منوی اصلی
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
 • مهرداد پنجشنبه 30 مرداد 1393 12:54 ب.ظ نظرات ()
  به گزارش باشگاه خبرنگاران سمنان، وزیر ورزش و جوانان،امروز پنج شنبه 30 مردادماه وارد استان سمنان شد.
  دكتر"محمود گودرزی" وزیر ورزش و جوانان به منظور بازدید از روند اجرایی ساخت چهار ورزشگاه در دست احداث استان در شهرهای سمنان، شاهرود، گرمسار و دامغان و بررسی وضعیت ورزش در استان سمنان به این استان سفر کرد.
  دکتر گودرزی امروز صبح با ورود به شهرستان گرمسار این سفر دو روزه خود را آغاز و مورد استقبال مسوولان استان و از جمله کاتب نماینده گرمسار و آرادان و داریوش طاهری فرماندار گرمسار و مدیرکل ورزش و جوانان استان قرار گرفت.
  بازدید از چهار ورزشگاه استان،شرکت در آیین تجلیل از قهرمانان ورزشی در شاهرود ،بررسی وضعیت کلی ورزش و جوانان و بازدید از چندین پروژه در دست ساخت و دیدار با مسوولان استان و شهرستان های مختلف از جمله برنامه های سفر دو روزه وزیر ورزش و جوانان به استان است.
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 30 مرداد 1393 12:55 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد چهارشنبه 29 مرداد 1393 11:32 ب.ظ نظرات ()
  خبرگزاری مهر: معاون سیاسی اجتماعی فرماندار شاهرود با اشاره به وقوع آتش سوزی در یک انبار بزرگ چوب گفت: آتش سوزی انبار بزرگ یک کارگاه چوب بری در روستای علی آباد پشت بسطام را از بین برد.

  مرتضی معتمد در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جزئیات حادثه وقوع حریق در یک انبار کارگاه بزرگ چوب بری در روستای علی آباد پشت بسطام شاهرود افزود: در این آتش سوزی که بعد از ظهر امروز به وقوع پیوست بخش های زیادی از یک انبار بزرگ چوب در آتش سوخت.

  وی با اشاره به اینکه این کارگاه دو انبار چوب داشته است افزود: برای مهار این آتش سوزی دو تیم از ایستگاه های آتش نشانی شاهرود و بسطام با چهار ماشین مجهز به محل حادثه اعزام شدند و ماموران با انجام به موقع و سریع عملیات توانستند یک انبار چوب را از حریق نجات دهند.

  معاون سیاسی اجتماعی فرماندار شاهرود با بیان اینکه هنوز آماری از خسارات مالی گزارش نشده است، یادآور شد: بررسی های اولیه نشان می دهد آتش سوزی به علت عدم رعایت نکات ایمنی و بی احتیاطی رخ داده است.

  به گفته معتمد خوشبختانه این حادثه هیچ گونه تلفات جانی در بر نداشته است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 27 مرداد 1393 03:53 ب.ظ نظرات ()
  سمنان - خبرگزاری مهر: مدیر کل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان با بیان اینکه پایانه مسافربری سمنان در خور شان مرکز استان نیست و جایگاه مردم این شهر رعایت نشده است، افزود: ساماندهی این پایانه دغدغه مسئولان و رانندگان بخش حمل و نقل مسافر است.

  به گزارش خبرنگار مهر، داوود فهندژ سعدی صبح دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران خواستار تخصیص زمینی برای ساماندهی و مدیریت هر چه بهتر پایانه سمنان از شورای اسلامی این شهر شد تا با ساماندهی مناسب، پایانه ای با نماد شهر سمنان ایجاد شود.

  وی با اشاره به اینکه موقعیت پایانه مسافربری نباید به حمل و نقل شهری باری اضافه کند، گفت: از منظر حمل و نقلی دردسر برای مردم نمی خواهیم.

  سعدی اضافه کرد: احداث این پایانه و سکوهای پیاده و سوار شدن مسافر برای راحتی مردم و در خور شهر سمنان است و شرکتها و صنف مربوطه نیز آماده سرمایه گذاری 100 میلیارد ریالی برای این پایانه است.

  سمنان از استان های برتر در نظارت و کنترل بر شرکتها و امور حمل و نقل جاده ای

  مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان با اشاره به اینکه سمنان در بین استان های برتر کشور در نظارت و کنترل بر شرکتها و امور حمل و نقل جاده ای قرار دارد افزود: این رتبه بندی هفته گذشته در سمینار ایمنی کشور در تهران اعلام شده است.

  سعدی با بیان اینکه شش استان برتر در این زمینه 84 درصد نظارت و کنترل بر شرکتها و امور حمل و نقل جاده ای کشور را پوشش می دهند، اظهار کرد: استان سمنان حدود 30 درصد از این میزان را پوشش داده است.

  وی، با تقسیم بندی پایانه های مسافربری به پایانه های اختصاصی، نیمه متمرکز، متمرکز و سکوهای پیاده و سوار شدن مسافر، افزود: از نظر ما پایانه مسافربری فعلی سمنان به تنهایی کافی نیست و به احداث و ایجاد پایانه نیمه متمرکز در پل جهاد و پایانه نیمه متمرکز یا سکوی پیاده و سوار شدن در میدان استاندارد سمنان نیاز دارد.

  فروش 15 درصد از بلیت ناوگان مسافربری در استان سمنان از طریق مجازی

  مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان سمنان از تخصیص سهمیه ویژه برای استان در نوسازی ناوگان سواری و مینی بوس خبر داد و گفت: خودروهایی برای نوسازی این ناوگان آماده شده است زیرا بالا رفتن عمر ناوگان سواری از سه سال زنگ خطر محسوب می شود.

  وی با بیان اینکه حدود 15 درصد از بلیت ناوگان مسافربری در استان از طریق مجازی به فروش می رسد، از رشد یک هزار درصدی فروش بلیت مسافری در سه سال گذشته خبر داد و افزود: نظام صورت وضعیت در حمل مسافر و بارنامه در حمل کالا نیز به صورت برخط و لحظه ای است که نظارت را آسان تر می کند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 26 مرداد 1393 11:26 ق.ظ نظرات ()
  استان سمنان در حالیکه از نظر وسعت جغرافیایی ششمین استان کشور است از نظر جمعیت جزء آخرین استان ها به شمار می رود و پایین بودن نرخ زاد و ولد در این استان و مهاجرت از عواملی است که مناطق روستایی را با خطر تخلیه مواجه کرده است.
  در حالی که امروز بسیاری از مسوولان خشکسالی و کم آبی را از تهدیدهای جدی برای استان سمنان می دانند استاندار سمنان معتقد است که سرانه جمعیت تهدید عمده ای برای این استان به شمار می رود.
  ˈمحمد وکیلیˈ از تخلیه 200 روستای استان از سکنه خبر می دهد و به وضعیت جمعیتی یکی از روستاهای بخش مرکزی بیارجمند اشاره می کند و می گوید: 85 درصد ساکنان این روستا بالای 60 سال سن دارند و باقی زیر 15 سال هستند.
  در سال های اخیر رهبر معظم انقلاب بارها بر ضرورت توجه به رشد جمعیت تاکید دارند و فرموده اند:
  ˈمساله جمعیت که به جد هم مورد بحث و اختلاف نظر در جامعه است، مساله مهمی است. بلاشک از نظر سیاست کلی، کشور باید برود به سمت افزایش جمعیت. البته به نحو معقول و معتدل، همه اشکالاتی را هم که مطرح می کنند و ما دیده ایم قابل بر طرف شدن و قابل پاسخ دادن است. آنچه مهم است این است که کشور ما با ظرفیت طبیعی و با ویژگی جغرافیایی سیاسی خود احتیاج دارد به یک جمعیت بیشتر، علاوه بر این، همان طور که قبلاً هم گفته ایم. مساله نمای جوان برای کشور یک مساله اساسی و مهم و تعیین کننده است. آن طوری که اهل علم و اهل تحقیق بررسی کرده اند و جوانب قضیه را ملاحظه کرده اند و آمارها را مورد مداقه قرار داده اند، ما اگر چنانچه با این شیوه ای که امروز داریم حرکت می کنیم پیش برویم، در آینده نه چندان دور، یک کشور پیری خواهیم بود که علاج این بیماری پیری هم در حقیقت در دسترس نیست … امروز کشورهایی که در دنیا دچار پیری جمعیتی شده اند و قدرت «زادو ولد» خودشان را از دست داده اند به دشواری می شود گفت که راه علاجی برای حل این مشکل دارند.»
  حال با این دیدگاه رهبری در استان سمنان که با کمبود جمعیت از یک طرف و وسعت سرزمین از طرف دیگر مواجه است و پراکنش جمعیتی در آن زیاد است افزایش جمعیت و لزوم توجه به آن باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
  بر اساس پیش بینی، رشد جمعیت در افق 1404 برای سمنان ، رسیدن جمعیت این استان به یک میلیون و 500 هزار نفر تعیین شده است در حالی که بر اساس نرخ رشد فعلی، جمعیت این استان در 1404 به 750 هزار نفر می رسد که کمتر از پیش بینی مورد نظر است.
  مسوولان در استان سمنان در این خصوص بر نقش رسانه ها و مطبوعات برای توجه خانواده ها به افزایش جمعیت تاکید دارند و معتقدند که با فرهنگ سازی مناسب باید خانواده ها را افزایش بعد خانوار تشویق کرد و به طور جدی باید وارد مباحث مربوط به رشد جمعیت در این استان شد.
  بر اساس آخرین آمارها نرخ ولادت در استان سمنان 15.59 به ازای هر یک هزار نفر جمعیت است در حالیکه این نرخ در جهان 19.2 و در کشور 18.7 است.
  نرخ رشد جمعیت نیز در استان سمنان 1.3 درصد است در حالی که این نرخ در کشور 1.4 اعلام شده است.
  بررسی وقایع حیاتی در استان سمنان در سال جاری نیز نشان می دهد که در حالیکه میزان ولادت رشد شش صدم درصدی نسبت به سال قبل داشته نرخ وفات در این استان 9.66 درصد افزایش یافته است.
  در چهار ماهه امسال سه هزار و 494 مورد ولادت و یک هزار و 177 مورد فوت ثبت شده است.
  استان سمنان با 97 هزار و 491 کیلومتر مربع دارای بیش از 640 هزار نفر جمعیت است که از این تعداد بیش از 440 هزار نفر آن در نقاط شهری و بقیه در روستاها ساکن هستند.
  بر اساس آخرین آمارها میزان تراکم جمعیت در این استان شش نفر در هر کیلومتر مربع است و سمنان در بین استان های کشور کمترین تراکم جمعیت را در ایران دارد و به رغم پهناور بودن کمتر از یک درصد از جمعیت کشور را در خود جای داده است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 26 مرداد 1393 11:24 ق.ظ نظرات ()
  در این مطلب که به قلم ˈروح اله ساعدیˈ به رشته تحریر درآمده می خوانیم: از مدت ها پیش که زنگ بحران کم آبی به خشکیدن و کاهش سطح سفره های زیرزمینی در استان سمنان آغاز شده بود و تا امروز که موضوع انتقال بخشی از آب دریای خزر به فلات کویری ایران از جمله استان سمنان، امیدها را ناامید کرده، به حدی که همه مسئولین استانی و منطقه ای از موضوع آب به عنوان یکی از اساسی ترین مشکلات این روزهای استان سخن می گویند و توصیه اهالی رسانه و خبرگان در این رشته به دیوار آهنی برخورد کرده، کمتر کسی از عدم مدیریت و برنامه ریزی متمرکز در این حوزه سخن گفته است اما در دیدار اخیر جمعی از اعضای بنیاد توسعه سمنان با مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، این مقام مسئول پرده از رازی گشود که نشان می دهد کارگزاران عاشق در اتحادی پنهان گوششان را با بتن مسلح پوشانده اند و همچنان به دنبال طرح های پردرآمد و ناپاسخگو مانند انتقال آب دریای خزر و یا احداث سدهایی همچون سد فینسک و... هستند.
  برخی ها طبیعت شکننده و بوم سامانه های بسیار مهم این منطقه را جولانگاه ناسازگارترین ساخت و سازها کرده اند و عده ای سیاست زده و سینه چاک برای این جناح یا کوبیدن آن جناح و یا به استیضاح کشاندن این وزیرو آن وزیر و واکنش نشان دادن به سخنان رئیس جمهور در دفاع از طبیعت و منطقه کویری ما ساز ناکوک می زنند! بله بحران آب آشکار است.
  از خشکیدن رودها، نهرهای ناچیز استان تا افت خطرناک سفره های زیرزمینی آشکار بودن بحران آب در استان را گوشزد می کنند. از مصرف زیاد آب در این منطقه کم آب و عدم بهینه سازی صحیح آن در مصرف آب کشاورزی که بیش از 80 درصد محدود آبهای استان را می بلعد، از بارش کم تا ساخت و سازهای ناشیانه در شهرهای استان فارغ از بازچرخانی آب، همه و همه از تهی شدن این منبع حیاتی و به نوعی بهای رایگان آن برای توانگران و سرمایه داران حکایت می کند.
  دولت ها می آیند و می روند و مهندسان و فن سالاران شرکت های مشاور، پیمانکاران، کارفرمایان و ناظران صنعت آب به نوعی به دنبال منافع مختلف به تخریب این سرمایه ملی ادامه می دهند و هر گاه سر و صدا و اعتراضی بلند می شود همه چیز را به گردن طبیعت یا مردم بومی آن منطقه می اندازند و از طرح های بالادستی و آمایش سرزمین سخن می گویند که تجربه چندین ساله آمایش نشان داده که آمایش ادامه برنامه ریزی های متمرکز و نسخه پیچی های بی ضابطه است.
  سخن کلام اینکه رها شدن آب حاصل از پسماندهای فاضلاب در جنوب شهر سمنان (15 کیلومتری جنوب دلازیان) که در هر دقیقه 200 لیتر آب بدون هیچ برنامه ریزی به حال خود رها می گردد نشان از عمق فاجعه ای دارد برای شهری که در بحران آب، گرفتار شده و جالب اینکه برخی مسئولین این نکته را می دانند و برای مهار این آبها و استفاده از آن حداقل برای آبیاری فضای سبز و منابع طبیعی هیچ کاری نمی کنند. آیا به نظر نمی رسد که در این برهه حساس، اصلاح شیوه مدیریت بیش از اندازه ضرورت روز باشد و گام هایی که باید با نگاه کارشناسانه برداشته شود؟ حداقل می توان از این فرصت و هدر رفت 200 لیتر آب در هر دقیقه با نگاه یک پارچه سازی مدیریت آب با منابع طبیعی و کشاورزی با حذف رویکرد سازه ای و گسترش رویکرد نرم افزاری مدیریت آب استفاده بهینه کرد.
  هر چه گفته شود انتقال آب از سرریزهای دریای خزر برای نجات کویر مرکزی و فلات ایران حداقل تا امروز در پرده ای از ابهام قرار دارد و حتی بی فایده است در دانش مکانیکی شرکت های دولتی و خصوصی بی اثر است. بجات فلات کویر ایران و از جمله استان ما سمنان، حداقل تا حالا با انتقال آب ناممکن است و فرصت سوزی امروز تا چند سال آینده نتیجه ای جز جدی تر شدن بحران آب نخواهد بود. آیا نمی توان از این آبهای سرگردان هرچند حاصل از پسماند فاضلاب شهر سمنان با ایجاد کانال ها یا حتی سد، استفاده بهینه تر نمود، تا ما در برابر تاریخ کهنسال این منطقه و در برابر شهروندان اکنون و آینده حرفی برای گفتن داشته باشیم.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 26 مرداد 1393 11:25 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 26 مرداد 1393 11:21 ق.ظ نظرات ()
  معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان از چهار واژگونی در یک روز در محورهای استان خبر داد و گفت: در این سوانح 19 نفر مصدوم شدند.
   مظفر محمدخانی معاون امداد و نجات استان با اعلام این خبر گفت: روز جمعه 24 مرداد ساعت 8:38 دقیقه صبح در کیلومتر 43 محور سمنان - فیروز کوه یک دستگاه مینی‌بوس واژگون شد که در اثر این حادثه سه نفر مصدوم شدند، امدادگران هلال‌احمر پس از انجام اقدامات اولیه درمانی آنان را جهت انتقال به عوامل اورژانس تحویل دادند.
  وی افزود: در حادثه دیگری که در کیلومتر 15 محور دامغان – شاهرود در ساعت 14:17 دقیقه رخ داد یک دستگاه خودروی سواری پراید واژگون شد که در اثر آن چهار نفر مصدوم شدند، در این سانحه یک نفر به‌صورت سرپایی و سه نفر دیگر توسط امدادگران هلال‌احمر و اورژانس به مرکز درمانی منتقل شدند.
  محمدخانی همچنین اضافه کرد: در حادثه سوم که در ساعت 16:40 دقیقه در کیلومتر 13 محور آرادان – گرمسار به وقوع پیوست یک دستگاه خودروی تندر واژگون شد که شش نفر مصدوم حادثه پس از انجام اقدامات اولیه به مرکز درمانی منتقل شدند.
  وی همچنین از حادثه چهارم در ساعت 16:45 دقیقه خبر داد و گفت: این حادثه که در کیلومتر 28 محور میامی – سبزوار اتفاق افتاد ی کدستگاه پراید واژگون شد که در اثر آن شش نفر سرنشین پراید مصدوم شدند که امدادگران هلال احمر پس از اقدامات اولیه آنان را به مرکز درمانی انتقال دادند.
   محمدخانی گفت: در این امدادرسانی‌ها چهار تیم عملیاتی متشکل از 12 امدادگر و نجات‌گر به همراه چهار دستگاه آمبولانس حضور داشتند.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 26 مرداد 1393 11:24 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد پنجشنبه 23 مرداد 1393 11:47 ب.ظ نظرات ()
  ˈحسن سعدالدینˈ روز پنجشنبه در نشست شورای ترافیک شهرستان سمنان بر ضرورت بررسی کارشناسی شهرداری و مشخص کردن مکانی برای ایجاد پارکینگ جدید تاکید کرد.

  وی با اشاره به نزدیک شدن به پایان تعطیلات تابستانی و شروع فعالیت مدارس خواستار تکمیل خط کشی خیابانها توسط شهرداری و ساماندهی و استقرار سرویس های مدارس در ایستگاههای مورد نظر شد.

  سعدالدین به ممنوع بودن تردد وسایط سنگین نظیر اتوبوس و کامیون و توقف در داخل شهر اشاره و خواستار برخورد جدی با رانندگان متخلف شد.

  فرماندار سمنان یکی از دغدغه های رانندگان وسایل سنگین را نداشتن مکانی امن برای توقف در خارج شهر دانست و افزود: اداره کل پایانه و حمل و نقل استان سمنان متولی در اختیار گذاشتن مکانی مناسب برای پارک خودروهای سنگین است و باید با فرهنگ سازی و تعامل با رانندگان این امر پیگیری شود.

  سعدالدین با انتقاد از فعالیت غیرمجاز تعدادی از تاکسی های بین شهری مستقر در میدان معلم خواستار ساماندهی و انتقال آنان به مکان مشخص در شهر سمنان شد.

  در این نشست مقرر شد تقاضاهای مردمی مبنی بر نصب سرعت گیر در خیابانها ابتدا در کمیته راهبردی شهرداری مطرح و در صورت نیاز و تایید برای تصویب به شورای ترافیک شهرستان ارسال شود،

  اجرای طرح پارکبان در سطح شهر توسط شهرداری و اصلاح طرح هندسی ورودی جایگاه پمپ بنزین پیوندی و نیز اصلاح هندسی میدان معلم و ساماندهی تاکسی های بین شهری با تشکیل کمیته ای با مسئولیت شهرداری و سازمان پایانه ها از دیگر مصوبات این نشست بود.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد چهارشنبه 22 مرداد 1393 01:15 ب.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، مرتضی دهرویه پیش از ظهر امروز در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان سمنان که در سالن جلسات اتاق بازرگانی سمنان برگزار شد، بیان کرد: سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان از سال گذشته طرح بسیج همگام با کشاورز را برنامه‌ریزی کرد و در سال جاری موفق به اجرای آن به صورت پایلوت کشوری در استان سمنان شد.

  وی در خصوص اراضی کشاورزی استان سمنان گفت: در مجموع کل اراضی استان سمنان، فقط دو درصد اراضی در حدود 198 هزار هکتار آن را اراضی کشاورزی تشکیل می‌دهد.

  رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان افزود: در این بین، حدود 40 هزار هکتار اراضی باغی، 101 هزار هکتار اراضی زراعی و 57 هزار هکتار اراضی آیش در این استان وجود دارد که در کل تولیدات بخش کشاورزی در استان سمنان بیش از یک میلیون و 200 هزار تن است.

  دهرویه در مورد اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در استان سمنان افزود: شعار طرح اقتصاد مقاومتی، امنیت غذایی بوده و از اهداف طرح بسیج همگام با کشاورز بر اساس توانمندسازی شبکه بسیج مهندسین کشاورزی، می‌توان به ارتقای راندمان آبیاری و استفاده مجدد از آن، توسعه و مصرف کودهای آلی و زیستی در سطح مزارع، افزایش بهره‌وری ماشین‌آلات، تدوین بسته‌های آموزشی و انتقال یافته‌ها و نکات فنی اشاره کرد.

  رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان همچنین با اشاره به برنامه‌های سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی در سال 1393 خاطرنشان کرد: ایجاد شبکه اجرایی طرح بسیج همگام با کشاورز در پایگاه‌های روستایی، کمک به محرومیت‌زدایی از طریق عزیمت متخصصان بسیجی کشاورزی به روستاها و مناطق محروم، برگزاری همایش فصلی اقتصاد مقاومتی و برگزاری همایش‌های موضوع محور و محصول‌محور امسال در دستور کار خواهد بود.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 22 مرداد 1393 01:15 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 4 1 2 3 4
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic