند

  رئیس اداره پارک ملی توران بیارجمند شاهرود با اشاره به اینکه زیستگاه گورخر ایرانی به طور کلّی دشت ها، تپه ماهورهای کوتاه، درمنه زارها، قیچ زارهای بلند واقع در مناطق بیابانی و استپی است، گفت: این حیوان در هنگام روز فعّال است و بیشتر صبح زود و موقع عصر مشاهده می شود.

  قربانلو ضمن بیان اینکه گورها به صورت اجتماعی زندگی کرده و حسّ بویایی و شنوایی بسیار قوی دارند افزود: این حیوان وابستگی زیادی به آب دارد. اندازه طول بدن آنها معمولاً 108 تا 250 سانتیمتر، طول دم 30 تا 40 سانتیمتر، ارتفاع بدن 100 تا 145 سانتیمتر و وزن آن بین 200 تا 260 کیلوگرم متفاوت است.

  وی با اشاره به اینکه گور ماده هر دو سال یک بار بچه می زاید، تصریح کرد: جفت گیری آن در اوایل خرداد صورت گرفته و نوزاد یک سال بعد به دنیا می آید و در حدود 40 سال عمر می کند.

   

  گورهای توران از قدرت هوش و درک بالایی برخور دارند

  رئیس اداره پارک ملی توران بیارجمند شاهرود با تاکید بر اینکه گورها به دلیل زندگی در بیابان و محافظت از خود در برابر درندگان از قدرت درک و هوش بالایی برخور دارند، گفت: آنها می توانند همه چیز را رنگی ببینند.

  قربانلو با اشاره به اینکه گورخر ها طعمه های بسیار مناسبی برای گوشت خوارانند و اگر جمعیتشان کم شود، نسل گوشتخواران نیز منقرض خواهد شد افزود: این مهم بر اهمیت حفظ و نگهداری از این گونه جانور را چند برابر می کند و می طلبد تا سرمایه گذاری بیشتری برای حفاظت از آن شود.

  وی تصریح کرد: در فصل جفت گیری، دعوای سختی بین نرها برای انتخاب جفت صورت گرفته و هر گور نر تلاش می کند بهترین همسر را برای خود انتخاب کند. این جدال ها، که غالباً با لگد زدن بوده، اغلب نرها قسمت انتهایی دم خود را در اثر گاز گرفتن رقیب از دست می دهند.

  رئیس اداره پارک ملی توران بیارجمند شاهرود همچنین با اشاره به سازگاری خوب گورها برای زندگی در بیابان گفت: این حیوانات زیبا با پاهایشان گیاهان بیابانی را از وسط باز کرده و قسمت های میانی گیاه که نرم تر است و هنوز خشک نشده را با دندان های آسیای بسیار پهن و تاج دارشان، می خورند. دندان های نیش گورها کوچک تر است و نوع ماده آن فاقد دندان نیش است. از آنجا که غذای گورها ارزش غذایی کمی دارد، آنها مجبورند 60 تا 80 درصد اوقات شبانه روز را به چرا مشغول باشند.

  گورخر ایرانی در طول تاریخ یکی از مظاهر بارز شکار ایرانیان بوده

  گورخر ایرانی در طول تاریخ یکی از مظاهر بارز شکار ایرانیان بوده و از دیرباز، تصوّر این حیوان وحشی در شعر و ادب فارسی نمایان است. شاعران بسیاری در توصیف شکارگاه های ایران همواره به این حیوان اشاره کرده اند. این گونه از جنبه های متفاوتی مانند ساق، سم، سرین و سرعت مورد توجّه شاعران قرار گرفته و ترکیباتی نظیر"گورسرین" ، "گورساق" و "گورسم" در اشعار فارسی، نشان دهنده این موضوع است.

  در شاهنامه داستان هایی دربارۀ شکار گور به دست بهرام ساسانی (مشهور به بهرام گور) نقل شده و بعدها این موضوع مورد اشاره شاعرانی همچون حکیم عمر خیّام قرار گرفته است:

  آن دست که جمشید در او جان بگرفت آهو بچــه کرد و روبه آرام گرفــت

  بهرام که گـــور می گرفتی همه عــمر دیدی که چگونه گور بهرام گرفت

   

  ضرورت حضور یک راهنمای با تجربه و آشنا به منطقه و رفتارشناسی حیوانات برای بازدید از توران

  در حال حاضر برای دیدن زیستگاه این گور خر باید با عزیمت به شاهرود که از طریق فرودگاه شاهرود و خطوط ریلی به این منطقه سفر کرد و از آنجا به سمت محیط بانی دلبر واقع در بخش بیارجمند مسافتی در حدود 160 کیلومتر را طی کرد.

  در حال حاضر تعداد چهار رأس در داخل فنس توسط محیط بانان سختکوش پارک ملّی توران محافظت و نگهداری می شوند و دیدن آنها آسان است. اما برای تماشای خود گورخرها بهتر است با مراجعه به یکی از آژانس های گردشگری شاهرود که در زمینه تورهای ماجراجویانه و حیات وحش فعالیّت دارند، اقدام کرد.

  بدیهی است که دفاتر مربوطه پس از هماهنگی های لازم با محیط زیست و مدیریت پارک ملّی توران و اخذ مجوز مقدمات تور را فراهم می کنند. ناگفته نماند رفتن به این تورها اصول و قواعد خاص خود را دارد که می بایست قبل از عزیمت مطالعه و آموزش های لازم فرا گرفته شود تا نتایج مطلوب و مورد نظر حاصل شود. همچنین در تورهای حیات وحش حضور یک راهنمای حرفه ای، با تجربه و آشنا به منطقه و رفتارشناسی حیوانات ضروریست.

  آسمان بسیار متفاوت و با شکوه و پرستارۀ خارتوران شاهرود

  دیدن آسمان با شکوه و پرستارۀ خارتوران شاهرود که با همه آسمان هایی که تاکنون دیده اید تفاوت دارد تجربه دیگری از طبیعت گردی برای شما رقم خواهد زد. تفرّج در منطقه نمونۀ گردشگری رضاآباد، شترسواری در بلندترین رمل های ماسه ای ایران، دیدار از روستاهای هدف گردشگری قلعه بالا و زمان آباد، کوه پیغمبر، قصر پلنگ (معدن مس مخروبه)، روستای محصور در ماسه بادی درب آهنگ و نیز حیات وحش نادر یوز ایرانی (آسیایی) و زاغ بور هرگز از خاطرتان محو نخواهد شد.

  گفتنی است که به همّت اداره محیط زیست از محل مصوبات سفر ریاست محترم جمهوری، موزۀ تاریخ طبیعی شاهرود پذیرای طبیعت دوستان و حامیان حیات وحش است که دیدار از آن هم خالی از لطف نخواهد بود.

  اگر خواستید از شهرستان شاهرود و منطقۀ خارتوران دیدن کنید هرگز بازدید از آرامگاه سلطان العارفین بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی نگذرید چرا که حال و هوایی دیگر به گشت و گذار شما خواهد بخشید.

  امید است با توسعۀ طبیعت گردی و آموزش جوامع محلی و القای این مهم که با حفظ محیط زیست می توان از محل ارائه خدمات گردشگری و فروش صنایع دستی اشتغالزایی و درآمد سرشاری برای جوانان عزیز روستاهای خارتوران بیارجمند کسب کرد، در ایجاد فرهنگ حفاظت از محیط زیست و گونه های در خطر انقراض میهن عزیزمان بکوشیم.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 30 مهر 1392 02:53 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 29 مهر 1392 03:30 ق.ظ نظرات ()

  استاندار سمنان گفت: به منظور رونق گرفتن صنعت گردشگری در استان سمنان، می‏توان موزه احمدی‏ نژاد را در آرادان و موزه روحانی را در سرخه ایجاد کرد.

  به گزارش خبرگزاری فارس از استان سمنان، محمد وکیلی امشب در نشست شورای اداری این استان که در سالن یادگار امام خمینی (ره) استانداری سمنان برگزار شد، اظهار کرد: صنعت گردشگری در استان سمنان باید رونق بگیرد و یکی از راه‏های رسیدن به این هدف، استفاده از قابلیت‏های مهم رئیس‏جمهور پروری این استان است.

  وی تصریح کرد: ایجاد موزه‏های احمدی‏نژاد در آرادان و روحانی در سرخه را می‏توان یکی از مهم‏ترین پیشنهادهایی دانست که استان سمنان را در حوزه گردشگری رشد می‏دهد.

  استاندار سمنان گفت: پیشنهاد می‏شود تا رایزنی‏هایی برای دریافت بخشی از هدایا، لوح‏ها و وسایل دکتر احمدی‏ نژاد به عنوان رئیس جمهور قبلی کشورمان که از استان سمنان به این جایگاه رسید، انجام شده و این وسایل در موزه‏ای در آرادان نگهداری شود.

  وکیلی همین پیشنهاد را درباره دکتر روحانی، رئیس جمهور کشورمان و زادگاه وی، سرخه، مطرح کرد و اظهار داشت: می‏توان چنین موزه‏ای را در سرخه نیز ایجاد کرد تا گردشگران به خصوص توریست‏های خارجی از این سوابق دیدن کنند.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 28 مهر 1392 01:34 ق.ظ نظرات ()
  سمنان – خبرگزاری مهر: نماینده ولی فقیه در استان سمنان با تاكید بر اهمیت مسجد امام سمنان، بر تعمیر و مرمت این بنای با ارزش تاریخی تاكید كرد و گفت: متاسفانه بخش های مختلف این مسجد در حال تخریب است.

  به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید محمد شاهچراغی عصر شنبه در بازدید از مسجد امام سمنان و نشست بررسی مسایل و مشكلات این بنای تاریخی گفت: دستگاه های مختلف نظیر شهرداری، میراث فرهنگی، مسكن و شهرسازی و ... در رسیدگی بیشتر به این مسجد و اختصاص اعتبارات لازم برای بازسازی و مرمت آن تلاش بیشتری کنند.

  وی با ابراز تاسف از اینکه بخش های مختلف مسجد امام سمنان در حال تخریب است گفت: تشكیل هیئت امنایی برای اداره این مسجد ضروری است.

  امام جمعه سمنان همچنین با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‏های مساجد برای ارشاد، هدایت و آگاهی مردم استفاده شود افزود: معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) نیز به مساجد اهمیت می‏دادند و می‏ فرمودند از اسلحه‏ دشمن نترسید، از خالی شدن مساجد بترسید و این امر بیانگر اهمیت نقش مساجد است.

  وی ابراز کرد: امام جماعت بیشترین نقش را در مسجد دارد و برخورد وی باید طوری باشد که باعث جذب جوانان به مساجد شود.

  نماینده مردم استان سمنان در مجلس خبرگان رهبری گفت: مسجد امام سمنان به عنوان یكی از بناهای تاریخی بارز استان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  آیت الله شاهچراغی در خاتمه افزود: این مسجد در گذشته یكی از گذرهای عمومی پررفت و آمد بوده و احداث آن با هدف حفظ فرهنگ اسلامی و ایرانی طرح‌ریزی شده است.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 28 مهر 1392 01:35 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 27 مهر 1392 01:49 ب.ظ نظرات ()
  به گزارش باشگاه خبرنگاران سمنان،این مسیر کوچ رو عشایر ،بالغ بر 1500 کیلومتر درازا دارد و از مناطق عشایری استان سمنان آغاز و تا شهرستان طالقان ادامه می یابد.
  مدیر امور عشایری استان سمنان ادامه بابیان این مطلب گفت: عشایر استان سمنان،تهران،خراسان شمالی .... از این مسیر کوچ استفاده می کنند. وی، ایل سنگسر را مهمترین ایل عشایری این استان دانست و اظهار کرد: این مسیر کوچ به نام ایل سنگسر استان سمنان ثبت شده است. وی با بیان اینکه عشایر استان حدود یک هزار و 200 دام سبک و سنگین دارند،افزود: بیش از 980 هزار از این دامها،سبک و از جمله گوسفند و بز هستند. جدیدی از وجود سالانه 500 هزار دام زایشی و 480 هزار دام نر در استان خبر داد و اظهار کرد: سالانه 300 هزار راس دام تولیدی عشایر استان وارد بازار گوشت کشور می شود. وی با بیان اینکه گوشت تولیدی عشایر استان، بیش از نیاز بازار های استان است، افزود: دام های تولیدی عشایر استان علاوه بر تامین نیاز استان به استانهای گلستان، تهران، خراسان، مازندران و... نیز صادر می شوند. جدیدی از ترمیم سالانه 44 هزار کیلومتر راه ایل رو عشایر در این استان خبر داد و افزود: این استان دارای 22 هزار مسیر ایل رو است که سالانه دو بار و در 2 فصل کوچ، ترمیم ،موج برداری و تسطیح می شوند. مدیر امور عشایری استان سمنان با اشاره به آغاز کوچ پاییزی عشایر استان اضافه کرد: امسال نیز تمام راههای ایل رو استان ترمیم و برای کوچ پاییزی عشایر استان آماده می شوند. جدیدی به دیگر خدمات ارایه شده به عشایر استان در این فصل کوچ اشاره کرد و گفت: یکی از اولویتهای ما در فصل کوچ،آب رسانی در مسیرهای عشایر استان است که این مهم با همکاری اتحادیه های فعال در این بخش،اجرایی شده است. وی اضافه کرد: در همین ارتباط در مسیر کوچ عشایر آبشخورها،استخرها و منابع آبی مختلفی ایجاد و آب انبارها و چاه هایی که در مسیر کوچ عشایر قرار دارند نیز برای استحصال آب آماده شده اند. مدیر امور عشایری استان سمنان افزود: لایروبی قنات ها و قرار دادن تانکرهای آب 12 هزار لیتری در مسیر کوچ قشلاق از دیگر خدماتی است که در این فصل کوچ به عشایر استان انجام می شود. جدیدی همچنین از وجود بیش از 4000 خانوار عشایری در استان خبر داد و خاطر نشان کرد: جمعیت عشایر استان نزدیک به 14 هزار نفر است و عشایر شهرستان مهدیشهر با بالغ بر 5 هزار نفر ، بیشترین جمعیت را در جامعه عشایری استان دارا هستند.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 27 مهر 1392 01:36 ب.ظ نظرات ()
  ه گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، سید حسن میرعماد صبح امروز در جمع خبرنگاران در  شهرستان دامغان اظهار کرد: در نیمه نخست امسال 58 مورد خلع ید و رفع تصرف در 80 هکتار از اراضی صورت گرفته است.

  وی افزود: در این رابطه 64 فقره پرونده برای افراد خاطی تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده است.

  میرعماد با بیان اینکه جنگل مهمترین نعمت الهی برای انسان تلقی می شود حفظ و حراست از آن را به‌عنوان یکی از مهمترین وظایف یگان حفاظت دانست.

  وی اضافه کرد: تخریب جنگل و قطع درختان پیامدهای زیست محیطی مانند گرمایش زمین، آلودگی هوا، بر هم زدن اکوسیستم، ایجاد سیل، توفان و خسارات فراوان دیگری را به همراه دارد.

  میرعماد با بیان اینکه به شدت با متخلفان اراضی برخورد می‌شود، افزود: حضور مستمر یگان حفاظت در عرصه‌های ملی سبب شده است تا دست متخلفان در این زمینه کوتاه شود.

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به اینکه نیروهای یگان حفاظت از ضابطان قضایی دادگستری محسوب می‌شوند، خاطرنشان کرد: متجاوزان به عرصه‌های ملی استان توسط نیروهای یگان به پاسگاه ویژه منابع طبیعی هدایت می‌شوند.

  وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های لازم برای مقابله با متخلفان منابع طبیعی صورت گرفته است، افزود: امسال نیز اقدامات لازم برای مقابله با این افراد صورت می‌گیرد.

  میرعماد همچنین بیان کرد: در راستای حفاظت از اراضی ملی، منابع طبیعی و حمایت از حقوق عمومی و پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی و منابع طبیعی با افرادی که به منظور تحصیل مال نامشروع و زمین خواری، مرتکب تصرف، تخریب و تجاوز به اراضی و املاک دولتی، عمومی، منابع طبیعی و انفال می شوند برخورد قاطع و جدی می شود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد جمعه 26 مهر 1392 08:14 ب.ظ نظرات ()

  شبکه ایران/ مدیرکل محیط زیست استان تهران جزئیات شلیک شکارچی غیرمجاز به سوی محیط بان فیروزکوه را تشریح کرد.

  دکتر محمدهادی حیدرزاده افزود: حوالی ساعت 15 روز چهارشنبه 24 یکی از محیط بانان شهرستان فیروزکوه استان تهران حین گشت‌زنی با موتورسیکلت در منطقه شکار ممنوع کاوده با دو شکارچی غیرمجاز در ارتفاعات منطقه برخورد می‌کند.

  وی افزود: در پی این امر محیط بان مذکور به شکارچیان فرمان ایست می‌دهد که آنها نیز بدون توجه به فرمان ایست با تیراندازی به سوی وی اقدام به فرار می‌کنند که محیط بان منطقه نیز با شلیک تیر هوایی زمانی که مشاهده می‌کند شکارچیان به سمت وی در حال تیراندازی و فرار هستند با رعایت قانون بکارگیری سلاح اقدام به تیراندازی متقابل می‌کند که در این درگیری مسلحانه یکی از شکارچیان از ناحیه دست و پا مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و شکارچی دوم نیز از صحنه فرار می‌کند.
  مدیرکل محیط زیست استان تهران گفت: محیط بان فیروزکوه پس از رسیدن به شکارچی متخلف ضمن خلع سلاح وی و ضبط یک قبضه اسلحه، تعدادی فشنگ و یک عدد دوربین شکاری، نسبت به بستن زخم‌های وی اقدام و شکارچی را کول کرده و از ارتفاعات به پایین منطقه و سپس با کمک نیروهای هلال احمر به بیمارستان امام خمینی(ره) فیروزکوه منتقل می‌کند.

  وی ضمن تقدیر از حضور بموقع و همکاری خوب نیروهای هلال احمر استان افزود: خوشبختانه تیرهای شلیک‌شده از تفنگ شکارچیان به محیط بان فیروزکوه اصابت نکرده است و حال شکارچی نیز پس از انجام 2 عمل جراحی و انتقال به یکی از بیمارستان‌های تهران هم‌اکنون مساعد گزارش شده است.

  مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به بررسی سوابق این شکارچی گفت: نامبرده در بیش از 7 پرونده شکار و صید غیرمجاز در استان‌های تهران و سمنان محکوم شده است که پرونده جدید وی نیز به همراه مدارک لازم هفته آینده به دادگاه می‌رود.

  وی ضمن تقدیر از محیط بانان اداره کل محیط زیست استان تهران که طی هفته‌های گذشته با متخلفان برخورد جدی داشته‌اند تاکید کرد: برابر دستور صادره برخورد با متخلفان شکار وصید در استان طی هفته‌های آتی تشدید شده و افزایش خواهد یافت.

  آخرین ویرایش: جمعه 26 مهر 1392 08:15 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد پنجشنبه 25 مهر 1392 03:57 ب.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری فارس از استان سمنان، شهرها در نگاه امروزی، موجوداتی زنده هستند که جدای از عمران، آبادانی و سازندگی در کوچه‏ها و خیابان‏های آنها باید به زیرساخت‏های فرهنگی و اجتماعی‏شان نیز توجه شود.

  رشد شهری در سایه مدیریتی فراگیر و جامع یکی از مهم‏ترین نیازمندی‏هایی است که امروز شهروندان از شهرداری‏ها انتظار دارند و باید به خوبی به آن پاسخ داده شود.

  روی کار آمدن دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و به تبع آن، انتخاب شهرداران جدید در جای جای ایران اسلامی می‏طلبد تا در فرایند معرفی و انتخاب شهرداران اصولی مورد توجه قرار گیرد که بتواند نیازمندی‏های جامعه را در حوزه شهری به درستی پاسخ گوید و علی‏رغم آن، پنجره‏های جدیدی به سوی شهری مدرن و پیشرفته پیش روی شهرها بگشاید.

  شهرداران شهرهای زنده امروزی باید به توسعه متوازن بر اساس اصول ایرانی و اسلامی توجه کافی داشته باشند و در این مجال، جذب سرمایه‏گذار و استفاده از توانمندی‏های بخش خصوصی از حوزه‏های سرمایه‏گذاری گرفته تا انجام تحقیقات کاربردی و پژوهش‏های میدانی باید در دستور کار شهرداری‏ها باشد. 

  برون‏سپاری وظایف شهرداری‏ها؛ مسئله مهم امروز

  معاون امور عمرانی استاندار سمنان در این ارتباط معتقد است: توسعه شهری امری مهم است که باید در برهه کنونی بیش از گذشته بدان توجه شود.

  پرهام جان‏فشان‏عراقی اظهار داشت: توسعه‏ای که امروز در شهر سمنان شاهد آن هستیم، به واسطه فعالیت سازمان‏های مختلف زیرمجموعه شهرداری سمنان و خلاقیت آنها ایجاد شده است و این روند هم‏چنان باید ادامه یابد.

  وی تصریح کرد: برون‏سپاری در مجموعه وظایف شهرداری‏ها باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و از توان آحاد مردم در اداره شهر استفاده شود. 

  سمنان؛ نیازمند سازمان سرمایه‏گذاری و مشارکت‏های مردمی

  معاون امور عمرانی استاندار سمنان همچنین تأکید کرد: در زمان حاضر و با روند صعودی که در شاخص‏های مدیریت شهری شاهد هستیم، باید سازمان سرمایه‏گذاری و مشارکت‏های مردمی در شهرداری سمنان شکل گیرد.

  جان‏فشان‏عراقی افزود: این سازمان به طور عمده در کلان‏شهرها فعال شده و تأسیس آن در سمنان نیز باید از ناحیه وزارت کشور پیگیری و اجرایی شود.

  وی ادامه داد: در صورتی که تشکیل این سازمان در شهرداری سمنان منع قانونی نداشته باشد، باید هر چه سریع‏تر نسبت به تشکیل آن اقدام کرد و در غیر این صورت می‏توان معاونت اقتصادی و امور مشارکت‏ها را در شهرداری سمنان ایجاد کرد.

  معاون امور عمرانی استاندار سمنان اضافه کرد: این سازمان یا معاونت باید در شهرداری سمنان شکل گیرد؛ چرا که امروز باید به سمت مردمی شدن اداره شهر رفت و استفاده از ظرفیت‏های بخش خصوصی در دستور کار قرار گیرد. 

  سمنان برای 19 شهرداری استان سمنان الگو باشد

  عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه افتتاح تمام طرح‏ها و پروژه‏ها در شهر نتیجه کار گروهی است و شهردار یا هر مسئول دیگری در نهایت روبان پروژه را قیچی می‏کند، خواستار قدردانی از فعالیت‏هایی شد که در سال‏های اخیر در شهر سمنان انجام شده است.

  علی‏رضا خسروی افزود: شهرداری سمنان باید برای 19 شهرداری سطح استان سمنان الگو باشد و مسئولان عالی استان، به همه شهرداری‏ها بیش از گذشته کمک کنند.

  وی با بیان اینکه اگر شهرداری‏ها در استان سمنان پیشرفت کنند، همه ما از اثرات مثبت آن بهره‏مند خواهیم شد، گفت: دولت باید در این بخش، کمک حال شهرداری‏ها باشد. 

  جذب سرمایه‏گذار؛ نیاز ضروری امروز

  عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: جذب سرمایه‏گذار باید با تلاش و همت همه مردم و مسئولان در شهر سمنان انجام شود و قبول کنیم که امروز توجه به سرمایه‏گذاران و جذب آنها، نیاز شهرداری سمنان است.

  خسروی با ابراز امیدواری از اینکه ماهانه حداقل یک پروژه سرمایه‏گذاری در شهر سمنان جذب شود، گفت: نزدیکی به تهران برای استان سمنان هم فرصت و هم تهدید است؛ اما این امر باید به درستی مدیریت شود.

  وی با بیان اینکه سمنان، استانی رئیس‏جمهورپرور است، ادامه داد: در شرایط فعلی، همه برای سرمایه‏گذاری در استان سمنان خیز برداشته‏اند و شهرداری‏ها موظف هستند تا بسترهای لازم برای سرمایه‏گذاران را در این استان فراهم کنند. 

  دیدگاه‏ها تغییر یابد

  نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: دیدگاه‏ها باید در برهه کنونی تغییر یابد و همه به شهرداری و اعضای شورای شهر کمک کنند تا برنامه‏ها به خوبی پیش برود.

  وی تأکید کرد: نباید به تنهایی از شورای اسلامی شهر انتظار داشت که همه کارها را اجرایی کند.

  خسروی اضافه کرد: امروز در کشور، جنگل‏ها و مراتع در وسعت بسیار زیاد تخریب یا سوزانده می‏شود؛ در حالی که جهان برای حفظ حداقل فضای سبز موجود، برنامه‏های جامع تدوین کرده و دوره‏های آموزشی برگزار و فرهنگ‏سازی می‏کند. 

  نگاه جامع‏تری به مدیریت شهری در سمنان خواهیم داشت

  شهردار جدید سمنان نیز اظهار داشت: تسریع در افزایش کمیت و کیفیت ارائه خدمات باید سرلوحه برنامه‏های شهرداری سمنان باشد.

  محمدکاظم شربتدار ادامه داد: مدیریت شهری سمنان، همکاری با نهادهای مختلف، استانداری سمنان و روحانیان این استان را در برنامه خود دارد.

  وی تصریح کرد: در آینده، نگاه جامع‏تری به مدیریت شهری در سمنان خواهیم داشت و رسیدن به توسعه پایدار در دستور کار قرار می‏گیرد.

  شهردار جدید سمنان افزود: گسترش شهرها همواره چالش‏های جدیدی برای مدیران ایجاد می‏کند که باید این مشکلات را با برنامه و کارهای کارشناسی از پیش رو برداشت.

  شربتدار ادامه داد: با گسترش شهرها، نیازهای شهروندان نیز همواره زیاد می‏شود و شهرداری‏ها باید بتوانند به این نیازها پاسخ دهند. 

  مدیریت سنتی پاسخگوی نیازهای موجود نیست

  شهردار جدید سمنان گفت: مدیریت واحد شهری با نگرش توسعه‏محور و رسیدن به پیشرفت پایدار باید در شهرداری سمنان مورد توجه قرار گیرد.

  شربتدار افزود: مدیریت سنتی در برهه کنونی دیگر پاسخگوی نیازهای موجود نیست و باید به سمت تغییر و تحول در مدیریت شهری رفت.

  وی تصریح کرد: وظایف سنگینی که بر عهده شهرداری‏ها قرار دارد، به جز با مشارکت عمومی مردم و همه شهروندان سطح شهر و نیز همکاری با شهرداری محقق نمی‏شود.

  شهردار جدید سمنان اضافه کرد: شهرداری باید زمینه ارتقای این مشارکت‏ها را فراهم آورد و نقطه نظرات مردم به درستی دریافت و به آنها توجه شود. 

  درایت و کار جمعی؛ راه رسیدن به هدف

  با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می‏رسد درایت و کار جمعی در برهه کنونی یکی از مهم‏ترین راه‏های رسیدن به هدف در شهرداری‏هاست.

  دغدغه‏ای که امروز با انتخاب شهرداران جدید در شهرداری‏های استان سمنان وجود دارد، این است که خدای نکرده به بهانه همسو نبودن تفکرات سیاسی و هم‏جهت نبودن مشی فکری، برخی از مدیران شهرداری‏ها که سال‏ها در این حوزه تجربه قابل اتکا و استفاده دارند، کنار گذاشته شوند.

  دغدغه‏ای که در این باب وجود دارد، ناتوانی در مدیریت شهری با استفاده صرف از نیروهای تازه نفس و صفر کیلومتر است که گر چه نباید چندان به این امر دامن زده شود، اما در صورت بی‏توجهی به آن نیز فرایند جذب سرمایه‏گذار، رسیدن به شهری پیشرفته و توسعه‏یافته و همه اهداف مترتب برای شهرداران با کندی مواجه خواهد شد.

   =====================

  گزارش از: مرتضی مزینانی‏صفابین

  =====================

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 7 1 2 3 4 5 6 7
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات