منوی اصلی
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
 • مهرداد دوشنبه 30 تیر 1393 05:44 ق.ظ نظرات ()
  بر اساس آمارهای ارائه شده سرانه مصرف آب در کشور بین 75 تا 150 لیتر در شبانه روز است در حالیکه این رقم در سال 91 در استان سمنان 160 لیتر و در سال 92 به 169 لیتر در شبانه روز رسیده است.

  افزایش سرانه مصرف آب در استان سمنان در حالی رخ داده است که رشد جمعیت در این استان بسیار محدود بوده و یکی از بحرانی ترین سالها را در وضعیت منابع آبی می گذراند و لزوم صرفه جوئی و مدیریت مصرف آب در این استان بسیار ضروری و حیاتی است.

  در حالی که 85 درصد مشترکان آب در استان سمنان را بخش خانگی به خود اختصاص داده است توجه به فرهنگ صرفه جوئی و پرهیز از انجام اموری که مصرف آب را افزایش می دهد می تواند تاثیر بسزایی در پشت سر گذاشتن این بحران داشته باشد.

  مسوولان آب و فاضلاب شهری استان سمنان بر بحرانی بودن وضعیت تامین منابع آبی و نیز کاهش سطح سفره های زیر زمینی تاکید دارند و خاطرنشان می کنند اوج بحران آب در این استان مرداد ماه خواهد بود.

  آب شویی به جای جاروکشی حیاط منازل، شستشوی ماشین و آبیاری فضای سبز با استفاده از آب آشامیدنی از جمله معضلاتی است که مصرف آب را افزایش داده و مسوولان در استان سمنان بر آن تاکید دارند.

  مسوولان استان سمنان معتقدند که بانوان با 10 درصد صرفه جوئی در مصرف آب می توانند کمک مهمی به تامین آب و گذر از بحران در این استان خشک نمایند.

  از سوی دیگر سه شهر سمنان، شاهرود و شهمیرزاد امسال با تنش آبی مواجه هستند و رعایت صرفه جوئی در مصرف آب در این شهرها بیش از دیگر نقاط ضروری است گرچه مردم سایر شهرها نیز نباید از مدیریت مصرف آب غافل باشند.

  بخش کشاورزی استان سمنان بیش از 87 درصد منابع (معادل بیش از یک میلیارد مترمکعب آب) را به خود اختصاص داده و مصرف می کند و تنها یک درصد صرفه جوئی در این بخش معادل 10 میلیون مترمکعب می شود.

  سال ها است که لزوم توجه به پرهیز از آبیاری سنتی و توسعه روش های آبیاری نوین مورد تاکید مسوولان کشوری و استانی قرار می گیرد و این مهم در شرایط بحرانی کنونی بیشتر خود را نشان داده است.

  تنها 9 درصد از منابع آبی استان سمنان در بخش شرب و چهار درصد در بخش صنعت مصرف می شود.

  ادارات استان سمنان از مشترکان پرمصرف آب به شمار می روند بطوریکه آبفای شهری این استان با دادن تذکر به برخی ادارات پرمصرف اقدام به کاهش فشار آب اینگونه مشترکان کرده است.

  پرهیز از آبیاری فضای سبز ادارات با استفاده از شبکه آب آشامیدنی و استفاده از شیرآلات کاهنده مصرف از توصیه های جدی مسوولان به ادارات پرمصرف است.

  میزان بارندگی در استان سمنان در سال جاری 48 درصد کاهش دارد و هم اکنون 40 درصد از منابع آبی مورد نیاز این استان از منابع سطحی و 60 درصد سفره های زیرزمینی تامین می شود.

  منابع آبهای سطحی استان سمنان امسال در مقایسه با سال قبل 25 درصد کاهش دارد و دستیابی به آب در حفر چاه عمیق در این استان به عمق 300 تا 350 متر رسیده که بیانگر وضعیت بحرانی سفره های زیرزمینی است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 28 تیر 1393 03:42 ب.ظ نظرات ()
  ابوالقاسم مهری روز شنبه در پایان بازدید از پروژه ملی محور مواصلاتی فیروزکوه - گرمسار به ایرنا گفت: با عنایت به تخصیص 100 درصدی اعتبار این پروژه انتظار می رود طی یک تا یک سال و نیم آینده به بهره برداری برسد.

  وی تصریح کرد: افتتاح این محور مزایای فراوان تجاری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای مردم منطقه دارد و با توجه به عرصه های فراوان و وسیع باغات انار، زیتون، به، گلابی و زردآلو در منطقه محمودآباد و حوالی آن، فعالیت بخش کشاورزی در منطقه رونق می گیرد و حمل و نقل این محصولات به بازارهای هدف استان ها و شهرستان های اطراف تسهیل می شود.

  وی خاطرنشان کرد: این پروژه در مجموع به طول 20 کیلومتر است که هم اینک در فاز نخست، هشت کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان تهران و هشت کیلومتر در حوزه استحفاظی استان سمنان از سوی پیمانکاران در حال اجرا است.

  نماینده عالی دولت در شهرستان فیروزکوه تصریح کرد: در فاز دوم نیز در آینده نزدیک و با تکمیل مطالعات فنی و کارشناسی، باقی مانده محور بین پیمانکاران ادارات کل راه و شهرسازی استان های تهران و سمنان تقسیم بندی شده و عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

  مهری با اشاره به اندک تعارضات موجود بین راه آهن جمهوری اسلامی و اداره راه و شهرسازی شهرستان فیروزکوه درمورد این پروژه، بیان کرد: با حضور دادستان شهرستان و همچنین مسؤولان این دو دستگاه و کارشناسان فنی، رفع موارد اختلاف در دست بررسی است تا هیچگونه آسیبی به خطوط راه آهن وارد نشود ضمن آنکه روند اجرای پروژه نیز با مشکل مواجه نشود.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد پنجشنبه 26 تیر 1393 01:15 ب.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان به نقل از روابط عمومی شهرداری سمنان، کاپیتان محمدرضا محسنیان در نشست بررسی شرایط بهسازی باند فرودگاه سمنان که با حضور مشاور وزیر راه و شهرسازی، معاون عمرانی شهرداری سمنان، نماینده شورای اسلامی شهر سمنان و نیز ناظر سازمان عمران شهرداری در مرکز فرودگاه سمنان برگزار شد، از عزم مدیران برای بهسازی فرودگاه خبر داد و اظهار کرد: به همین منظور مشاورین جدید از سوی سازمان فرودگاه ها انتخاب شدند تا بتوان این پروژه را پیش از زمستان سال جاری به اتمام رسانید.

  وی خاطرنشان کرد: هدف مجموعه ما از بهسازی این است که باند فرودگاه قابلیت نشستن هواپیماهای متنوع تری را داشته باشد.

  ناظر سازمان عمران شهرداری سمنان نیز در این جلسه با اشاره به بررسی اجرای آسفالت یا بتن در آغاز و پایان مسیر باند فرودگاه سمنان و همچنین اجرای آسفالت شولدر گفت: جمع آوری و اجرای دوباره آسفالت در این مسیر مقرون به صرفه نیست.

  محسن اکبری افزود: برای بهسازی باند می‌توان از اجرای بتن در ابتدا و انتهای باند همانند آنچه که در فرودگاه مهرآباد انجام شده است بهره گرفت.

  عضو شورای اسلامی شهر سمنان نیز در این جلسه ضمن بیان دیدگاه های نمایندگان شورا در این زمینه و تمایل آنها به اتمام هرچه سریعتر این پروژه گفت: کارفرمای اصلی خود سازمان فرودگاه ها است و ما در این راستا علاقه مند به فازبندی این پروژه هستیم تا روند اجرایی پروژه تسهیل گردد.

  مجید نظری با اعلام آمادگی شهرداری جهت شروع به کار پروژه تصریح کرد: پیمانکار پروژه سازمان عمران است چرا که این سازمان از لحاظ فنی و اجرایی توانایی‌های بسیار بالایی دارد.

  به گزارش تسنیم؛ در پایان این نشست مشاور وزیر راه و شهرسازی و دیگر حاضران از باند فرودگاه سمنان بازدید کردند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد سه شنبه 24 تیر 1393 04:05 ب.ظ نظرات ()
  سمنان - خبرگزاری مهر: معاون اداری، مالی و پشتیبانی دادگستری کل استان سمنان با یادآوری آزمون کشوری کادر اداری قوه قضائیه طی سال گذشته گفت: سهمیه استان سمنان در این آزمون 103 نفر بوده است.

  به گزارش خبرنگار مهر، مجید جهانشیر عصر شنبه در نشست با خبرنگاران در محل دادگستری کل استان سمنان ضمن بیان اینکه در آزمون قوه قضائیه که در سال گذشته به صورت کشوری برگزار شد، سهمیه دادگستری استان برای جذب نیرو 103 نفر بود اظهار داشت: پس از انجام مقدمات لازم و طی مراحل گزینش این افراد در حوزه های قضایی سطح استان بکار گیری می شوند.

  وی با اشاره به این مطلب که در حوزه فنی و مهندسی دادگستری استان سمنان برای تکمیل و احداث پروژه ها کارهای مهمی انجام شده است عنوان کرد: 9 پروژه از پایان سال گذشته تا اوایل امسال به بهره برداری رسیده است و هنوز سه پروژه در شهرستان های آرادان، گرمسار و مهدیشهر نیمه تمام باقی مانده که تلاش می شود با برنامه ریزی و پیگیری لازم این پروژه ها نیز در اسرع وقت به اتمام برسد.

  جهانشیر افزود: با تصویب رئیس قوه قضائیه و بر اساس تقسیمات کشوری در هر حوزه شهرستان یا بخش تشکیلات قضایی ایجاد و مستقر می شود و با تاکید بر اینکه در حال حاضر در شش شهرستان سمنان، شاهرود، گرمسار، دامغان، مهدیشهر و میامی تشکیلات قضایی دادگستری شهرستان به صورت کامل مشغول فعالیت هستند اظهار داشت: با توجه به تقسیمات جدید کشوری حوزه قضایی میامی از دادگاه مستقل بخش به دادگستری ارتقاء پیدا کرد و با توجه به نیاز موجود فاز توسعه ساختمان اداری آن اجرا و در این عملیات، 336 متر به بنای این مجموعه اضافه شد.

  معاون اداری، مالی و پشتیبانی دادگستری کل استان سمنان با اشاره به این مطلب که اصولا در دستگاه های اداری، حوزه معاونت اداری و مالی یکی از پر مخاطب ترین حوزه ها محسوب می شود عنوان کرد: وظیفه اصلی این حوزه خدمت رسانی به ارباب رجوع و نیز فراهم کردن فضای مناسب و پشتیبانی از سایر حوزه های ستاد و صف در جهت اجرای مطلوب وظایف محوله است.

  وی افزود: ارزشیابی مستمر عملکرد همکاران اداری و نیز اجرای دقیق ضوابط اداری در خصوص ارتقا شغلی و پرداخت های غیر مستمر در راستای ایجاد انگیزه شغلی از دیگر فعالیت های مهم این حوزه است.

  جهانشیر در خاتمه با اشاره به تدوین برنامه عملیاتی در دادگستری کل استان سمنان گفت: بکارگیری همکاران اداری در پست های مصوب سازمانی، فراهم کردن زمینه ارتقا و پیشرفت شغلی، گسترش خدمات رفاهی، تکمیل و بهره برداری از پروژه های نیمه تمام و اجرای سیستم آرشیو ریلی در حوزه های قضایی دارای اولویت از مهمترین فعالیت های معاونت متبوع خود در سالجاری است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد پنجشنبه 19 تیر 1393 01:02 ق.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری فارس از دامغان به نقل از روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، معصومه داوودیان با اشاره به اجرای پروژه مرمت کاروانسرای دامغان در دوره‌های مختلف اظهار داشت: فاز جدید مرمت این کاروانسرا آغاز شده است.

  وی افزود: در این مرحله، مرمت کاروانسرا شامل کف‌سازی، مرمت در چوبی بزرگ، ایوان ورودی و تعدادی از حجره‌ها است.

  داوودیان گفت: در این طرح مرمتی، کار جمع‌آوری خاک و آوار و لایه‌های فرسوده کف حجره‌ها و نمای داخلی حیاط، دوخت دوز و مرمت طاقها و قوس‌ها و نماهای فرسوده داخل حجره‌ها و جایگزین کردن آجرهای سالم، خاک‌برداری ورودی بنا و آجرفرش جدید با آجر ختایی همراه با بندکشی و پی‌بندی بعضی از قسمت‌ها انجام می‌شود.

  رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دامغان افزود: پیش از این نیز پشت‌بام کاروانسرا مرمت شده بود.

  کاروانسرای شاه عباسی دامغان با سازه آجری مربوط به دوره صفوی است و در مرکز شهر در نزدیکی چند اثر از جمله امامزادگان جعفر و محمد(ع)، چهل دختر، خانقاه شاهرخ تیموری و بازار سنتی دامغان واقع شده است.

  این بنا در سال 1376 به شماره 1966 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 14 تیر 1393 08:10 ق.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از دامغان، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود ترابی ظهر امروز در خطبه‌های نخستین نماز جمعه ماه‌مبارک رمضان در جمع نمازگزاران مصلی امام خمینی(ره) این شهرستان با اشاره به اینکه ارزش اصلی ماه مبارک رمضان به برکت نزول قرآن است، اظهار کرد: این جهان ممزوجی از حق و باطل است پس انسان هرگز در آن به معنای حقیقی آزاد نیست و آزادی واقعی تنها در بهشت فراهم می‌شود و رمضان بهترین فرصت رسیدن به این موهبت الهی است.

  وی افزود: ارزش میهمانان خدا در رمضان بسته به گرایش عملی آنان به قرآن است و این ماه فرصتی بی‌نظیر برای رسیدن به بهشت خداوند است.

  خطیب نماز جمعه دامغان افزود: هر انسان شرط حضورش در این میهمانی آن است که زمینه‌های بندگی خالصانه و ظرفیت معنوی حاضر شدن بر سفره میهمانی خداوند را در خود ایجاد کند که این مهم جز با حاکم کردن قرآن در تمام شئونات زندگی حاصل نمی‌شود.

  وی خاطر‌نشان کرد: در سه دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در پرورش نیروهای قرآنی و قاریان کلام الله مجید موفقیت‌های بسیار چشمگیری داشته‌ایم اما در سطح عمومی جامعه موفق نبوده‌ایم زیرا قرآن تنها کتابی خواندنی نیست بلکه دستور عملی زندگی اسلامی و انسانی است.

  باید انس با قرآن در جامعه اسلامی عملی باشد

  حجت الاسلام ترابی تصریح کرد: به لطف خدا با کثرت و رشد روز افزون افراد علاقمند به فراگیری و قرائت قرآن و اصطلاحا قرآن‌خوان در جامعه مواجه هستیم اما متأسفانه کمتر به پرورش انسان‌های قرآن‌دان یعنی آشنا به مفاهیم عمیق و عاملان به کلام‌ وحی توجه کرده‌ایم.

  امام جمعه دامغان گفت: باید انس با قرآن در جامعه اسلامی عملی باشد و گرایش عاملانه به آموزه‌های کلام الله مجید در تمام شئونات ما حاکم شود، تنها در این صورت جامعه‌ای قرآنی و مبارزه‌ای پیروزمندانه در برابر شبیخون و چالش‌های گوناگون دشمنان خواهیم داشت.

  وی تصریح کرد: دشمنان به شدت در تلاشند تا اسلام آمریکایی را که با طاغوت می‌سازد و با صهیونیست‌ها سازش می‌کند و در خدمت منافع آنها است را در مقابل اسلام ناب محمدی علم کنند، از این‌رو به روشنی مشخص است که صحنه‌گردان حوادث خونبار ماه‌ها و روز‌های اخیر سوریه و عراق سرویس‌های امنیتی آمریکا هستند.

  انتقال آب خزر به استان سمنان برای مردم این استان حیاتی است

  امام جمعه دامغان  خطبه‌های امروز نماز جمعه با انتقاد از توقف روند اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان که در دولت نهم کلنگ خورده بود، اظهار کرد: مسئولان باید حداکثر تلاش خود را برای رفع مشکلات آب مصرفی مردم این استان به‌کار بندند و نیاز‌های حیاتی مردم را درگیر مسائل سیاسی نکنند و جهت رفاه حال مردم از تمامی امکانات موجود کشور بهره ببرند.

  بزرگداشت 14 تیرماه روز شهرداری‌ها و قدردانی امام جمعه دامغان از فعالیت‌های شهردار این شهر و مجموعه شهرداری دامغان که رضایت نسبی مردم را فراهم کرده و تأکید بر همکاری متقابل مردم و این نهاد و ضرورت پرداخت بدهی‌های دستگاه‌های دولتی به شهرداری و تلاش این سازمان برای رفع مشکلات بافت‌های قدیم و جدید شهر دامغان و گرامیداشت روز مبارزه با قاچاق کالا و ضرورت این امر در راه حمایت از کالا و تولید کنندگان داخلی از دیگر بخش‌های خطبه‌های امروز نماز جمعه دامغان بود.

  آخرین ویرایش: شنبه 14 تیر 1393 07:47 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 14 تیر 1393 08:09 ق.ظ نظرات ()
  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، مرتضی دهرویه پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی سازمان بسیج مهندسین استان سمنان که در سالن جلسات این سازمان برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان و قبولی طاعات و عبادات مردم ایران بیان کرد: سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان به عنوان پایلوت کشور در روز 27 خرداد به مناسبت هفته کشاورزی توانست به صورت ویدیو کنفرانس با سردار نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین ارتباط برقرار کند.

  وی تصریح کرد: این امر نشان‌دهنده عملکرد مثبت سازمان بسیج مهندسین استان سمنان در بخش کشاورزی و اجرای مطلوب طرح بسیج همگام با کشاورز است.

  این مسئول در ادامه به تشکیل کارگاه هم‌اندیشی اشاره کرد و افزود: با توجه به اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در استان سمنان، کمیسیون بخش کشاورزی تحت عنوان کارگاه هم‏اندیشی با همکاری اتاق بازرگانی استان تشکیل می‌شود.

  رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان خاطر نشان کرد: با توجه به برداشت گندم از مزارع و نظارت از نحوه صحیح برداشت که در راستای طرح بسیج همگام با کشاورز در استان صورت گرفته است، با مسئولان و معاونت‏های جهاد کشاورزی سمنان به بررسی وضعیت اجرای طرح و چگونگی عملکرد طرح پرداختیم و امید است بتوانیم کارگاه هم‌اندیشی را با کمک مهندسین و اعضای کارگروه عملیاتی و اجرا کرد.

  دهرویه در خصوص بازدید از کارخانه «نانا» و رفع مشکلات این واحد تولیدی گفت: در این بازدید، مقرر شد تا برای طرح توسعه‏ این کارخانه مکانی به منظور ایجاد سردخانه در اختیار شرکت قرار گیرد تا محصولات تولیدی کشاورزی و به خصوص انار در سردخانه نگهداری شود.

  آخرین ویرایش: شنبه 14 تیر 1393 08:10 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد چهارشنبه 11 تیر 1393 04:05 ب.ظ نظرات ()
  در روزگار گذشته دامغان یکی از شهرهای ایالت قومس بوده و مرکز این ایالت نیز محسوب می‌شده است.

  دامغان یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران است و از قدیم تا حال دارای اهمیت خاصی می‌باشد. نام این شهر از مغان یعنی آتش پرستان گرفته شده و به ده مغان معروف بوده و گفته‌اند که مغان باعث آبادی آن شده‌اند. بعدها در اثر گذشت زمان حرف ه از میان رفته و الف جای آن قرار گرفته است.

  بنای شهر دامغان را به هوشنگ نبیره کیومرث که از پادشاهان پیشدادی بوده نسبت می‌دهند و  روزگاری نیز پایتخت اشکانیان بوده است.

  در بیشتر کتب جغرافیا و تاریخ نام دامغان برده شده که تمامی نوشته‌های آنها اشاره بر اهمیت و اعتبار شهر قدیمی دامغان دارد چرا که دامغان در سر راه جاده ابریشم و مسیر گذر از غرب به شرق از گذشته های دور تا به امروز بوده و صحت و دلیل این ادعا این است: زمانی که یونانیها به شهر تاریخی دامغان  می‌رسند آن را آباد می‌بینند و بخاطر بزرگی و وجود آذوقه و علوفه فراوان آن را "هکاتم پلیس"        می‌نامند که هنوز هم به نامهای هکاتم پلیس و صد دروازه معروف و مشهور است. دلیل دیگر این ادعا وجود کاروانسراها ، قلعه ها و تپه های قدیمی و برج و بار و حصار عظیم داخل و خارج شهر دامغان است.

  ویژگی های جغرافیایی:

  شهرستان دامغان از شمال با استانهای مازنداران و گلستان از جنوب با با استان یزد، از شرق با استان خراسان رضوی و از طریق مرکز استان سمنان با استان تهران ارتباط دارد0 این شهرستان بر اساس آمار سر شماری نفوس و جمعیت کشور درسال 1385 دارای بیش از 80000 نفر جمعیت است0

  بادهای این شهرستان نیز معروف است به طوری كه بیشتر سیاحان و جغرافیادانانی که به ایالت قومس سفر و از دامغان عبور كرده اند از بادهای سخت و شدید دامغان یاد كرده اند.

  صنایع دستی و سوغات:

  در حال حاضر در این شهرستان گارگاه‌های گلیم بافی و معرق، قلمکار و سفال‌گری مشغول به فعالیت می‌باشد که در این زمینه هنرجویان زیادی آموزش دیده و یا در حال آموزش هستند.

   

   

   

  v    اماكن تاریخی و جاذبه های دیدنی

  آبشارهای نسروا ؛محلی مناسب برای جلای روح و جان

  آبشارهای زیبای نسروا در 20 کیلومتری شمال شرقی شهر دیباج واقع شده اند. برای رسیدن به آبشارها پس از طی 9 کیلومتر از جاده اصلی دیباج به گلوگاه اولین جاده خاکی سمت راست خود را 12 کیلومتر طی می‌كنید تا به رودخانه و مزرعه سرسبزی می‌رسید0 سپس جاده کناره رودخانه را به سمت شرق 4 کیلومتر ادامه داده تا به انتهای جاده و به ابتدای ورودی تنگه و دره نسروا با درختان ارس و جریان زلال آب برسید، سپس مسیر روح پرور تنگه و رودخانه را 45 دقیقه پیاده طی می نمائید.

  تنگه زندان؛ رویایی و خیال انگیز

  این تنگه در 17 كیلومتری شرق شهر دیباج واقع شده و دسترسی به آن آسان است. تنگه دارای دیوارهای صخره ای و سنگی مرتفعی است كه بسیار جذاب و سحر انگیز است0آب بسیار خنك و گوارائی در مسیر تنگه جریان دارد، وجود این آب و فراز و نشیب تنگه، زمینه ایجاد آبشاركها و آبشار زیبایی را فراهم آورده است كه بر جذابیت‌های بی شمار تنگه افزوده است. در بهار و تابستان مسیر تنگه و بیرون آن همه جا مملو از علفزارهای سرسبز و گیاهان دارویی معطر از جمله آویشن، سریشو، اشتلغاز، زرشک کوهی، زیره و رنگارنگ كوهستانی است .

  منطقه انگورستانی؛ مجموعه ای از جاذبه ها

  منطقه چشمه انگورستانی دهکده دهخدا شهرستان دامغان در شمالی‌ترین قسمت دره سرسبز تویه دروار قرار گرفته و آب آن به مصرف آبیاری و شرب می رسد.آب زلال چشمه، شرایط اقلیمی توام با آسایش آن در دوره های گرم سال و چشم انداز دره ای که چشمه مشرف بر آن است، در کنار زیبایی‌های طبیعی فراوان دیگر، از جمله آبشارها و آبشارک‌های فوق‌العاده زیبا، باغ های میوه و مردمان خونگرم و مهربان  و .... از جمله قابلیت های این منطقه است.

  بازار دامغان؛ محل مناسبی برای سیاحت و تجارت

  بازار از لحاظ موقعیت مکانی، در راسته خیابان امام واقع و از غرب به شرق امتداد دارد0 سقف دالانی بازار به صورت گنبدی است که این گنبدها یک در میان دارای نور گیر است. اکثر مغازه ها نیز دارای سقف گنبدی می باشند، ولی بعضی از مغازه ها به خاطر تعمیرات دارای سقف مسطح هستند0 تقریبا در وسط بازار در چوبی بزرگی است که به کاروانسرا راه داشته که اکنون فقط همین در باقی است.

  گنبد چهل دختردامغان؛ بلند بالا و خوش منظر

  این برج از ابنیه دوره سلجوقی است. بنای مذکور در سال 446 هجری به دستور ابوشجاع موسوم به اسفاربکی بن اصفهانی از آجر ساخته شده است0 محیط خارجی این برج 23 متر و قطر داخلی آن 5/5 متر و حدود 15 متر ارتفاع دارد و در بالای آن نزدیک به گنبد، کتیبه ای به خط کوفی با تزئینات زیبایی آجر و قطاربندیهای جالب مشاهده می‌شود0 برج مقبره ای چنان گرد و مخروطی بالا رفته است که گویی قالب ریخته اند0 در داخل گنبد قبری ساده و گچی به ابعاد 74×216 و ارتفاع 30 سانتی متر بدون هیچگونه تزئین و سنگ نوشته ای وجود دارد ، داخل برج نیز با گچ سفید شده است0

  مکان : مرکز شهر دامغان، خیابان امام خمینی و خیابان شهید فلاحی0

  برج طغرل؛ مهماندوست

  بنای برج طغرل یا مهماندوست بر روی پایه ای دایره ای شکل قرار گرفته که دارای12 ترک طاقنمایی است. در بالای برج سه ردیف مقرنس کاری بسیار زیبا و استادانه دیده می‌شود که این مقرنس‌ها بر زمینه استوانه ای قرار گرفته است0 تبدیل معماری 12 ضلعی به استوانه شیوه کار معماری برج مهماندوست را جزء نمونه های استثنایی برج های آرامگاهی قرار داده است0 کتیبه ای به خط کوفی بر گرداگرد این قسمت استوانه ای وجود دارد که تاریخ بنای آنرا سال 490 ه 0 ق بیان می دارد0 اهالی روستاهای مجاور این بنا را بقعه امامزاده قاسم از اولاد موسی بن جعفر (ع) می‌دانند0 برج مهماندوست دامغان دارای گنبدی بوده است که فرو ریخته و ارتفاع آن بدون گنبد 5/14 متر می باشد. این برج در 18 کیلومتری شرق دامغان و در نزدیکی جنوب روستای مهماندوست و در بین راه دامغان شاهرود واقع است0

  پیر علمدار ؛ یادگاری از معماری قرن پنجم

  برج پیر علمدار، یکی از نمونه های بسیار ارزشمند معماری قرن پنجم ایران است0 برج به صورت مخروطی پیازی شکل ساخته شده است0 ارتفاع این بنا 13 متر و قطر داخلی آن 5/4 متر است0در قسمت زیر گنبد انتهای بدنه برج دارای تزئینات آجری و گچی زیبایی است که در وسط تزئینات، کتیبه ای به خط کوفی نوشته شده است0 این برج در محله خوریا نزدیک مسجد جامع دامغان و در خیابان شهید مطهری (ایستگاه)  واقع شده است0                                                                               

  مسجد تاریخانه ؛خدای خانه

  مسجد تاریخانه یکی از مهمترین بناهای بازمانده از قرون اولیه اسلامی در کشور است و بنا به نوشته بعضی از کتب در زمان جلوس اولین خلیفه عباسی(سفاح) درسال 132 هجری قمری و سلطنت هارون الرشید 170 هجری قمری ساخته شده است0

  نام مسجد از دو واژه تاری و خانه تشکیل شده است که تاری لفظ ترکی و به معنای خدا می باشد0 خدای خانه از اولین نمونه های مساجدی است که در آن مناره نیز یکی از عناصر تشکیل دهنده می باشد0

  این بنا در جنوب شهرستان دامغان و در خیابان ایستگاه راه آهن قرار دارد.

  تپه حصار؛مهم ترین سند سابقه تاریخی دامغان

  تپه حصار واقع در حاشیه جنوبی شهر دامغان برای نخستین بار توسط اریخ اشمیت از دانشگاه پنسیلوانیا در سال 1312 مورد کاوش قرار گرفت0 بر اثر این کاوش ها روشن شد که این محوطه باستانی دارای سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ است 0 از زمان کاوش های اشمیت در تپه حصار این محوطه به عنوان یکی از محوطه های مبنا برای شناسایی فرهنگ های همزمان در فلات مرکزی ایران مورد استناد باستان شناسان است0

  عمارت چشمه علی؛جاذبه ای طبیعی- تاریخی

  رودخانه چشمه علی، تنها رودخانه دائمی دامغان است0 آب این چشمه از کوههای شمالی سرچشمه می گیرد0 این منطقه به خاطر سرسبزی و خوش آب وهوا بودنش، از زمانهای بسیاردور مورد توجه مسافرین بخصوص سلاطین قاجار بوده است0 هم اکنون دو ساختمان از ساختمانهای بسیاری که در دوره قاجار در این محل ساخته شده بود باقی مانده است0

  1-ساختمان آغا محمد خانی که در دوره حکومت آغا محمد خان قاجار ساخته شده است0

  2- ساختمان فتحعلی شاهی که در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است0

  خانه لطفی؛موزه تاریخ شهر دامغان

  خانه لطفی از بناهای دوره قاجاریه می‌باشد که شامل قسمتهای مختلفی است که عبارتند از: حیاط بیرونی اندرونی حیاط پشت حیاط اندرونی خانه مستخدمین و اصطبل که هرکدام شامل بخش هایی است.

  این عمارت علاوه بر اینكه بخشی از آن به اداره میراث فرهنگی شهرستان دامغان اختصاص یافته است، بخشی دیگر نیز به موزه تاریخ شهر دامغان اختصاص دارد و در آن آثار مردم شناسی مربوط به حوزه شهر دامغان از جمله ابزار كار آهنگری، اسناد و قباله ها، لباس های محلی، لوازم خانه كه در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته، وقف نامه و بیع نامه و .... به نمایش گذاشته شده است.

    دیوار بارو؛ حصار امن مردمان ده مغان

  این حصار که آثارش در اطراف شهر باقیست در قسمت جنوب حدود 1610 متر و در شرق حدود 1620 متر و در شمال حدود 150 متر از آن باقی مانده است و در قسمت شمالی براثر ساخت و ساز از بین رفته در قسمت غرب نیز هیچ آثاری از این حصار باقی نمانده است .

   باروی کنونی شهر با توجه به مطالب کتب تاریخی احتمال داده می شود که در دوره نادری ایجاد شده باشد و به باره نادری نیز معروف است. در این بارو در فواصل مختلف می توان برجها رامشاهده نموده و به وسیله 5 دروازه به داخل باره راه پیدا می کرده است.     

         سد شهید شاهچراغی؛فرح بخش و خاطره ساز

  این سد در 12 كیلومتری شمال شهر دامغان و در كنار تنگه ای موسوم به بزپل و مجاور كوه چكل شیر و برروی رودخانه چشمه علی بسته شده است0 این سد چند منظوره،آب مورد احتیاج زراعی حدود 1500 هكتار از اراضی دشت را كه از نظر كشاورزی فوق العاده مستعد و حاصل خیز می باشد را نیز تامین می نماید. این منطقه اوقات فرح بخشی را برای گردشگران مهیا می سازد0     

                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

                 غار شیر بند؛بكر و به بلندای تاریخ

  غار شیر بند یکی از زیباترین نمونه‌های غارهای ایران است که در 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان دامغان واقع شده است0 برای دسترسی مناسب به این غار 10 کیلومتر جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم را طی كرده تا به مزرعه خوش آب و هوای شیر بند برسید، سپس 5/1 کیلومتر جاده ای که در قسمت شرقی مزرعه است به طرف روستای جزن ادامه داده در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را 500 متر به طرف شمال می پیماید0 دهانه غار در کمرکش کوهی صخره ای که از بستر رودخانه 50 متر ارتفاع دارد واقع شده است0

  در این غار قندیل و ستون های زیبای آهکی به رنگ و اندازه های مختلف از سقف غار آویزان است زمین شناسان قدمت سنگها و ستونهای این کوه و غار را به 136 تا 190 میلیون سال قبل نسبت می‌دهند0

     كویر رملی؛ دریایی از شن های روان و هر از گاهی چند بوته نازك  

  این منطقه كویری از حاشیه های جنوبی شهرستان دامغان شروع می شود و تا روستای یزدان آباد در 75 كیلومتری شهر دامغان ادامه می یابد0 منطقه مذكور با پوشش گیاهی تنك، غالبا در محاصره شن‌های روان است و هر چه جلوتر بروید بویژه از روستاهای حسن آباد، امروان و خورزان به بعد، شن‌های روان شدت می یابند و كویر رملی صورت خود را نمایان تر می سازد0 مقدار گیاهان به شدت كاهش می یابند و خاك زمین بیشتر نرم تر، خشك تر و بی برتر می شود0 در كویر رملی دامغان انبوه شن بیشتر از هر چیز دیگر به چشم می خورد خاكی زرد رنگ و متمایل به خاكستری و هر از گاهی چند بوته نازك كوچك و درختچه طاق و گز كه در مبارزه هستی مشاهده می شود. بادهای این شنهای آجری رنگ و زرد تیره را بصورت تپه در می آورد و این تپه ها با هر طوفانی جای خود را تغییر می دهند0 تپه های شنی در نور صبحگاهی و غروب با بر آمدگی های متناسب شبیهای خود حالتی زیبا و مسحور كننده به چشم گردشگر می آیند در واقع كویر رملی دریایی انباشته از شن های نرم زرد و نارنجی رنگ است كه موقع طوفان این دریای شن به حركت در می اید و مثل دریا موج می زند و با موج های عمیق خود همه جا را می پوشاند.

       گرد کوه؛ یاد شده در شاهنامه

  نمای خارجی دژ گردکوه در اطراف پایه کوهی که دژ بر آن بنا شده مسکون بوده است و شاید بعضی از ارباب و حرف دژنشینان در این قسمت زندگی می کردند و این محوطه دارای حصاری بوده به طول یک فرسخ که هنوز هم آثار آن بر جاست بنای داخلی این دژ کوهستانی دارای اطاقهای متعدد و انبارهای برای ذخیره خوارو بار و اسلحه بنا شده است 0 از لحاظ آب رسانی به قلعه یا همان دژ گردکوه توسط جوی بوده که از چشمه فیخار با ظرافت خاصی به بالای کوه هدایت می کردند0 یکی از راههای زود تسلیم شدن در برابر دشمن بستن همین آب یا نرسیدن مواد غذایی به دژ نشینان در هنگام جنگ بوده است0به همین خاطر در گردکوه آب انباری حفر کردند که عظیم ترین آب انبارهایی است که در دژهای کوهستانی ساخته شده است0

  سلاحهای دژنشینان تیرو کمان و انواع آنها منجنیق و عراده بوده است0 چاه هایی حفر می‌کردند بیشتر جهت انبار و مرکز ذخیره غلات بوده و بعضی از مواقع به عنوان چاه آب از آن استفاده می کردند0  در گردکوه در دل سنگ آخورهایی درست کرده بودند جهت غذا و آب دادن به چارپایان می باشد0

  تاریخچه گردکوه همین بس که در شاهنامه از آن ذکر شده است که نوشتند اسفندیار پسرش را بر سر حکومت در گرد کوه زندانی می کند در گرد کوه فرقه ای از حسن صباح ، فرقه اسماعیلیه و باطنیون حکومت می کردند0

  مسجد جامع ؛

  این مسجد تقریبا در مرکز شهر( خیابان شهید مطهری ، کوچه قیصریه ) واقع شده است و دارای دو در ورودی می باشد0 یکی در شمال شرقی به زیر گنبد قیصریه و دیگری در جنوب شرقی به محله خوریا راه می یابد0 در صحن حیاط مسجد چهار شبستان قرار دارد0

  مناره مسجدجامع

  در گوشه شمال شرقی مسجد مناره ای آجری قرار دارد0 این مناره دارای 105 پله و ارتفاعی حدود 31 متر دارد 0 در بدنه آن تزئینات آجری زیبایی کار شده است0 تقریبا" در وسط مناره کتیبه زیبایی به خط کوفی نوشته شده که آیه ای از سوره نور می باشد: (بسم الله الرحمن الرحیم0 الله نور السموات و الارض مثل نوره کمشکوه فیها المصباح المصباح فی الزجاجه" الزجاجه")در سمت انتهای مناره یک ردیف کاشیکاری نیز وجود دارد
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات